darowizna, wspólne konto - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
04-06-2012, 08:54  
Kasik25
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie darowizna, wspólne konto

Witam. Sprawa jest skomplikowana i proszę o cierpliwość.
Mam następujący problem: mama chce kupić mieszkanie, nie ma rozdzielności z tatą, rozdzielność jest niemożliwa do uzyskania(względy osobiste). Mieszkanie kupie więc ja.
Opcja 1:Pieniądze na zakup pochodzić będą z konta bankowego mamy, którego jesem współwłaścicielem. Jestem mężatką i chcielibyśmy rozwiązać tę sprawę w następujący sposób: mama (wraz z tatą?-jest to ich majątek wspólny?)daruje mi pieniądze, zaznaczając iż są tylko dla mnie, ja kupie mieszkanie i jej podaruje. Pytanie: czy jeżeli jestem współwłaścicielem konta to darowizna jest wogóle potrzebna? Czy mogę po prostu zakupić mieszkanie przelewając pieniądze z konta wspólnego z mamą bez darowizny?
Opcja 2: pieniądze w 1/2 pochodzą od mamy,w 1/2 ode mnie ( z pożyczki gotówkowej prywatnej spoza rodziny). Pożyczkę gotówkową przekażę mamie, ona wpłaci ją na nasze wspólne konta i potem "podaruje" mi ją ( uzasadnienie wpłaty: oszczędności 10 letnie z dodatkowej pracy..). Pytanie takie jak powyżej, czy potrzebna jest darowizna jeśli jest to konto wspólne? A jeżeli jest konieczna to chyba lepiej darować na moje osobiste konto?
Opcja 3: Kupujemy mieszkanie z mężem, pieniądze są w części od mamy w części z pożyczki. W tej opcji biorę pożyczkę na przelew zgłaszam to do urzędzu, a spłata oczywiscie następuje z wynagrodzenia zasadniczego, czyli majątku wspólnego, stąd już na pewno z mężem to kupić musimy.
W jakiej wysokości zapłacimy podatek od darowizny dla mamy, czy brana jest pod uwagę cała kwota za nieruchomość czy tylko połowa z uwagi na zwolnienie od podatku od darowizn dla mnie i mamy?
Opcja 4: Kupujemy z mężemy mieszkanie. On mi je daruje a ja mamie. Czy jest możliwa darowizna męża dla żony?
To tyle, pokręcone troszkę, niestety trzeba kombinować jak się nie ma nadmiaru gotówki, a chce skorzystać ze zwolnienia przy darowiźnie od "najbliższej" rodziny. Bardzo proszę o poradę.
Kasik25 jest off-line  
04-06-2012, 13:56  
Kasik25
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: darowizna, wspólne konto

Proszę o odpowiedź
Kasik25 jest off-line  
05-06-2012, 07:15  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.976
Domyślnie RE: darowizna, wspólne konto

Wszystkie dochody mamy (niezależnie czy normalne zarobki czy dodatkowa praca) stanowią wspólny majątek małżeński rodziców. Nieważne, że mama ma oddzielne konto. Tak samo w przypadku twoich pieniędzy (na wspólnym z mamą koncie). Jeżeli nie masz rozdzielności majątkowej, to są to twoje i męża wspólne pieniądze.
Rozumiem, iż chcecie w jakiś sposób zabezpieczyć mamę a jednocześnie chcecie żeby ojciec nie miał prawa do tego mieszkania. Będzie trudno, najlepiej te względy osobiste odsunąć na bok i mama powinna przeprowadzić rozdzielność majątkową a potem sobie sama kupować to mieszkanie.
Najbardziej prosty sposób to mama (lub mama i tata razem) dokonuje darowizny pieniędzy na ciebie (oczywiście musi być przelew na twoje konto), ty kupujesz za te pieniądze mieszkanie jako swój majątek osobisty (bo z pieniędzy pochodzących z darowizny) a następnie dokonujesz darowizny mieszkania na mamę lub ustanawiasz na jej rzecz służebność osobistą mieszkania.
eol12 jest off-line  
05-06-2012, 08:08  
Kasik25
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: darowizna, wspólne konto

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Jeszcze jedno pytanie: na czym polega ustanowienie na rzecz kogoś służebności osobistej mieszkania?
Kasik25 jest off-line  
05-06-2012, 08:29  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.976
Domyślnie RE: darowizna, wspólne konto

Ma prawo tam mieszkać do śmierci i zajmować te pomieszczenia, które zostaną w umowie określone (np. całe mieszkanie lub tylko jedne pokój, łazienka, kuchnia). W umowie można określić czy ta osoba opłaca jakieś opłaty (np. czynsz, opłaty za media).
eol12 jest off-line  
05-06-2012, 11:43  
Kasik25
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: darowizna, wspólne konto

Świetne, bardzo dziękuje, teraz już wiem jak zrobić. Pozdrawiam
Kasik25 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wspólne konto z rodzicem a darowizna? odpowiedzi: 2
§ Darowizna nie przekazana na konto odpowiedzi: 1
§ Darowizna a wspólne konto małżonków odpowiedzi: 3
§ Darowizna a wspólne konto małżonków odpowiedzi: 0
§ Darowizna a wspólne konto odpowiedzi: 3
§ Darowizna na konto wspólne odpowiedzi: 8


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:07.