sprzedaż mieszkania, spadek i podatki - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
21-04-2008, 01:47  
amo
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie sprzedaż mieszkania, spadek i podatki

Strasznie się pogubiłam , więc może mi ktoś pomoże rozwikłać tę sytuację...

W 2004 r. - 4 lata temu - Rodzice nabyli na własność mieszkanie, w którym zameldowani byli lat ponad 30. Rok temu zmarł Tata. NIedawno zakończyliśmy postepowanie spadkowe, w którym cały spadek po Tacie, przypadł Mamie - czyli ma obecnie na włąsność całe mieszkanie. Mama chce teraz to mieszkanie sprzedać a środki tak uzyskane darować mi na budowę domu, w którym zamieszkamy razem. Moje wątpilwości dotyczą:

1. Sposobu rozliczania podatku a raczej zwolnienia od podatku od sprzedaży mieszkania - czy będzie to 10% obowiązujace przed rokiem 2007, kiedy faktycznie kupili mieszkanie, co stwierdzone jest aktem notarialnym, czy też 19% jako, że mama została jedyną właścicielką na podstawie orzeczenia sądu w 2008 r. w związku ze spadkiem po Tacie?

2. Jeśli będzie to na starych zasadach, czy aby faktycznie nie zapłacic tego podatku, Mama musi być współwłaścicielka domu, który budujemy, czy też wystaczy, że przekaże mi pieniądze na budowę domu z zastrzeżeniem dożywotniego w nim mieszkania?

3. Jeśli w grę wchodzą nowe zasady, to czy 12 miesięczny okres zameldowania wymagany do niepłacenia podatu liczy się dopiero od czasu stwierdzenia nabycia spadku czy też faktycznego zameldowania czyli tych ponad 30 lat?
amo jest off-line  
14-07-2008, 19:27  
p612306
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Re: sprzedaż mieszkania, spadek i podatki

Mam podobny problem. Moi teściowie sprzedali mieszkanie przed upływem 5 lat od jego nabycia, złożyli stosowne oświdczenie, że pieniądze ze sprzedaży przeznaczą na cele mieszkaniowe. W miedzy czasie wspólnie z żoną kupiliśmy działkę, na której postanowiliśmy wybudować dom jednorodzinny wielokopkoleniowy wolnostojący, wspólnie z teściami. Wspólnie z teściami dostliśmy pozowlenie na budowę tegoż domu. Obecnie dmo jest na ukończeniu i w niedalekiej przyszłości będę w nim mieszkał wspólnie z teściami (w domu znajdują się dwa niezależne mieszkania) Teścowie w trakcie prowadzonej budowy zbierali wszystkie faktury od których odliczyli podatek WAT na niektóre materiały budowlane. W ostatnim czasie z tymi samymi fakturami udali sie do US gdzie chcieli rozliczyć zaległy podatek pochodzący ze sprzedaży ww. mieszkania. I tu zaczęły się schody. N-ik US powiedział, że muszą zapłacić zaległy podatek (10500zł) ponieważ atr. mówiący o uldze podatkowej (nie pamiętam jaki) tej sytuacji nie dotyczy.
p612306 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:53.