Odrzucenie spadku - czy ostateczne? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
13-06-2013, 10:16  
Bakeneko
Użytkownik
 
Posty: 61
Domyślnie Odrzucenie spadku - czy ostateczne?

Hej, piszę z kolejną prawną wątpliwością i mam nadzieję, że ktoś mi pomoże.

Po śmierci mamy odrzuciłam spadek (długi, ale i część nieruchomości, którą moja mama dziedziczyła po swojej matce) u notariusza. Zgodnie z prawem, o ile mi wiadomo, spadek przejdzie na mojego dziadka - ojca zmarłej i siostrę zmarłej. Ja jako jedyna córka nie posiadam zstępnych, jestem panną. Ojciec zmarłej nie jest dobrym człowiekiem i stwierdził, że nie chce, abym spadek po mamie odrzucała i że "to nie jest takie proste, by go odrzucić". Niemniej jednak mam wrażenie, że wykonałam wszystko, co chciałam i, powiedzmy sobie, mogę spać spokojnie. Zastanawiam się, czy pomimo mojego oświadczenia o odrzuceniu spadku pozostali spadkobiercy mogą podjąć takie działania, które w ostatecznym rozrachunku wpłyną na to, że będę zmuszona spadek przyjąć. Mógłby mi ktoś doradzić?
Bakeneko jest off-line  
13-06-2013, 10:23  
szutekk
Użytkownik
 
Posty: 270
Domyślnie RE: Odrzucenie spadku - czy ostateczne?

Nie ma takiej prawnej mozliwosci, jezeli zmiescilas sie w 6-miesiecznym terminie to mozesz spac spokojnie. Jedyna mozliwoscia wzruszenia dokonanego odrzucenia spadku jest sytuacja, gdybys przez to odrzucenie dzialala na szkode swoich wierzycieli (np. masz dlugi, mozesz odziedziczyc spory majatek ale spadek odrzucasz). Z opisanej przez Ciebie sytuacji wynika ze w sklad spadku wchodzily glownie dlugi wiec konstrukcja ta nie znajdzie zastosowania. Poza tym legitymowanym do wzruszenia odrzucenia spadku jest tylko Twoj wierzyciel, zas wspomniany przez Ciebie pan nim nie jest.
szutekk jest off-line  
13-06-2013, 10:24  
zbig1968
Stały bywalec
 
Posty: 870
Domyślnie RE: Odrzucenie spadku - czy ostateczne?

Nie wydaje mi się, żeby możliwe było zmuszenie Cię do przyjęcia spadku, który odrzuciłaś. Nie przychodzi mi do głowy żadna przyczyna, która mogłaby być podstawą do uznania odrzucenia spadku za nieważne (jeśli nikt Cię do tego oświadczenia nie zmusił).
zbig1968 jest off-line  
13-06-2013, 10:29  
Bakeneko
Użytkownik
 
Posty: 61
Domyślnie RE: Odrzucenie spadku - czy ostateczne?

Dziękuję bardzo. Bardzo mi pomogliście!
Bakeneko jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:27.