likwidacja konta (spadku) przez osobę upoważnioną - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
18-08-2012, 22:25  
ginger109
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie likwidacja konta (spadku) przez osobę upoważnioną

Otrzymałem z urzędu skarbowego pismo, że dziedziczę z bratem na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia depozyt terminowy w bgż oraz mieszkanie po połowie na nas 2 rodzeństwa. O ile dobrze pamiętam ja zgłosiłem depozyt w urzędzie do masy spadkowej. W akcie poświadczenia dziedziczenia było napisane tylko że spadek po zmarłym ojcu dziedziczymy w udziałach po 1/2. Nie było wspomniane co wchodzi w spadek.

Mój brat po śmierci taty wybrał pieniądze z banku likwidując konto i przelewając pieniądze na swoje konto.
Zgłosiłem się z pismem że jestem spadkobiercą depozytu to mi powiedzieli w banku że w dniu śmierci tato nie miał rachunków ani depozytów w tym banku. Brat ma znajomych, którzy zlikwidowali mu konto taty z wcześniejsza data.

Muszę udowadniać, że wybrał to po śmierci taty czy wybrane pieniądze z konta (rzekomo) przed śmiercią też podlegają dziedziczeniu?
ginger109 jest off-line  
20-08-2012, 07:30  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.976
Domyślnie RE: likwidacja konta (spadku) przez osobę upoważnioną

Spadkiem est to co było na koncie taty w chwili jego śmierci. Z tego co piszesz to ty sam zgłosiłeś do US te pieniądze na koncie jako spadek. Jeżeli brat wybrał te pieniądze przed śmiercią taty (ile czasu minęło od wybrania pieniędzy do śmierci?) to zrobił to na podstawie pełnomocnictwa. Ale nie dla siebie. Były to nadal pieniądze ojca. A więc albo darowizna dla brata albo nadal pieniądze ojca a więc spadek.
eol12 jest off-line  
20-08-2012, 21:43  
ginger109
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie RE: likwidacja konta (spadku) przez osobę upoważnioną

zlikwidował konto z datą tydzień przed śmiercią Taty.
Brat poszedł do prawnika który zakazał mi się kontaktowania z bratem i że reprezentuje interesy brata. Nie było darowizny od strony taty, bo brat przyjechał po śmierci taty, a testamentu nie było.
Napiszę do jego prawnika, że żądam zwrotu mojej części pieniędzy pochodzącej z konta taty, a w przeciwnym razie zgłoszę podejrzenie oszustwa i pomniejszenia masy spadkowej. tylko czekam na pismo z banku ile było dokładnie pieniędzy w momencie likwidacji.
ginger109 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:53.