Przepis mieszkania na wnuka... - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
12-02-2013, 21:51  
vica
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie Przepis mieszkania na wnuka...

Witam, podczepię się pod temat, ponieważ cel jest ten sam.

Moi rodzice mieli jedno dziecko - mnie. Ja mam męża i troje niepełnoletnich dzieci. Mama jest właścicielką mieszkania spółdzielczego, wykupionego na własność, ale bez księgi wieczystej, oraz garażu własnościowego z księgą wieczystą. Potwierdzają to dokumenty spółdzielni. Tato nie był wpisany jako współwłaściciel, był jedynie lokatorem. Tato zmarł 2,5 roku temu.
Mama nie zgodziła się na postępowanie spadkowe, więc sytuacja nie jest uporządkowana.

Aktualnie mama zaczyna mieć poważne objawy kłopotów z pamięcią /niepotwierdzony neurologicznie alzheimer/ i przebywa w klinice onkologicznej.
Ponieważ mieszka sama i nie mam możliwości wprowadzić się do niej z rodziną ma opiekunkę społeczną, która ma na nią ogromny wpływ. Obawiam się, że może dostać do podpisania dokumenty darowizny /lub inne/ co spowoduje stratę mieszkania, które od zawsze obiecywała mojej najstarszej córce.

Pytanie:
1. Co należy zrobić, aby uregulować spadek po ojcu?
2. Czy w takim stanie możliwe jest podpisanie testamentu, czy to będzie wiarygodne?
3. Jeśli może podpisać testament, to czy on musi być potwierdzony notarialnie, czy tylko przez świadków? Jaka to różnica?
4. Lepiej spisać testament, czy od razu akt darowizny?
5. Jeśli notariusz nie będzie pewien, że mama jest w pełni sił umysłowych w danej chwili, zapewne może odmówić podpisania dokumentów, co wtedy? Ubezwłasnowolnienie?

Proszę powiedzieć, jak się za to wszystko zabrać
vica jest off-line  
12-02-2013, 22:47  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.771
Domyślnie RE: przepis mieszkania na wnuka.

Każdy mający interes prawny może wystapić z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. Powinna to zrobić Pani.
Rozumiem, że lokal jest mieszkaniem spółdzielczym własnościowym (a więc w świetle prawa spółdzielczego jest jedynie ograniczonym prawem do lokalu). Wobec tego ojciec nie musiał figurować jako współwłaściciel, ale do niego nalezała 1/2 wartości tego prawa spółdzielczego (w praktyce - wartości mieszkania).
Testament się SPORZĄDZA, nie PODPISUJE (nawet jeżeli jest to robione u notariusza; notariusz jedynie redaguje zadeklarowaną wolę spadkodawcy i poświadcza jego podpis).
Testament szczególny (z udziałem świadków, ponieważ spadkodawca nie jest w stanie samodzielnie go spisać) jest dopuszczalny wyjątkowo. Odradzam.

Spadkobiercą ustawowym i po ojcu, i po matce jest Pani. W obecnej chwili jest Pani właścicielką udziału w mieszkaniu (1/4).
Darować można jedynie swoją własność, by przekazać nieruchomość, należy sporządzić umowę notarialnie. Tak czy owak, ma być notariusz. Na dobra sprawę, po to są notariusze, by świadczyć, że spadkodawca był w stanie świadomie podejmować decyzje dot. własnego majątku. Jeżeli notariusz poweźmie wątpliwości co do stanu darczyńcy/spadkodawcy, nie powinien uczestniczyć w sporządzeniu dokumentu i poświadczeniu podpisu.
Po przeprowadzeniu postępowania spadkowego matka może darować swe udziały w lokalu wnuczce. Jeżeli nie pozostawi testamentu, dziedziczy po niej Pani. Darując mieszkanie córce i nie darując równych wartości reszcie dzieci narazi ją w przyszłości Pani na roszczenie o wypłate zachowku rodzeństwu.
natalie-s1959 jest off-line  
12-02-2013, 23:04  
vica
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: przepis mieszkania na wnuka.

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź
vica jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zachowek od wnuka od darowanego mu mieszkania odpowiedzi: 12
§ przepis mieszkania na wnuka. odpowiedzi: 12
§ przepis mieszkania odpowiedzi: 3
§ Przepisanie mieszkania na wnuka wydziedziczeie córek .... odpowiedzi: 1
§ Przepisanie Mieszkania Na wnuka!! odpowiedzi: 2
§ wykup mieszkania przez wnuka ? odpowiedzi: 5


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:35.