postepowanie spadkowe - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
01-03-2012, 13:55  
flowerpower9
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie postepowanie spadkowe

witam !!!

chciałem się zapytać, w jakiej części powinien być podzielony spadek w postępowaniu spadkowym jeśli chodzi o powojenną nieruchomość?
Jest to temat ważny, a do podziału starają się 8 osób.
kamienica przed wojną była w akcie notarialnym na kobietę, która miała męża.
Podczas II wojny światowej kobieta z dziećmi zginęli pod koniec wojny, a jej mąż i brat męża też zginęli.
Ta kobieta to była ciotka mojej mamy i jej 6 rodzeństwa, gdyż ta kobieta była siostra taty mojej mamy i jej rodzeństwa.

Natomiast aktualnie o prawo do spadku właśnie stara się moja mam i jej 6 rodzeństwa oraz
pewna kobieta, która za męża miała syna brata męża ciotki mojej mamy i jej rodzeństwa.

(Pisząc imiennie to moja mama i jej 6 rodzeństwa miały ciotke Anetę, która była bratem Jarosława - taty mojej mamy i jej rodzeństwa. Ta ciotka Aneta miała za męża Tymosława, a ten Tymosław miał brata Mieczysława, który miał syna Bronisława, i ten Bronisław wziął sobie za żonę Magdalenę, i teraz z jednej strony o spadek po zmarłej Anecie stara się moja mama i jej 6 rodzeńtwa, a z drugiej strony ta Pani Magdalena, wiem, że akt notarialny zakupu kamienicy był na zmarłą Anetę, która była siostrą Jarosława - taty mojej mamy, mam kserokopię zakupu. Ale w jakiej części i jak powinien być podzielony spadek zgodnie z prawem??? wiem też, że po wojnie tata mojej mamy składał w W-wie jakieś pismo w urzędzie po dekrecie bieruta. Wydaje się, że moja mama i jej 6 rodzeństw są jakby bliżej drzewa genealogicznego, bo spadek ma być bezpośrednio po ich ciotce Anecie, a ta Pani jest jedynie synową brata męża zmarłej Anety).

W jakiej części powinien być podzielony ten spadek?
Czy moja mama i jej 6 rodzenstwa powinno dostać połowę spadku, a ta kobieta drugą połowę, czy w jakiś inny sposób.


Proszę o odpowiedzi znających temat, zależy mi na czasie, a za odpowiedzi bardzo dziękuję.

z poważaniem:
flowerpower9
flowerpower9 jest off-line  
01-03-2012, 14:12  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.976
Domyślnie RE: postepowanie spadkowe

Najpierw podaj datę śmierci Anety, jej dzieci, jej męża Tymosława.
eol12 jest off-line  
01-03-2012, 14:33  
flowerpower9
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: postepowanie spadkowe

data dokladna wlasnie neiznana, najprawdopodobiej podczas powstania warszawskiego wraz z dziecmi, tak mówią opowiadania rodzinne, a jej mąż i brat meza w obozie koncentracyjnym, ale aktow zgonu nie ma, a sprawa o uznanie za zmarlych juz za nami, no i chodzi o podzial spadku w jakich proporcjach
flowerpower9 jest off-line  
01-03-2012, 14:51  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.976
Domyślnie RE: postepowanie spadkowe

W postanowieniu o uznaniu za zmarłych sąd powinien określić jaką datę przyjmuje się za śmierć. Istotne jest szczególnie to w jakiej kolejności były te śmieci (kto przed kim umarł).
eol12 jest off-line  
01-03-2012, 15:21  
flowerpower9
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: postepowanie spadkowe

Sąd nei wskazal dokladnej daty a jedynie ze zmarlej najprawdopodobniej podczas powstania warszawskiego, a jej brat, ze zmarly najprawdopodobniej w oswiecimiu treblince i tylko tyle...
flowerpower9 jest off-line  
01-03-2012, 16:04  
flowerpower9
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: postepowanie spadkowe

Sąd nei wskazal dokladnej daty a jedynie ze zmarlej najprawdopodobniej podczas powstania warszawskiego, a jej brat, ze zmarly najprawdopodobniej w oswiecimiu treblince i tylko tyle...Nie ma żadnych dokumentów, jedynie w opowiadaniach rodzinnych wynika, ze ciotka mamy z jej dziecmi zgineli w trakcie powstania warszawskiego, pod sam koniec wojny, byc mzoe sa jakeis listy z tymzwiazane, a z listow tej ciotki wynika, ze jej mąż zostal wywieziony do obozu i ona ma coraz mniejsza nadzieje, ze jej mąż przezyje.

prosze o pomoc.
flowerpower9 jest off-line  
02-03-2012, 07:34  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.976
Domyślnie RE: postepowanie spadkowe

