Zasiedzenie udziału w nieruchomości - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
11-03-2013, 12:09  
Alchemik28
Stały bywalec
 
Posty: 1.420
Domyślnie RE: Zasiedzenie udziału w nieruchomości

To juz tylko kwestia dowodzenia przed sądem, najważniejsze czy ojciec powiedzmy od 1983 r(30 lat) zachowywał sie jak posiadacz nieruchomości czy tylko tam mieszkał (np leżał obłożnie chory) a wszystkie rachunki , remonty itp były w zakresie osoby zainteresowanej na dzień dzisiejszy zasiedzeniem. Tak jak napisałem wczesniej samo zamieszkanie współwłasciciela nie wyklucza jeszcze zasiedzenia jego udziału.
Alchemik28 jest off-line  
11-03-2013, 12:24  
tiger77
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Zasiedzenie udziału w nieruchomości

W wypadku dziedziczenia nieruchomości spadkowej przez kilku spadkobierców, spadkobierca władający nieruchomością spadkową z reguły staje się posiadaczem samoistnym w zakresie przypadającego mu prawa oraz dzierżycielem w zakresie pozostałych udziałów (art. 338 KC), chyba że w niedwuznaczny sposób ujawnia wolę samoistnego posiadania tej nieruchomości w sposób widoczny dla otoczenia i pozostałych spadkobierców ( Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 19 maja 1998 r., sygn. akt. II CKN 770/97).

W sprawie zasiedzenia udziałów we współwłasności należy mieć na względzie art. 206 KC, stosownie do którego, każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.
Oznacza to, że nawet współwłaściciel posiadający bardzo niewielki udział we współwłasności nieruchomości może z niej korzystać.

Posiadacz zależny może przekształcić swoje posiadanie w posiadania samoistne, ale skuteczność – z punktu widzenia zasiedzenia – takiego przekształcenia wymaga, aby posiadacz uczynił to jawnie – zamanifestował zmianę w sposób widoczny dla otoczenia. Zmiana nieuwidoczniona i nieuzewnętrzniona, ograniczająca się tylko do samej świadomości posiadacza jest bezskuteczna.

Jak wskazał Sąd Najwyższy w uzasadnieniu postanowienia z dnia 20 października 1997 r., sygn. akt. II CKN 408/97 (OSNIC 4/98, poz. 61), surowe wymaganie wobec współwłaściciela zmieniającego zakres posiadania samoistnego uzasadnione jest bezpieczeństwem stosunków prawnych i ochroną własności, która narażona byłaby na uszczerbek, gdyby współwłaściciel uprawniony do współposiadania całości mógł łatwo doprowadzić do utraty praw pozostałych współwłaścicieli, powołując się jedynie na zmianę swej woli, a więc elementu subiektywnego.

Art. 176 § 1 KC wskazuje, iż jeżeli podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania, obecny posiadacz może doliczyć do czasu, przez który sam posiada, czas posiadania swego poprzednika. Jeżeli jednak poprzedni posiadacz uzyskał posiadanie nieruchomości w złej wierze, czas jego posiadania może być doliczony tylko wtedy, gdy łącznie z czasem posiadania obecnego posiadacza wynosi przynajmniej lat trzydzieści.
Zgodnie z § 2 art. 176 KC, przepisy powyższe stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy obecny posiadacz jest spadkobiercą poprzedniego posiadacza.

Wyrażoną w powyżej wskazanym art. 176 KC zasadę doliczania czasu posiadania poprzednika w stosunku do nieruchomości, która była w posiadaniu spadkodawcy, stosuje się na korzyść tego wszystkich spadkobierców, nie można jej więc stosować jej tylko na korzyść tego z nich, który posiada nieruchomość wyłącznie we własnym imieniu. W takim wypadku bieg zasiedzenia rozpoczyna się dopiero z dniem otwarcia spadku (tak G. Bienek, S. Rudnicki, Nieruchomości Problematyka prawna, str. 830, LexisNexis, Warszawa 2005)
Spadkobierca osoby, która uzyskała posiadanie nieruchomości, lecz do chwili śmierci nie nabyła jej przez zasiedzenie, może żądać stwierdzenia zasiedzenia na swoją rzecz z zaliczeniem okresu posiadania spadkodawcy w takiej części, w jakiej dziedziczy (tak orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 13 lipca 1993 r., sygn. akt II CRN 90/93).

Stąd wynika mój wniosek, że bieg terminu zasiedzenia może rozpocząć bieg dopiero z chwilą otwarcia spadku
tj. śmierci ojca (rok 1992), przyjmując inne założenia mogłoby dojść do sytuacji w której właściciel mieszkając i korzystając z nieruchomości
"jak właściciel" traci własność na rzecz wskutek zasiedzenia współwłaściciela będącego współposiadaczem.
(zaznaczam oboje ojciec i osoba żadająca zasiedzenia zachowywały się jak posiadacze samoistni)
tiger77 jest off-line  
11-03-2013, 12:34  
Alchemik28
Stały bywalec
 
Posty: 1.420
Domyślnie RE: Zasiedzenie udziału w nieruchomości

.....i dlatego napisalem że to kwestia dowodzenia przed sądem ....ty twierdzisz ze ojciec do końca życia zachowywał się jak właściciel ....osoba żądająca zasiedzienia może twierdzić inaczej to sąd rozstrzygnie kto ma racje....ja tylko napisalem że sam fakt zamieszkania przez ojca nie wyklucza zasiedzenia jego udziału...
Alchemik28 jest off-line  
11-03-2013, 12:38  
tiger77
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Zasiedzenie udziału w nieruchomości

Jeszcze raz dziękuje za pomoc,
widzę że przede mną długa i wyboista droga.
Pozdrawiam
tiger77 jest off-line  
11-03-2013, 12:44  
Alchemik28
Stały bywalec
 
Posty: 1.420
Domyślnie RE: Zasiedzenie udziału w nieruchomości

Nie powinno byc źle to , że ojciec umarł 1992 roku działa niewątpliwie na twoją korzyść. Spróbuj udowodnić przede wszystkim przed sądem że ojciec do końca zycia dokladał sie do utrzymania owej nieruchomości , np rachunki za media(woda , prąd) wystawione na ojca byłyby juz bardzo mocnym argumentem.
Alchemik28 jest off-line  
11-03-2013, 12:55  
rentier1
Stały bywalec
 
Posty: 1.047
Domyślnie RE: Zasiedzenie udziału w nieruchomości

I pamiętaj, że robił to bo był właścicielem 1/2 nieruchomości i spadkobiercą 1/4 po mamie. Prawdopodobnie nakaz płatniczy też przychodził na jego nazwisko i musiał płacić podatek.
Cytat:
Napisał/a Alchemik28
ojciec do końca zycia dokladał sie do utrzymania owej nieruchomości
Nie dokładał a płacił, jako jedyny ze spadkobierców będący już właścicielem części nieruchomości przed otwarciem spadku.
rentier1 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zasiedzenie udziału odpowiedzi: 3
§ Zasiedzenie nieruchomości . odpowiedzi: 4
§ zasiedzenie udziału we współwłasności odpowiedzi: 0
§ procentowy udział w gruncie a udział w nieruchomości odpowiedzi: 3
§ Zasiedzenie nieruchomości odpowiedzi: 6
§ Udział/współwłasność/zmarli/zasiedzenie odpowiedzi: 2


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:26.