wniosek o stwierdzenie nabycia spadku - Forum Prawne

 

wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

witam otrzymalam wezwanie do sadu o stwierzenie nabycia spadku. wedlug testamentu najpierw dziedziczy moj ojciec (jesli nie on wskazany jest tam moj brat). brat zlozyl wniosek w sadzie i wskazal ustawowych spadkobiercow po mamie: mnie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:

  • § [prosba] o pomoc
    Szanowni forumowicze, Mam pytanie natury spadkowej otóż w roku 2008 przyjąłem spadek z dobrodziejstwem inwentarza u...
  • § Wniosek o nabycie spadku pomoc...
    Witam,mam taka sytuacje,ze.musze odkupic udzialy od rodziny a konkretnie od czterch ciotek.Po smierci ich matki ,zlozyly...
  • § Zrzeczenie mieszkania po śmier...
    Witam. Zmarł mój wujek, który miał mieszkanie we współwłasności razem z żoną. Wujek zmarł nagle po bardzo...

Odpowiedz
 
24-10-2011, 10:37  
Użytkownik
Gość
Domyślnie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

witam
otrzymalam wezwanie do sadu o stwierzenie nabycia spadku. wedlug testamentu najpierw dziedziczy moj ojciec (jesli nie on wskazany jest tam moj brat).

brat zlozyl wniosek w sadzie i wskazal ustawowych spadkobiercow po mamie: mnie i siebie.

czy w sytuacji gdy testamentowym spadkobiercą (wynikajacym z testamentu ktory zostawila mama) jest ojciec,to mozna jednoczesnie wskazac ustawowych? - czy w takiej sytuacji mozna otrzymac tylko zachowek?

co powinien teraz zrobic ojciec skoro on nie otrzymal wezwania do sądu tylko ja (corka)?

czy tez powinien by wezwany czy raczej sam powinien sie zglosic? (jesli tak to gdzie i z jakimi dokumentami?)

mam tez pytanie z "innej beczki": czy ojciec moze mi dac pelnomocnictwo abym reprezentowala go przed sadem?czy cos takiego jest mozliwe tylko w przypadku upowaznienia adwokata?


bardzo prosze o odpowiedz.


bardzo prosze o odpowiedz.
 
24-10-2011, 12:30  
tcp
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.201
Domyślnie RE: wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

A skąd Sąd ma od razu wiedzieć, że był testament?

Będzie tak, że Sąd zapyta kogoś z ustawowych spadkobierców czy był testament. Jeżeli tak, to pod uwagę weźmie w pierwszej kolejności testament i wyznaczy nowy termin sprawy i wezwie uprawnionych. Jeżeli w nim jest rozporządzenie całością spadku, to w grę wchodzi tylko zachowek.

Przepis prawny:

Art. 87. § 1. (64) Pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, a w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.
tcp jest off-line  
24-10-2011, 13:44  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.669
Domyślnie RE: wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Ale przecież gdyby nie było testamentu, to ustawowi spadkobiercy po mamie to jej mąż i dzieci. Więc ojciec powinien być wymieniony przez brata we wniosku i powinien otrzymać powiadomienie o sprawie spadkowej. Jeżeli ojciec został pominięty we wniosku to niech idzie mimo wszystko na te rozprawę i powie w sądzie że on jest mężem spadkodawcy. Czy w akcie zgonu mamy jest napisane że w chwili śmierci była mężatka i z kim?
eol12 jest off-line  
24-10-2011, 16:09  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

otrzymalam pismo-wezwanie oraz byla do pisma zalaczona kopia testamentu .oczywiscie ze mam byla zonata do konca swoich dni))t=rozumiem ze zaszla pomylka i ojciec powinien byc ujety w tym wezwaniu jako ustawowy spadkobierca???-na niego jest testament!!(wd. mnie jest w takim razie spadkobierca testamentowym)

co powinnam teraz zrobic z ojcem???
 
24-10-2011, 16:18  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.669
Domyślnie RE: wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Sprawdzić czy nie otrzymał powiadomienia o sprawie. Powiadomić o wszystkim ojca. Zabrać go do sądu na sprawę spadkową.
eol12 jest off-line  
24-10-2011, 16:33  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

sprawdzilam i nie otrzymal powiadomienia. brat ma chyba znajomego w sadzie...nie jestesmy w dobrych stosunkach. co powinien zrobic ojciec? co ma wziasc ze soba i mowic? czy wpuszcza go na sale?? jakim cudem sąd, ktory widzial testament(poniewaz mi przeslal kopie wraz z wezwaniem) przyjal tak spozadzony wniosek??czy powinnam sie tam udac i to wyjasnic przed rozprawa?nie chce denerwowac ojca poniewaz jest w podeszlym wieku...

czy we wniosku jesli chodziloby tylko o zachowek nie powinno byc napisane zamiast"stwierdzenie nabycia spadku" - "zachowku"?
 
