Emerytura a śmierć - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:

  • § 6letni spadek po zmarłej matce...
    Napisała do mnie firma BEST S.A z Gdyni z prośbą o przesłanie dokumentacji spadkowej, której nie mam. Podali nr...
  • § Od kiedy liczyć 5 lat po spadk...
    Witam serdecznie, Bardzo proszę o informację od kiedy należy liczyć czas 5 lat po których nie muszę płacić...
  • § trudna sytuacja spadkowa
    Witam mam następujące pytanie o spadek sprawa jest skomplikowana jestem jednym z wnuków dziadków od syna , dom był...

Odpowiedz
 
09-01-2011, 12:10  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 32.999
Domyślnie RE: Emerytura a śmierć

Jeśli to emerytura za grudzień, to podlega dziedziczeniu.
Janusz M. jest off-line  
09-01-2011, 12:13  
Sahejra
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Emerytura a śmierć

ale skąd ja mam wiedziec, czy jest to emerytura za grudzień? W specyfikacji przelewu jest tylko jakiś numerek inic pozatym. Do tej pory nie przywiązywałam do tego znaczenia - mój błąd.
Sahejra jest off-line  
29-04-2011, 21:08  
marzena(
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Emerytura a śmierć

Cytat:
Napisał/a Janusz M.
Spadkobiercom.
a jeśli ja byłam opiekunem prawnym obcej osoby a ona za życia i w pełni świadoma 12 lat temu spisała testament w którym uczyniła mnie swoim jedynym spadkobiercą czy po jej śmierci otrzymam jej emeryture, może to trochę nietaktowne ale mimo wielkiego przywiązania i szacunku do niej, chciałam wiedzieć czy jesli moja pani zmarła 18-go a 20-go otrzymałaby emeryture za kwiecień , to czy zus mi ją wypłaci , bo zostały mi do zapłaty rachunki a nie wszyscy uznają moją reklamacje i nakazują mi jako opiekunowi prawnemu tej pani uiścić opłaty.
marzena( jest off-line  
02-05-2011, 12:25  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.861
Domyślnie RE: Emerytura a śmierć

Tak, ale po przeprowadzeniu stosownego postępowania i przedstawieniu w ZUS postanowienia sądu ( ew. poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza ).
Bedek jest off-line  
10-06-2011, 18:22  
joncio
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Emerytura a śmierć

Witam wszystkich forumowiczów i bardzo proszę mądre głowy o pomoc.
Tata mój umarł 3 czerwca a renta wpłynęła 06 czerwca. Całkowite koszty pogrzebu, które przewyższyły zasiłek pogrzebowy pokryłam tylko ja. Chciałam pobrać również ostatnią rentę po Tacie, ale biuro emerytalne powiedziało, że nawet jeśli wezmę z banku te pieniądze to oni i tak wystąpią do mnie o zwrot ich. Pani stwierdziła, że skoro nie mieszkałam z Tatą pod jednym dachem to nie należą mi się. Ale art 136 ustawy juz tu cytowanej wyraźnie mówi, że jak nie ma takiej osoby ( z którą się mieszka ) to ostatnie świadczenie należą się żonie, córce która nie mieszka.. Tato ostanie lata przebywał w DPS i prawie przez cały ten okres co miesiąc dopłacałam z własnych pieniędzy 300zł do placówki ( na co mam rachunki). Czy naprawdę nie należy mi się ta ostatnia renta? Dziękuję za odpowiedź.
joncio jest off-line  
11-06-2011, 12:42  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.861
Domyślnie RE: Emerytura a śmierć

Treść przepisu :
Przepis prawny:
Art. 136. 1. W razie śmierci osoby, która zgłosiła wniosek o świadczenia określone ustawą, świadczenia należne jej do dnia śmierci wypłaca się małżonkowi, dzieciom, z którymi prowadziła wspólne gospodarstwo domowe, a w razie ich braku - małżonkowi i dzieciom, z którymi osoba ta nie prowadziła wspólnego gospodarstwa domowego, a w razie ich braku - innym członkom rodziny uprawnionym do renty rodzinnej lub na których utrzymaniu pozostawała ta osoba. (...)
Bedek jest off-line  
11-06-2011, 16:42  
joncio
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Emerytura a śmierć

To dlaczego biuro emerytalne widzi tylko tę część przepisu o wspólnym gospodarstwie i powiedzieli mi, że się mi nie należy ostatnia emerytura. W jaki sposób mam dalej postępować? Bedek dziękuję za art. ale ja go znam, chciałam coś więcej się dowiedzieć o tym przepisie, czy ktoś może ma podobne doświadczenia, albo wie co dalej należy robić.
joncio jest off-line  
12-06-2011, 22:25  
Radamanthys
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Emerytura a śmierć

Czy ktoś mógłby mi pomóc w następującej kwestii - kilka dni po śmierci rodzica na konto wpłynęła emerytura. Bank już wtedy został powiadomiony o śmierci właściciela. Wiedząc, że ta emerytura mi przysługuje wypełniłem w ZUSie odpowiedni wniosek. Jakiś czas później ZUS wezwał mnie do wyjaśnienia sprawy i pani stwierdziła, że bank odmawia odesłania pieniędzy do ZUSu, by oni mogli je przekazać mi i zapytała, czy ja mogę "poprosić" bank o oddanie pieniędzy. Mimo, że nie jestem tak naprawdę stroną w tym sporze złożyłem w banku pismo na kształt ponaglenia. Nic się jednak nie ruszyło, więc w efekcie panie w banku powiedziały, że bank ma stanowisko iż te pieniądze są należne spadkobiercom i dlatego odmawiają oddania ich do ZUSu i zasugerowały bym je wziął.

Mam przeczucie, że to się jednak tak nie skończy, gdyż inaczej wyliczona była kwota emerytury, inaczej zostałaby wyliczona kwota przekazana mi (przynajmniej tak tłumaczyła pani z zusu). Co robić w tej sytuacji? Czekać na kontakt z zusu z tym razem z prośbą do mnie o oddanie pieniędzy? Czy też mam uznać sprawę za zamkniętą?
Radamanthys jest off-line  
12-06-2011, 23:37  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.771
Domyślnie RE: Emerytura a śmierć

Pozostaje stwierdzenie nabycia spadku.
natalie-s1959 jest off-line  
13-06-2011, 08:29  
Radamanthys
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Emerytura a śmierć

Cytat:
Napisał/a natalie-s1959
Pozostaje stwierdzenie nabycia spadku.
Jeśli to w odpowiedzi na moje pytanie, to to już zostało zrobione. Bardziej chodzi mi o kwestię zależności zus-bank-ja. Zastanawiam się, czy prędzej czy później zus zgłosi się z prośbą o zwrot, tylko po to, by ponownie mi pieniądze przekazać. Głównie z powodu drobnej różnicy w wynikowej kwocie i (nie)naliczonym podatku dochodowym.
Radamanthys jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ śmierć ojca odpowiedzi: 5
§ śmierć a długi w ZUS odpowiedzi: 1
§ emerytura a śmierć odpowiedzi: 6
§ podatki i śmierć męza odpowiedzi: 1
§ Emerytura KRUS i Emerytura z USA odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:50.