Cofnięcie pełnomocnictwa. - Forum Prawne

 

Cofnięcie pełnomocnictwa.

Witam wszystkich użytkowników, mam problem z kancelarią prawną. Swego czasu umówiłem sie na wizytę w kancelarii odnośnie tematu sprawy spadkowej. Wszystko super, sprawa do wygrania, etc. Podsunięto mi do podpisania pełnomocnictwo procesowe, które patrząc teraz ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:

  • § zamiana dzialek
    Witam. Moze ktos mial podobna sytuacje. Odziedziczylam ziemie po dziadku (tato zmarl). Bylo nas kilkoro. W drodze...
  • § Jak wygląda kwestia dziedzicze...
    Witam wszystkich serdecznie. W tym roku zmarła matka , nie zostawiając testamentu, został dom. Dwóch synów mieszka...
  • § Darowizna dla osoby niepełnole...
    Witajcie. Mam takie pytanie. Posiadam swój samochód i chciałbym go "darować" mojemu dziecku, problem jest taki...

Odpowiedz
 
13-12-2012, 15:14  
canto
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie Cofnięcie pełnomocnictwa.

Witam wszystkich użytkowników,
mam problem z kancelarią prawną.

Swego czasu umówiłem sie na wizytę w kancelarii odnośnie tematu sprawy spadkowej. Wszystko super, sprawa do wygrania, etc. Podsunięto mi do podpisania pełnomocnictwo procesowe, które patrząc teraz z perspektywy czasu podpisałem nieopatrznie i bez zastanowienia.
Były chyba trzy kopie, jedna dostałem ja, dwie pozostałe zostały w kancelarii.
Rozmowa zakończyła się tak, że zapłaciłem kwotę za poradę prawną, jednocześnie zostałem poinformowany, że po zapłaceniu dość pokaznej kwoty (rzędu 10000 zł) kancelaria zajmie się moją sprawą.

Wyszedłem z kancelarii z dużym opytymizmem, natomiast na dniach jeszcze raz wszystko przemysłałem i udałem się do innego prawnika (tym razem z polecenia).
Ów prawnik zwrócił mi uwagę na więcej zagadnień dotyczących mojej sprawy spadkowej, co mnie przekonało do tego, że powinienem jednak jemu zaufać.

Tak też postanowiłem, jedyne co mi pozostało do załatwienia w tym momencie , to cofnięcie pełnomocnictwa w mojej pierwszej kancelarii.
Byłem przekonany, że to formalność, która nie jest obarczona żadnymi kosztami.
Ale jakie było moje zdziwienie, kiedy otrzymalem telefon z pierwszej kancelarii.
Radca prawny pytał się mnie, kiedy zaczynamy sprawę, bo do tej pory na konto kancelarii nie wpłynęły żadne pieniądze (ta dość pokaźna suma).
Oświadczyłem wtedy, że jednak póki co będę chciał zrezygnować ze sprawy spadkowej (powodów nie ujawniłem, mam chyba do tego prawo) i będę chciał wycofać pełnomocnictwo.

I wisienka na tej całej opowieści.
Zostałem poinformowany, że jednak będę musiał opłacić koszty kancelarii (kwota rzędu 1000 zł) na poczet prac, czy też przygotowań jakie poczynili już w mojej sprawie, zaczęli przygotowywać wniosek, takie mają podobno wewnętrzne procedury kancelarii.

I tu mam kłopot, ponieważ poza pełnomocnictwem nie podpisywałem z kancelarią żadnej umowy, mało tego wszelkie czynności mieli rozpocząć dopiero po dostarczeniu przeze mnie oryginałów dokumentów a co najważniejsze opłaceniu w całości ich usługi.
Nie do końca wiem za co mam teraz płacić i czuję się trochę przyparty do ściany.

Druga sprawa jak wycofać te pełnomocnictwo, udać się na miejsce, złożyć pisemne cofnięcie pełnomocnictwa oraz zabrać fizycznie dwie kopie, która ma w posiadaniu teraz kancelaria?

Pomóżcie...

Pozdrawiam,
canto jest off-line  
14-12-2012, 07:50  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.278
Domyślnie RE: Cofnięcie pełnomocnictwa.

Wypowiedzenie pełnomocnictwa na piśmie. Najlepiej wysłać listem poleconym.

Art. 746. § 1 KC. Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.
§ 2. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.
§ 3. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.
Kodeks postępowania cywilnego
Art. 94. § 1. Wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego przez mocodawcę odnosi skutek prawny w stosunku do sądu z chwilą zawiadomienia go o tym, w stosunku zaś do przeciwnika i innych uczestników - z chwilą doręczenia im tego zawiadomienia przez sąd.
eol12 jest off-line  
03-02-2015, 17:11  
syska777
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Cofnięcie pełnomocnictwa.

co to oznacza?
np. jeżeli wpłacona została zaliczka (bez potwierdzenia), podpisane 3 egzemplarze pełnomocnictwa, które leża w kancelarii, i dziękuje w kancelarii za poświęcony czas to mam odwołać pełnomocnictwo bo moga nabić mi rachunek pomimo że nie została podpisana żadna umowa? i nie ma znaczenia ze nie dostałam 1 egzemplarza pełnomocnictwa?
syska777 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ Umowa pełnomocnictwa izula69 Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane 0 08-08-2012 10:09
§ Wypowiedzenie złożone przez pracownika, cofnięcie wypowiedzenia, anulowanie cofnięcia ZonaMeza Prawo pracy 5 18-07-2011 14:09
§ opłata od pełnomocnictwa puchatek Prawo cywilne 8 05-07-2011 14:08
§ opłata od pełnomocnictwa szkodnik Umowy zlecenia i o dzieło 8 18-04-2011 13:33
§ Cofnięcie pełnomocnictwa adwokatowi Joanna100 Prawo cywilne 1 25-08-2010 17:36


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:26.