Notarialne przepisanie majątku - czy można sie wycofać? - Forum Prawne

 

Notarialne przepisanie majątku - czy można sie wycofać?

Witam, Chciałem dowiedzieć się czy majątek przepisany notarialnie, dawny właściciel może go odzyskać, i w jaki sposób, ale może opiszę to bardziej szczegółowo. Osoba w mojej rodzinie przepisała innej osobie w rodzinie swoją część majątku. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:

  • § Czy nalezy sie zachowek
    Witam. Sprawa jest troszke skomplikowana. W 1990 roku mojemu ojcowi rodzice darowali gospodarstwo rolne z zaznaczeniem...
  • § Kupno domu ktore nie jest prze...
    Witam wszystkich. Chcemy z małżonką kupic dom od znajomej, która chce go sprzedać i wynieść się do bloku ale...
  • § Problem z interpretacją.
    Mam trudności z interpretacją poniżej załączonego artykułu z k.p.c. Czy ktoś z Państwa byłby tak uprzejmy...

 
31-10-2011, 16:29  
fenix75
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie Notarialne przepisanie majątku - czy można sie wycofać?

Witam,
Chciałem dowiedzieć się czy majątek przepisany notarialnie, dawny właściciel może go odzyskać, i w jaki sposób, ale może opiszę to bardziej szczegółowo.

Osoba w mojej rodzinie przepisała innej osobie w rodzinie swoją część majątku. Po wszystkim osoba przepisująca majątek dowiedziała się że "obdarowany" ma inne plany wobec majątku jaki uzyskał niż to co wcześniej ustalono pomiędzy obdarowującym a obdarowanym. Niestety ich ustalenia wobec majątku nigdzie nie był zapisane tylko ustalono to na tzw "gębę". Dodatkowo osoba obdarowana zobowiązała się opiekować się dożywotnio osobą obdarowującą. Dodam tylko że nie minął jeszcze rok od przepisania majątku.

Czy w takiej sytuacji można to jeszcze odkręcić, ewentualnie wymóc na osobie obdarowanej żeby ustne ustalenia zostały wprowadzone w życie. Zależy mi na czasie ponieważ osoba która przepisywała majątek jest obecnie poważnie chora i obawia się że może nie dokończyć tego co już zaczęła.
fenix75 jest off-line  
31-10-2011, 17:16  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Notarialne przepisanie majątku - czy można sie wycofać?

Cytat:
majątek przepisany notarialnie
W jaki sposób przepisany - czy była to umowa darowizny, czy inna?
 
03-11-2011, 18:17  
fenix75
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Notarialne przepisanie majątku - czy można sie wycofać?

Tak, była to umowa darowizny, nie było żadnej zapłaty za ten majątek (po za notariuszem), jedynie osoba obdarowana zobowiązała się dożywotnio opiekować się osobą obdarowującą.
fenix75 jest off-line  
03-11-2011, 18:27  
aneczka111
Użytkownik
 
Posty: 48
Domyślnie RE: Notarialne przepisanie majątku - czy można sie wycofać?

a czy ta osoba wymusiła na tej drugiej osobie ten przepis bo cos obiecała
aneczka111 jest off-line  
04-11-2011, 09:38  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Notarialne przepisanie majątku - czy można sie wycofać?

Odwołać darowiznę można jedynie w przypadku, gdy wystąpiła rażąca niewdzięczność obdarowanego względem obdarowującego.
 
04-11-2011, 17:20  
fenix75
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Notarialne przepisanie majątku - czy można sie wycofać?

No to trudno mi stwierdzić czy jest to rażące naruszenie, ponieważ, osoba obdarowana (córka) i obdarowująca (Dziadek) nabył spadek po osobie trzeciej (babci) z tym, że osoba obdarowująca (dziadek) miała większość w tym udziału, a osoba obdarowana (córka) miała mniejszą część z tej całości.
Ponieważ osoba obdarowująca (dziadek) chciał żeby jej część w całości przeszła na osobę w 2 linii (wnuk - wnuczka dziadka nie odwiedzała kilka lat i dla tego w ten sposób chciał ją ukarać i wykreślić z jego majątku) , to ustalono żeby nie płacić większych kwot podatku osoba obdarowująca (dziadek) przekaże swój majątek osobie z pierwszej linii (córce) a ta za kilka lat przekaże po 5 latach wnukowi (jej syn).
Po rozpisaniu całości nagle okazało sie, że osoba obdarowana (córka) nie spełniła prośby tylko całość dzieli pomiędzy swoje dzieci, ale wedle własnego uznania a nie wg. tego, co już wcześniej ustalono i wnuk dziadka nie dostanie jego całości (nie jest to przepisane ale już powiedziała że tak podzieli a nie inaczej).
Dla tego nie wiem czy jest to podstawa żeby to zmienić, a może po prostu wystarczy dopisać do tego testament w którym będzie ostatnia wola która ma przypomnieć jak ma być część dziadka rozdysponowana?
fenix75 jest off-line  
08-11-2011, 13:33  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 12.915
Domyślnie RE: Notarialne przepisanie majątku - czy można sie wycofać?

Ale skoro dziadek darował - to nie jest właściciele, i osoba obdarowana robi, co się jej podoba, z tym co dostała.

Jedyne, co dziadek może, to odwołać darowiznę, jeśli udowodni rażącą niewdzięczność obdarowanej.

Co było już napisane w # 5.
Tomu jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ jak się wycofać z poreczenia majątkowego? - Witam Poręczyłem żonie prowadzącej działalność, kredyt. Przestało się nam układać i myślę o rozwodzie. Ale jest to poręczenie. Wiem, że jeżeli...
§ notarialne przepisanie domu - Mam takie pytania. 1.Czy rodzice mogą bez mojej wiedzy zapisać notarialnie swój dom mojemu bratu? 2. czy mogą bez mojej wiedzy zawrzeć z bratem umowę...
§ Notarialne przepisanie domu a spłata rodzeństwa. - Witam, Proszę o poradę. W lipcu 2008 roku został przepisany aktem notarialnym darowizna domu. Dom aktualnie jest użytkowany przez moją mamę...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:04.