Odrzucenie spadku u notariusza a postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
13-02-2013, 17:19  
Ivette_1986
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Odrzucenie spadku u notariusza a postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku

Rok temu wygrałam w sądzie sprawę przeciwko dłużnikowi, który pożyczył ode mnie pewną sumę pieniędzy i nie oddawał w terminie. Dłużnik dosłownie kilka dni potem (tj. po wyroku) zmarł. Miał żonę i troje dorosłych bezdzietnych dzieci, które u notariusza złożyły oświadczenie o odrzuceniu spadku (tylko dzieci, żona nie). Następnie takie same oświadczenia składali kolejni spadkobiercy (matka, rodzeństwo zmarłego, dzieci rodzeństwa i dzieci tych dzieci). Wszyscy dokonali tego właśnie w kancelarii u notariusza. Krąg spadkobierców wyczerpał się, na chwilę obecną jedynym spadkobiercą jest więc żona zmarłego dłużnika. Chciałabym domagać się od niej spłaty zasądzonej kwoty (wiem, że nią dysponuje, a nie spłaca zobowiązania z czystej złośliwości). Domyślam się jednak, że powinnam mieć teraz jakiś dokument na potwierdzenie, że ta pani jest jedynym spadkobiercą mojego zmarłego dłużnika. Zupełnie nie wiem, o co i gdzie powinnam wystąpić - do sądu, do notariusza? Czy skoro notariusz przekazuje do sądu spadku oświadczenia o odrzuceniu spadku przez kolejnych spadkobierców i odrzucenia spadku dokonali już wszyscy potencjalni spadkobiercy poza jedną osobą, sąd będzie wydawał w tej sprawie jakieś postanowienie? O co i do kogo powinnam wystąpić?
Ivette_1986 jest off-line  
13-02-2013, 17:28  
Marek Nowak
Użytkownik
 
Posty: 256
Domyślnie RE: Odrzucenie spadku u notariusza a postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku

Możesz złożyć do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po dłużniku bo to może zrobić każdy kto ma w tym interes prawny.
Marek Nowak jest off-line  
13-02-2013, 17:31  
Ivette_1986
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Odrzucenie spadku u notariusza a postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku

I sąd będzie z urzędu sprawdzał, kto spadek odrzucił, a kto nie? Czy ja muszę to wykazać? Dajmy na to, że wskażę we wniosku, że jedynym spadkobiercą jest pani X. I co, sąd da mi wiarę tak na słowo? Czy będzie sobie szukał w swoich archiwach dokumentów nadesłanych przez notariusza? Czy zażąda tego ode mnie?
Ivette_1986 jest off-line  
14-02-2013, 08:22  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.976
Domyślnie RE: Odrzucenie spadku u notariusza a postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku

Cytat:
Napisał/a Ivette_1986
Czy będzie sobie szukał w swoich archiwach dokumentów nadesłanych przez notariusza?
Notariusz takie dokumenty ma obowiązek przesłać do sądu spadku.
Ja bym napisała, że pozostałe osoby z kręgu spadkobierców odrzuciły spadek u konkretnego notariusza i że dokumentacja powinna się znajdować w sądzie. Ponadto napisałabym pismo do notariusza z informacją, że składam wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po .... i proszę o informację czy i kiedy przesłał dokumenty o odrzuceniu spadku po tej osobie oraz jakich spadkobierców te dokumenty dotyczyły. Kopia pisma do wniosku do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Wykazujesz się w ten sposób, że starasz się.
eol12 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:43.