wliczanie darowizny do spadku - Forum Prawne

 

wliczanie darowizny do spadku

Witam. proszę o odpowiedz? Właściciel działki nabytej po rodzicach(13hektarów) który był kawalerem,bezdzietnym,jedynym miał pięcioro rodzeństwa. Dwoje z nich otrzymało od niego w formie darowizny niewielkie działki ok.1000m2. Po siedmiu latach zmarł na skutek wypadku. Czy ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:


 
23-05-2012, 23:17  
logik
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie wliczanie darowizny do spadku

Witam.
proszę o odpowiedz?
Właściciel działki nabytej po rodzicach(13hektarów) który był kawalerem,bezdzietnym,jedynym miał pięcioro rodzeństwa. Dwoje z nich otrzymało od niego w formie darowizny niewielkie działki ok.1000m2. Po siedmiu latach zmarł na skutek wypadku.
Czy obecnie w chwili podziału spadku należy zaliczyć tej dwójce rodzeństwa wcześniejsze darowizny do ich części spadku?
Czy jest to niewłaściwe i naleźy o te 1000m2 odliczyć spadek należny im?
Podkreślam że spadkobiercami jest rodzeństwo zmarłego właściciela.
logik jest off-line  
24-05-2012, 07:31  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.729
Domyślnie RE: wliczanie darowizny do spadku

Art. 1039 KC
§ 1. Jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn oraz zapisów windykacyjnych, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna lub zapis windykacyjny zostały dokonane ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia.
§ 2. Spadkodawca może włożyć obowiązek zaliczenia darowizny lub zapisu windykacyjnego na schedę spadkową także na spadkobiercę ustawowego nie wymienionego w paragrafie poprzedzającym.
eol12 jest off-line  
24-05-2012, 14:03  
logik
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie RE: wliczanie darowizny do spadku

Dziękuję za pomoc i rozumję że w tym przypadku jeżeli są spełnione w/w warunki z art.1039 kc to dzialki z darowizny nie są wliczane do spadku?
logik jest off-line  
25-05-2012, 00:02  
ffenix
Praktyk
 
ffenix na Forum Prawnym
 
Posty: 5.950
Domyślnie RE: wliczanie darowizny do spadku

Czy w umowie darowiźnie jest zapis o obowiązku zaliczenia darowizny na schedę spadkową?

Jeśli takiego zapisu nie ma, to darowizn dokonanych na rzecz rodzeństwa nie zalicza się na schedę spadkową.
ffenix jest off-line  
25-05-2012, 07:51  
logik
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie RE: wliczanie darowizny do spadku

Jedyną umową jest akt notarialny w którym darczyńca oświadcza że opisaną działkę daruje siostrze a ona ją przyjmuje.
nie ma w nim żadnych obowiązków zaliczania na schedę.
Na końcu aktu jest pouczenie notariusza o skutkach wynikających z art.8 ustawy o podatku od spadków i darowizn
logik jest off-line  
25-05-2012, 10:11  
ffenix
Praktyk
 
ffenix na Forum Prawnym
 
Posty: 5.950
Domyślnie RE: wliczanie darowizny do spadku

Wyjaśnie, w prosty sposób, jak rozumieć ten przepis z art. 1039 KC

§ 1. Jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn oraz zapisów windykacyjnych, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna lub zapis windykacyjny zostały dokonane ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia.

--> jeżeli po dziedziczeniu ustawowym (gdzie spadkobiercami zmarłego były jego dzieci lub dzieci i małżonek) następuje dział spadku, to darowizny uczynione na ich (lub któregoś z nich) rzecz, należy - "z definicji" - zaliczyć na schedę spadkową spadkodawcy

--> nie zalicza się darowizny na schedę spadkową w przypadku, gdy w akcie notarialnym umowy darowizny jest wyraźnie napisane, że darowizna jest zwolniona z zaliczenia na schedę

§ 2. Spadkodawca może włożyć obowiązek zaliczenia darowizny lub zapisu windykacyjnego na schedę spadkową także na spadkobiercę ustawowego nie wymienionego w paragrafie poprzedzającym.

Ciebie dotyczy ten paragraf.

--> darowizny uczynione na rzecz spadkobierców ustawowych innych niż dzieci i małżonek spadkodawcy (czyli np. na jego rodzeństwo lub rodziców) - "z definicji" - nie zalicza się na schedę spadkową

--> spadkodawca może jednak włożyć taki obowiązek na tych spadkobierców (np. rodzeństwo, rodziców), ale musi to być zapisane w umowie darowizny


Reasumując, można powiedzieć, że § 2 jest nijako odwrotnością § 1:
- darowizny dla dzieci i małżonka zalicza się na schedę - chyba, że w umowie napisze się, że nie trzeba zaliczyć
- darowizny dla rodzeństwa, rodziców nie zalicza się na schedę - chyba, że w umowie napisze się, że trzeba zaliczyć
ffenix jest off-line  
25-05-2012, 11:47  
logik
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie RE: wliczanie darowizny do spadku

Bardzo dziękuję za pomoc.
Mam nadzieję, że to będzie wystarczającą podstawą do odrzucenia wniosku jednego ze spadkobiorców,który wnioskuje o zaliczenie darowizny w poczet spadku.
Pzdrawiam i jeszcze raz dziękuję.
logik jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zaliczenie darowizny do spadku - Mam problem chcę zabezpieczyć moją niepełnoletnią córkę. Trzy lata temu poprzez zgodę sądu otrzymałam prawo rozporządzania majątkiem dziecka....
§ Wycena darowizny do spadku. - W 2009 roku zmarł mój ojciec. W spadku pozostawił połowę domu, która przypadła jego żonie a mojej matce (1/2 udziału), mi (1/4 udziału) i mojej...
§ KPIR - wliczanie energii w koszty - Witam wszystkich. Oto mój problem: Prowadzę działalność w domu ojca, mam wydzielony mały lokal 15 mkw, 1/10 całego domu. Chodzi o to że używam bardzo...
§ Wliczanie godzin nadliczbowych do normy - Witam Jestem pracownikiem służby zdrowia i pracuje w systemie zmianowym 12 godzinnym. W ostatnim okresie rozliczeniowym, ktory wynosi dwa miesiące,...
§ wliczanie sobót i niedziel do urlopu wypocz. - Pracuje w systemie 24 h, rowniez w soboty, niedziele i swieta. Najczesciej jest to praca 12h na 24 h wolnego, potem 12h pracy na 48h wolnego. Czy w...
§ wliczanie sobót i niedziel do urlopu wypocz. - Pracuje w systemie 24 h, po 12 h dziennie. Najczesciej jest to 12h pracy,24h wolnego, 12 h pracy 48h wolnego. Pracuje w soboty, niedziele i swieta....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:07.