Jak przyjać spadek aby nie płacić wysokiego podatku - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
22-10-2011, 16:16  
Tyme1
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie Jak przyjać spadek aby nie płacić wysokiego podatku

Witam, pół roku temu umarł wuj mojej żony. Był kawalerem, nie miał dzieci, miał siostrę oraz matkę. Wraz z siostrą był właścicielem nieruchomości na której znajduje się dom mieszkalny. Ponadto siostra zmarłego tj. moja teściowa ma tylko jedną córkę czyli moją żonę. Wuj i moja teściowa są właścicielami nieruchomości na której znajduje się dom mieszkalny.

Przedmiotem spadku będzie więć połowa nieruchomości na której znajduje się dom, jest to działka która obecnie jest zakwalfikowana jako teren usługowy wg. planu zagospodarowania przestrzennego, a którą chciałbym wraz z żoną podzielić na cztery działki budowlane, trzy niezabudowane i jedną z domem. Ponadto na jednej niezabudowanej chciałbym w przyszłości zbudować własny dom.
Po zmarłym wuju dziedziczy jego matka, ale chce się ona zrzeć spadku, wtedy dziedziczy siostra zmarłego( która stałaby się jedynym właścicielem nieruchomości). Gdyby odmówiła przyjęcia spadku, dziedziczy moja żona (byłaby wspołwłascicielem nieruchomości)
Teściowa obiecała nam że swoją część i wuja przekaże nam. Dodam że jestem policjantem, obecnie biorę co miesiąc równoważnik pieniężny za brak lokalu mieszkalnego. Jak zrobić najlepiej żeby nie stracić tego równoważnika, albo stracić już po wybudowaniu własnego domu, i jak zapłacić i kiedy przepisać i podzielić działki. Jednym słowem - jak zrobić żeby jak najlepiej na tym wyjść.
Tyme1 jest off-line  
24-10-2011, 07:31  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.976
Domyślnie RE: Jak przyjać spadek aby nie płacić wysokiego podatku

Jeżeli spadkobierca zostanie żona to raczej tobie nie będzie już przysługiwał równoważnik za brak lokalu mieszkalnego. Jeżeli nie chcesz stracić tego równoważnika to żona nie może zostać właścicielem ani współwłaścicielem tej nieruchomości z domem. Jeżeli zona zostanie współwłaścicielem domu a ty nadal będziesz pobierał ten równoważnik, to kiedyś będziesz i tak go musiał zwrócić. Ponadto, iz we wniosku o ten równoważnik musisz wpisać czy ty lub żona nie posiadacie jakichś nieruchomości.
eol12 jest off-line  
26-10-2011, 10:26  
Tyme1
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie RE: Jak przyjać spadek aby nie płacić wysokiego podatku

Proszę napisać czy dobrze myślę: Jeśli właścicielem nieruchomości będzie moja teściowa, i to ona dokona faktycznego podziału nieruchomości na kilka działek, z których jedną może darować mojej żonie, w dalszym ciągu będę otrzymywał równoważnik za brak lokalu do czasu wybudowania domu. Wuj nie zostawił testamentu, jakie będą ewentualne koszta( podatki od spadków, darowizn) w opisanej sytuacji, czy jest możliwość uniknięcia lub obniżenia podatków?
Tyme1 jest off-line  
27-10-2011, 07:05  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.976
Domyślnie RE: Jak przyjać spadek aby nie płacić wysokiego podatku

Dobrze myślisz, do czasu wybudowania domu tobie będzie przysługiwał równoważnik.
Dziedziczenie pomiędzy rodzeństwem nie jest objęte podatkiem od spadku (i grupa), jest tylko konieczność zgłoszenia przez teściowa nabycia spadku w ciągu 6 m-cy od uprawomocnienia sie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. W przypadku darowizny matka - córka też nie ma podatku.
eol12 jest off-line  
31-10-2011, 12:10  
Tyme1
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie RE: Jak przyjać spadek aby nie płacić wysokiego podatku

Dziękuję za udzielenie fachowej odpowiedzi. Temat uważam za zamknięty.
Tyme1 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:51.