25-10-2011, 08:20  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.669
Domyślnie RE: wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Przyznam się że nie rozumiem dlaczego brat pominął ojca we wniosku. Czy w tej dołączonej kopii testamentu jest podany adres zamieszkania ojca? Może sąd wystosował do brata pismo o uzupełnienie wniosku właśnie o ten adres zamieszkania ojca.
W każdym bądź razie albo: powiadamiasz pisemnie sąd, iż ojciec też jest ustawowym spadkobiercą 9poza tym że testamentowym) i podajesz jego adres do korespondencji, albo: zabierasz ojca na sprawę sądową (może spokojnie wejść a w trakcie sprawy powiedzieć że jest mężem spadkodawczyni a nawet już na samym początku poinformować sąd że jest mężem wymienionym w testamencie i nie rozumie dlaczego nie dostał powiadomienia o sprawie), albo: udać się na sprawę bez ojca i tam podnieść tę kwestię (ale wtedy sąd wyznaczy kolejny termin).
to nie jest sprawa o zachowek, to jest sprawa o stwierdzenie nabycia spadku. Musi być najpierw prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku gdyż dopiero na tej podstawie można występować o zachowek. Zachowek to będzie druga sprawa.
eol12 jest off-line  
25-10-2011, 08:38  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

ojciec zapiera sie nogami i rękami przed pojsciem do sądu i uwaza ze bez wezwania nie pojdzie. bede zatem musiala wystosowac pismo do sądu ponieważ z bratem nie moge się porozumieć. jak powinno wyglądac takie pismo?

czy brat może podważać świadomość ojca (w testamencie jest mowa, ze gdy ojciec nie będzie mogl dziedziczyc, wtedy mama podstawia brata). ojciec jest w podeszłym wieku i miewa juz zaburzenia koncentracji ale nie na tyle, zeby byl nieswiadomy tego co robi. mysle, ze brat bedzie probowal isc w tę stronę. jakie moga byc powody podważenia tego, ze ojciec moze dziedziczyc??zaznaczam, ze mieszka sam i swietnie sobie radzi, więc kompletnie nie rozumiem postepowania brata.
 
25-10-2011, 08:43  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.669
Domyślnie RE: wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Dziedziczyć może nawet osoba ubezwłasnowolniona. Stan świadomości ma znaczenie przy ustaleniu czy spadkodawca był w pełni władz umysłowych spisując testament a nie to w jakim stanie jest spadkobierca. Ojciec jeżeli jest wymieniony w testamencie to musi złożyć w sądzie oświadczenie czy przyjmuje spadek czy też nie.
Napisz po prostu - powołując się na numer sprawy - że jako prosisz o powiadomienie ojca (spadkobierca testamentowy i spadkobierca ustawowy) o sprawie spadkowej. a najlepiej udaj się do sądu i porozmawiaj na miejscu. I pamiętaj zawsze możesz na sprawie podnieść to iż ojciec nie został powiadomiony o sprawie.
eol12 jest off-line  
25-10-2011, 08:45  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

dziękuję za informację. przykra sprawa że brat tak się zachował.mam nadzieję, że wszystko się wyjaśni i to tylko pomyłka- którą niejako przyjął sąd- bo to oni przysłali wezwanie..... nadal nie rozumiem takiego toku postępowania.pozdrawiam.
 
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku - Proszę o jakiś wzór pisma do sądu o nabycie spadku , z góry dziękuję . Posiadam testament notarialny na mieszkanie po zmarłej ciotce .
§ wniosek o stwierdzenie nabycia spadku - Sprawa dotyczy mieszkania kupionegowspólnie przez małżeństwo, żona zmarła, nie mają dzieci, zmarła ma rodzeństwo. 1.Czy po złożeniu wniosku o...
§ wniosek o stwierdzenie nabycia spadku - Dzień dobry, W 2004 r. zmarła moja babcia nie pozostawiając testamentu. W skład spadku wchodzi budynek mieszkalny, pozostałe budynki oraz grunty....
§ wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. - Witam , Ratunku :( nie wiem jak napisać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Sytuacja wygląda następująco: W 2010 zmarła moja babcia która...
§ Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku - Kiedy żył mój mąż posiadaliśmy wspólny majątek tj: działka rolna o pow. 4,8 ha oraz garaż. Po śmierci męża nie mogę tego sprzedać, ponieważ musze...
§ Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku - Witam, Czy może być taka treść "Wnioseku o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu": "Warszawa, dn. 21 września 2007 r. Sąd Rejonowy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:04.