czy rodzeństwo ma prawo? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:

  • § Zachowek - pytanie
    Czy rodzeństwo jest uprawnione do zachowku ? W sytuacji gdy, osoba która nie żyje zostawiła spadek, lecz nie posiada...
  • § Sprzedaż spadku
    Dzień dobry, Moja mama odziedziczyła 1/4 mieszkania. Zapłaciła podatek od spadku, spłaciła długi za...
  • § przepisanie domu bez długu ?
    Witam. Na wstępie uprzedzam, że moje informacje sa ogólne i mogę nie wiedzieć wszystkiego. Otóż mam problem z...

Odpowiedz
 
14-12-2012, 18:56  
strazak747
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie czy rodzeństwo ma prawo?

Moja mama zmarła 20 sierpnia 2012 roku, jako jedynemu spadkobiercy zapisała dom i działkę potwierdzonym aktem notarialnym.Mam rodzeństwo, czy oni mają do tego prawo?.Po jakim okresie mogę sprzedać część działki?:
strazak747 jest off-line  
14-12-2012, 19:03  
mila
Stały bywalec
 
Posty: 3.422
Domyślnie RE: czy rodzeństwo ma prawo?

Rodzeństwo nie ma prawa do nieruchomości. Ma jednak prawo do zachowku.
mila jest on-line  
15-12-2012, 18:19  
strazak747
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: czy rodzeństwo ma prawo?

Mila dziękuje, pozdrawiam!
strazak747 jest off-line  
15-12-2012, 20:40  
strazak747
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie nie wiem

Może banalne pytanie!.Co to jest zachowek w jakiej wysokości i od czego jest zależny?
strazak747 jest off-line  
15-12-2012, 20:45  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: nie wiem

Z k.c.
Art. 991. § 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.
 
16-12-2012, 11:30  
ffenix
Moderator
 
ffenix na Forum Prawnym
 
Posty: 7.017
Domyślnie RE: czy rodzeństwo ma prawo?

@strazak747, jeśli pytania dotyczą tego samego problemu, to pisz je proszę w jednym temacie.

O zachowku możesz całkiem sporo przeczytać w Poradniku, do którego link jest w moim podpisie.
Przeczytaj, a jeśli nadal będziesz miał jakieś wątpliwości/niejasności, to dopytaj tutaj.
ffenix jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:01.