dożywotnia służebność osobista mieszkania - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
13-07-2013, 13:50  
ika66
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie dożywotnia służebność osobista mieszkania

Witam,
Mój ciężko chory ojciec, 73 lata, dokonał notarialnie w lipcu 2013 ze swojego majątku odrębnego darowiznę na rzecz swojej obecnej żony w postaci domu z działką oraz 2 samochodów. Równocześnie w akcie jest zapis o ustanowieniu nieodpłatnie przez żonę dożywotniej służebności osobistej mieszkania.Następnie jest stwierdzenie :"roczną wartość służebności strony określają na kwotę 24000 zł, co przy zastosowaniu mnożnika kapitalizacyjnego 10 daje skapitalizowaną wartość prawa w kwocie 240 000 zł."
1.Co to oznacza ? Czyżby ojciec miał jej jeszcze za to płacić? Ojciec ma 2 tys. emerytury, a więc suma 12x2 tys. to jest 24 tys.

2.Następny paragraf brzmi: " pani Y (żona) zobowiązuje się ponadto zapewnić panu Y(ojciec) dożywotnio i nieodpłatnie opiekę i pomoc w chorobie. czy to oznacza , że ojciec jej dał tę nieruchomość za opiekę? Jakie są konsekwencje takich zapisów przy ew. obliczaniu schedy spadkowej?

W tym samym dniu ojciec podpisał testament, w którym do spadku powołuje swoje 3 córki (jego jedyne dzieci),żony nie.Nie ma tam słowa o tym ,co wchodzi do masy spadkowej. Nieoficjalnie wiemy, że posiada on jeszcze w majątku odrębnym działki, które stały się jego własnością po przekształceniu z prawa użytkowania wieczystego ale opłata za tę czynność została rozłożona na 10 rocznych rat, i chyba 2 zostały zapłacone.
wartośc domu z działką i 2 samochody w akcie 900 tys, wartość ziemi- działek 0k. 1 250 tys, spłata 10 rat po 45 tys za uwłaszczenie, albo jednorazowo 250 tys
.3. Czy fakt nieumieszczenia żony w testamencie skutkuje w opisanej sytuacji koniecznością wypłaty dla niej zachowku przez córki, pomimo darowizny?

4.Moje kolejne pytanie - biorąc pod uwagę fakt, że ojciec w obecnym stadium choroby jest bardzo niesamodzielny i bezradny( notariusz przyjechał do domu), a nawet okresowo splątany i nielogiczny, to zależy od dnia i ew. nasilenia objawów choroby - czy podział jego majątku nie został tak dokonany, by korzyści miała przede wszystkim jego żona ? Ojciec jeszcze żyje, a więc może powinnyśmy nakłonić go, żeby zamienił testament na darowiznę dla nas z obowiązkiem spłaty przez nas za uwłaszczenie - (mamy takie możliwości finansowe)? Czy to by coś zmieniało w ew. zobowiązaniach żony do spłacenia dysproporcji w podziale majątku?
ika66 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Dożywotnia służebność osobista odpowiedzi: 20
§ dożywotnia służebność osobista odpowiedzi: 14
§ Dożywotnia służebność osobista odpowiedzi: 5
§ Dożywotnia służebnośc osobista odpowiedzi: 2
§ Dożywotnia i odpłatna służebność osobista mieszkania odpowiedzi: 1
§ Dożywotnia służebność osobista (bis) odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:41.