Sprzedaż mieszkania odzidziczonego przez dziecko - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
07-07-2012, 12:15  
wowes
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Sprzedaż mieszkania odzidziczonego przez dziecko

Spadkodawczyni sporządziła testament w obecności notariusza na początku stycznia bieżącego roku a zmarła w lutym.Córka ma 12 lat a ja uważam ,że zostałem pokrzywdzony bo wszyscy mieszkaliśmy razem i ja ponoszę koszty mieszkania i wychowywania a decyzja babci pozbawiła mnie spadku jako pierwszego w kolejności spadkobiercy[ to była moja matka i nie rozumiem jej decyzji, podejrzewam iż obawiała się pojawienia ewentualnej macochy]. Nadmieniam ,że ja wychowuję córkę[matka dziecka odbywa karę pozbawienia wolności i od lat nie płaci alimentów]. Testament jeszcze nie został otwarty. Od jakiego momentu biegnie czas przedawnienia zachowku,który jak zrozumiałem z odpowiedzi wynosi dwa lata.
wowes jest off-line  
09-07-2012, 07:14  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.975
Domyślnie RE: Sprzedaż mieszkania odzidziczonego przez dziecko

Okres przedawnienia występowania z roszczeniem o zachowek - w twoim przypadku - to 5 lat od daty otwarcia testamentu. Art. 122 oznacza jedynie, iż ten okres może być przedłużony o 2 lata (jeżeli będzie ustanowiony przedstawiciel ustawowy dla twojej nieletniej córki).
Jeżeli córka ma 12 lat wystarczy poczekać jeszcze chwilkę z otwarciem testamentu (ale nie za długo), otworzyć go np. w takim terminie żeby od otwarcia testamentu do pełnoletności córki było mniej niż 5 lat, po osiągnięciu pełnoletności przez córkę wystąpić do niej z roszczeniem o zachowek. Jeżeli nie będzie problemu z córką to przecież ona jako pełnoletnia może przenieść na ciebie udział w nieruchomości w ramach wypłaty zachowku.
eol12 jest off-line  
10-07-2012, 08:27  
wowes
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Sprzedaż mieszkania odzidziczonego przez dziecko

eol12- wielkie dzięki za wyjaśnienia.
wowes jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:42.