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do spraw spadkowych stosuje się prawo obowiązujące w chwili śmierci spadkodawcy. Więc ani aktualny kodeks cywilny (obowiązuje od 1964r.) ani poprzednie przepisy (prawo spadkowe - dekret z dnia 8 października 1946r.) nie może być brany pod uwagę. W czasie wojny przepisem obowiązującym (jak domniemywam spadkodawcy zamieszkiwali Warszawie) był Kodeks Napoleona. Nie znam go szczegółowo, ale spróbuję ci trochę pomóc.
Teraz kwestia uznania za zmarłego. Aktualny kodeks stosuje się także w sytuacji gdy ktoś zaginął przed dniem jego wejścia w życie. Jednakże chwilę domniemanej śmierci zaginionych przed 1 października 1950r. oznacza się według przepisów prawa osobowego (dekret z dnia 29 sierpnia 1945r. - Dz,U. Nr 40, poz 223). Dekret ten określa, że:
- domniemywa się, iż zaginiony zmarł w chwili określenia w orzeczeniu o uznaniu za zmarłego (w twoim przypadku jest to okres nie data),
- za chwile śmierci uważa się chwilę, która jest najbardziej prawdopodobna,
- jeżeli takiej chwili nie można określić, przyjmuje się, że zaginiony zmarł w ostatnim dniu terminu, po upływie którego może nastąpić uznanie za zmarłego (w twoim przypadku: ciocia i jej dzieci to byłby ostatni dzień Powstania Warszawskiego a w przypadku wujka ostatni dzień wojny albo dzień wyzwolenia obozu koncentracyjnego, w którym przebywał).
Ustalenie tej daty śmierci jest bardzo istotne. Skoro ciocia zmarła razem z dziećmi w Powstaniu Warszawskim można przyjąć iż zginęli razem (w tej samej chwili). Nasze aktualne prawo określa, iż w takiej sytuacji uznaje się iż skoro chwila śmierci jest taka sama, to nie ma wzajemnego dziedziczenia po sobie. Czyli dzieci cioci nie dziedziczyły po niej. Teraz jest istotne to czy w chwili śmierci cioci jej mąż żył. Jeżeli dzień śmierci cioci określimy na ostatni dzień powstania Warszawskiego, to teraz musimy ustalić kiedy nastąpiło wyzwolenie obozu koncentracyjnego, w którym przebywał jej mąż. Na pewno później. I niezależnie od tego czy przyjmiemy datę śmierci jako wyzwolenie obozu czy datę zakończenia wojny, to i tak będzie oznaczało iż ten mąż zmarł później. Czyli dziedziczył po cioci. A ponieważ jej dzieci nie dożyły otwarcia spadku, to mąż dziedziczył razem z rodzeństwem cioci. Ale według aktualnego prawa. Teraz trzeba sięgnąć do Kodeksu Napoleona.

Wg Kodeksu Napoleona w pierwszej kolejności dzieci. Jeżeli uznamy, iż nie dożyły one otwarcia spadku (zmarły w tym samym czasie co ich matka), to w następnej kolejności dziedziczy rodzeństwo. Kodeks upośledzał w tym przypadku dzieci nieślubne i małżonka. Małżonek dziedziczył dopiero w przypadku braku krewnych zmarłego do 12. stopnia.
Z mojego wywodu wynika więc że po Anecie dziedziczył całość jej brat Jarosław. Jeżeli jednak przyjęlibyśmy że dzieci Anety zmarły po Anecie, to wszystko dziedziczyły te dzieci. A po tych dzieciach 1/2 dziedziczyłby Jarosław (krewny matki) i 1/2 ich ojciec lub jego brat/bratanek.
eol12 jest off-line  
02-03-2012, 09:39  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.976
Domyślnie RE: postepowanie spadkowe

Chyba muszę jeszcze coś dodać.
Przejrzałam treść kodeksu cywilnego Królestwa Polskiego (uchylony dopiero dekretem z 1946r. a więc przepisy te obowiązywały w czasie śmierci cioci, jej dzieci i męża).

Gdyby w chwili śmierci cioci uznać iż jej dzieci i mąż żyją, to wtedy mąż dziedziczy razem z dziećmi taką samą część jaka przysługuje na każde dziecko. Czyli jeżeli była 2 dzieci to każdy ma 1/3, jeżeli 3 dzieci to każdy ma 1/4, itd. No i potem udział dzieci dziedziczą w równych udziałach krewni matki i krewni ojca (po 1/2).

Gdyby w chwili śmierci cioci jej dzieci były uznane za zmarłe, to dziedziczy jej brat (3/4) i jej mąż (1/4).

Jest jeszcze kwestia tzw. wspólności małżeńskiej ale tutaj istotne jest po pierwsze kiedy zakupiony został ten majątek cioci (przed czy po ślubie) oraz to czy małżonkowie zawierali jakąś umowę przedślubną.

Jak widzisz z tego wszystkie istotne jest więc jaką decyzję podejmie sąd odnośnie ustalenia dat śmierci i argumentów jakie przedstawicie w sądzie na domniemanie tych dat.
eol12 jest off-line  
02-03-2012, 13:19  
flowerpower9
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: postepowanie spadkowe

trudno tutaj cos przyjąć, ale z relacji rodzinnych wynika, że ciotki mamy mąż zginął przed nią w obozie, ale nie ma na to dokumentacji, natomiast z relacji rodzinnych wynika, że dzieci ciotki zginęły w tym samym czasie co ciotka czyli podczas bombardowania Warszawy bomba spadła na budynek, gdzie była ciotka mamy z dziećmi i niestety pod sam koniec wojny zginęli...
flowerpower9 jest off-line  
03-03-2012, 13:16  
flowerpower9
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: postepowanie spadkowe

czy kto tu jeszcze mzoe cos podpowiedziec? chodzi mi o to, czy jest szansa na zly scenariusz, ze po zmarlej ciotce - polowe spadku dostanie ta kobieta czyli Mieczysława, a połowę moja mama i jej 6 rodzenstwa?
flowerpower9 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Postepowanie spadkowe odpowiedzi: 3
§ Postepowanie spadkowe odpowiedzi: 5
§ Postepowanie Spadkowe odpowiedzi: 2
§ postepowanie spadkowe odpowiedzi: 2
§ Postepowanie spadkowe odpowiedzi: 2
§ Postepowanie spadkowe odpowiedzi: 13


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:17.