Jak odziedziczyć bez długu - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
11-06-2012, 17:36  
18%
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie Jak odziedziczyć bez długu

Witam.

Moja matka zaciąga kolejne kredyty na spłatę poprzednich. Oficjalnie o niczym nie wiem i oboje udajemy, że nie ma problemu. Każda próba zapytania "czy aby" kończy się tak samo. Tymczasem wynalazłem papiery z których wynika, że jej najnowszy kredyt to 30tys. zł.

Jestem jedynym spadkobiercą mieszkania. Nie chcę po jej śmierci dziedziczyć wszystkiego czyli mieszkania+długów. Nie chce się zastanawiać czy dziedziczyć wprost czy z dobrodziejstwem inwentarza.

Po prostu najlepiej jakbym nic nie dziedziczył.

Prosiłem więc aby przepisała mieszkanie na mnie - tak abym nic po niej nie dziedziczył.
Odpowiada idiotycznym argumentem, że wtedy mógłbym chcieć ją wyrzucić z mojego już mieszkania.

1. Jaką mam szansę obejścia jej długów i czy przepisanie mieszkania rozwiązuje mój problem?
2. Kredyt napewno jest ubezpieczony, więc może w przypadku jej śmierci bank ma już "wkalkulowaną" stratę i nie będzie się ode mnie niczego domagał?

Domyślam się, że takie pytania często się pojawiają, ale widzę, że nie opieprzacie uzytkowników.
Pozdrawiam,
18% jest off-line  
11-06-2012, 18:25  
wiki05
Użytkownik
 
Posty: 113
Domyślnie RE: Jak odziedziczyć bez długu

Jeżeli chodzi o ubezpieczenie kredytów to pamiętaj o tym, że bank nie ubezpiecza kredytów tylko ubezpieczyciel. Jeżeli po śmierci mamy zgłosisz to w banku pracownicy banku powiedzą Ci "ok, dziękujemy za informację poprosimy o akt zgonu" i tyle.
Będziesz myślał, że wszystko jest załatwione a tu nagle po jakimś czasie (rok, może 2) przyjdzie informacja o nie spłaconym kredycie.
Po śmierci mamy będziesz musiał napisać pismo do ubezpieczyciela (na umowie kredytu jeżeli kredyt jest ubezpieczony są dane ubezpieczyciela) z prośbą o spłatę kredytu i w tedy ubezpieczyciel odpisze czy spłaci ten kredyt czy nie. Jeżeli nie to musi podać powód np. nie były spełnione warunki umowy.
Aha bardzo ważne skserować sobie KARTĘ ZGONU ( nie akt zgonu!!!!). To jest karta na podstawie której wydawany jest akt zgonu (tam jest napisana przyczyna zgonu, ubezpieczyciele zawsze chcą tą kartę). Prawie nikt tej karty nie kseruje bo myśli, że wszędzie trzeba będzie tylko akt zgonu a po otrzymaniu aktu zgonu karta zgonu zostaje w urzędzie i drugiej NIKT NIE WYSTAWI!!!
wiki05 jest off-line  
11-06-2012, 18:56  
ffenix
Moderator
 
ffenix na Forum Prawnym
 
Posty: 7.176
Domyślnie RE: Jak odziedziczyć bez długu

Cytat:
Kredyt napewno jest ubezpieczony
Nie każdy kredyt jest upezpieczony, a nawet jeśli jest ubezpieczony, to ważne są warunki takiego ubezpieczenia, dlatego ważne jest zapoznanie się z nimi.


Nie ma takiej czynności prawnej jak "przepisanie".
Przypuszczam, że możesz mieć na myśli przeniesienie własności na mocy umowy darowizny.

Jeśli jednak w chwili darowania Ci mieszkania przez mamę, będzie ona miała długi, które nie zostaną spłacone, to po jej śmierci wierzyciel będzie mógł, wnieść o stwierdzenie nieważności umowy darowizny.
Poczytaj o skardze pauliańskiej.
ffenix jest off-line  
11-06-2012, 19:36  
18%
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie RE: Jak odziedziczyć bez długu

Dziękuję za odpowiedzi w temacie kredytu. Nie spodziewam się i bynajmniej nie oczekuję śmierci matki w najbliższym czasie więc te posty muszę skopiować i gdzieś dobrze zapisać

Poczytałem z grubsza o skardze pauliańskiej, ale nie widzę przesłanek by posądzono mnie o chęć matactwa przez wiedzę, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.

Jeśli do chwili śmierci kredyt będzie spłacany zgodnie z umową, w miesięcznych ratach bez opóźnień to może ubezpieczyciel uzna, że to już wina banku, że dali tak wysoki kredyt osobie mocno wiekowej i niech sobie między sobą załatwiają?

Cytat:
Napisał/a ffenix
Nie ma takiej czynności prawnej jak "przepisanie".
Chodzi mi o umowę u notariusza, ewentualnie odsprzedanie mieszkania za złotówkę, jakąś darowiznę z obejściem podatku. Zawsze w mojej głowie funkcjonowało, że mieszkanie się komuś "przepisuje".

Bo generalnie myslałem, że nic nie dziedzicząc, odcinam się całkiem od zobowiązań matki.
18% jest off-line  
11-06-2012, 20:52  
martul88
Użytkownik
 
Posty: 69
Domyślnie RE: Jak odziedziczyć bez długu

przy skardze pauliańskiej nie chodzi o Twoją chęć kombinacji czy też jej brak. Jeżeli dojdzie do darowizny na Twoją rzecz, wierzyciel będzie mógł żądać uznania tej czynności za bezskuteczną i ściągać w efekcie dług z mieszkania. Do tego jesteś synem więc stosuje się do Twojej sprawy domniemanie, że wiedziałeś o długach matki i wiedziałeś tym samym, że jej działanie pogorszyło jej sytuację materialną kosztem wierzycieli(art. 527 k.c.)dla skargi pauliańskiej stosuje się termin 5 lat.
martul88 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ jak nie odziedziczyć długów ? odpowiedzi: 17
§ Jak odziedziczyć mieszkanie KOMUNALNE odpowiedzi: 3
§ jak nie odziedziczyć długów spadkowych odpowiedzi: 8
§ Jak nie odziedziczyć długów? odpowiedzi: 2
§ Nie chcę odziedziczyć długu. odpowiedzi: 1
§ cz każdy może odziedziczyć gospodarstwo rolne odpowiedzi: 4


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:41.