Dziedziczenie przez małoletnie dzieci - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
22-05-2013, 17:29  
forumprawne_konto
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie Dziedziczenie przez małoletnie dzieci

Dzień dobry, mam pytanie o spadek. Wujek posiadał gospodarstwo rolne, dom po rodzicach. Mieszkał w nim ze swoją konkubiną ( która nie jest tam nawet zameldowana i ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności bezterminowo,zasiłek pielęgnacyjny i sama nie jest w stanie wiele takich spraw ogarniać ) i dwójką małoletnich dzieci. Zmarł.
Gdy kilka lat temu zmarła babcia, on odziedziczył ten spadek, bo pozostałe rodzeństwo z tego co wiem zrzekło się prawa do spadku na jego rzecz. Chcieli żeby gospodarstwo wraz z domem po rodzicach, gdzie nadal pracował uprawiał ziemię, pozostało w jego rękach.
Teraz chodzi o to jak najlepiej zrobić z tym spadkiem, żeby było dobrze. Majątek odziedziczony przez małoletnie dzieci. Coś mi kolega mówił że w takim przypadku wyznacza się kuratora nad spadkiem, tylko żeby ktoś płacił ten roczny podatek. Jak to jest, czy taki spadek ktoś nadzoruje, czy rodzina może to gospodarstwo sprzedać i gdzieś odłożyć pieniądze dzieciom (np. jedna z sióstr). Najlepiej byłoby żeby ziemia i dom nie były sprzedane i czekały na małych aż będą mieli te 18 lat, ale to jeszcze 10 lat, więc jak to najlepiej zrobić, proszę o pomoc co jako rodzina możemy zrobić żeby spadek został w rękach dzieci i nie został zaprzepaszczony
forumprawne_konto jest off-line  
24-05-2013, 07:54  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.976
Domyślnie RE: Dziedziczenie przez małoletnie dzieci

Majątkiem małoletnich dzieci zarządza ich opiekun prawny.
eol12 jest off-line  
25-05-2013, 02:11  
forumprawne_konto
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Dziedziczenie przez małoletnie dzieci

Bardzo krótka odpowiedź i dla mnie niejasna. Opiekun prawny- a kto jest teraz ich opiekunem prawnym? Co znaczy zarządza? Kogo Pan/Pani ma na myśli? Na pewno nie matka która nie zawarła związku małżeńskiego z wujkiem, a majątek ten odziedziczył nawet jeszcze przed tym konkubinatem. Co teraz zrobić?
forumprawne_konto jest off-line  
25-05-2013, 16:51  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.976
Domyślnie RE: Dziedziczenie przez małoletnie dzieci

opiekunami prawnymi dzieci są zazwyczaj ich rodzice. Jeżeli matka dzieci nie jest pozbawionoa praw rodzicielskich, to ona zarządza majątkiem dzieci. Jeżeli uważacie że robi to niewłaściwie, powiadomcie sąd rodzinny.
eol12 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:52.