Czy babcia może przepisać mi w całości swoje mieszkanie? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
18-04-2013, 21:12  
moddher
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Czy babcia może przepisać mi w całości swoje mieszkanie?

Witam serdecznie. Piszę w sprawie problemu, którego sam nie potrafię rozwiązać.

Dawno temu jeszcze za komuny moi dziadkowie od strony mamy dostali mieszkanie "z przydziału". Tak więc na 90% mogę stwierdzić, że jest to mieszkanie spółdzielcze. Wszystkie formalności załatwiała moja babcia i to ona jest wpisana jako właściciel w KW, mimo że mieszkanie otrzymali w czasie gdy dziadkowie byli już małżeństwem. Mój dziadek zmarł w 2009 roku, nie zostawił testamentu, a sprawy spadkowej do dziś nie przeprowadzono.

Zastanawia mnie bardzo jak wygląda teraz prawo mojej babci do tego mieszkania? Moje stosunki z rodzicami są bardzo napięte w tym momencie, a babcia zadeklarowała chęć przepisania mi testamentem tego mieszkania, na czym bardzo mi zależy. Czy będzie mogła przepisać mi to mieszkanie w całości? Czy może moja matka ma teraz, po śmierci dziadka, jakieś prawa do tego mieszkania? A może mieszkania spółdzielczego nie można dziedziczyć w ogóle? Pogubiłem się w tym, proszę o pomoc i wyjaśnienie.
moddher jest off-line  
18-04-2013, 21:25  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.770
Domyślnie RE: Czy babcia może przepisać mi w całości swoje mieszkanie?

Po pierwsze, należy ustalić status mieszkania. "Z przydziału" racej otrzymywano lokale kwaterunkowe obecnie nazywane komunalnymi.
To, że lokal obecnie posiada KW, może być skutkiem albo "usamodzielnienia" mieszkania spóldzielczego, albo wykupu lokalu komunalnego. W związku z tym, mimo wpisu jako właścicielki babci, sytuacja faktyczna w kwestii ew. roszczeń może być nieco inna.
Jeżeli znany jest nr KW, można sprawdzić podstawę wpisu on-line.

Spóldzielcze prawo do lokalu jest prawem ograniczonym. Własnościowe mieszkanie podlega dziedziczeniu. W sytuacji prawa do mieszkania lokatorskiego dziedziczeniu podlega wkład lokatorski. Natomiast preferencyjne prawo do lokalu mają osoby w nim zamieszkałe wraz ze spadkodawcą: współmałżonek (w pierwszej kolejności), dzieci.
natalie-s1959 jest off-line  
19-04-2013, 21:56  
moddher
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Czy babcia może przepisać mi w całości swoje mieszkanie?

Dziękuję pięknie za informacje Spróbuję dowiedzieć się dokładniej od babci jak jest z tym mieszkaniem, KW jest na pewno, spróbuję wyciągnąć jej numer i luknąć do niej przez net.
moddher jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:52.