nakład na majątek spadkowy - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
15-04-2013, 11:19  
caporegime21
Użytkownik
 
Posty: 69
Domyślnie nakład na majątek spadkowy

Witam serdecznie,

Mam następujący problem. Spadkobierca (jeden z wielu) wraz ze spadkodawcą nabyli po połowie własność nieruchomości. W akcie co prawda widnieje jedynie spadkodawca ale dysponuje przekonującymi dowodami, że kwota 200.000 zł pochodziła zarówno od spadkodawcy jak i spadkobiercy (1 z uczestników obecnie toczącego się działu spadku). Mieli oni także intencje nabycia ww. nieruchomości po połowie.

Moje pytanie:
Czy możliwe jest uznanie przez Sąd, że z uwagi wyłożenia połowy sumy na nabycie tej nieruchomości posiada on 1/2 udziału w niej + udział przypadający mu ze spadkobrania?
Czy może jedyną droga jest rozliczenie nakładów na majątek spadkowy?

Uprzejmie proszę o odpowiedź jedynie osoby, które znają tematykę i mogą udzielić rzeczowej odpowiedzi. Z góry dziękuje.
caporegime21 jest off-line  
15-04-2013, 12:40  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.976
Domyślnie RE: nakład na majątek spadkowy

Najprawdopodobniej była to darowizna lub pożyczka dla spadkodawcy. Zależy to wszystko od dowodów, które masz. Istotne jest czy spadkodawca zawarł ze spadkobiercą umowę dot. tych pieniędzy na zakup nieruchomości i czego konkretnie ta umowa dotyczyła. Czy w umowie było zawarte, że spadkodawca ma zakupić na rzecz spadkobiercy udział w nieruchomości? Żeby spadkodawca faktycznie mógł zakupić dla spadkobiercy ten udział w nieruchomości, potrzebna była umowa notarialna. Jeżeli nie ma takiej umowy, byłaby to raczej pożyczka a teraz to będzie dług spadkowy.
eol12 jest off-line  
24-04-2013, 13:18  
caporegime21
Użytkownik
 
Posty: 69
Domyślnie RE: nakład na majątek spadkowy

jednak według mnie to jest nakład na majątek spadkowy a jego wartość Sąd ustali w oparciu porównania procentów tj. obliczy procent jaki wkład wynosi w stosunku do nieruchomości (proste bo to akurat 50%) i ten procent przyzna mu z obecnej wartości rynkowej nieruchomości.

umowa notarialna była oczywiście ale w niej widnieje tylko spadkodawca bo to on płacił. Natomiast te 100 tysięcy od spadkobiercy traktujemy nie jako pożyczkę bo spadkodawca nie żyje i toczy się post. o dział spadku. Zatem stanowi to nakład na majątek spadkowy.

Ale dziękuje za pomoc
caporegime21 jest off-line  
24-04-2013, 15:05  
Alchemik28
Stały bywalec
 
Posty: 1.419
Domyślnie RE: nakład na majątek spadkowy

Dle mnie to podobnie jak pisała eol12 to na dzień dzisiejszy dług spadkowy trudno mówić o intencji nabycia wspólnie nieruchomośći skoro nabywca w akcie notarialnym jest jeden.
Alchemik28 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:56.