Poprawność wniosku do sądu o odrzucenie spadku przez nieletnich w imieniu rodziców - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
02-10-2013, 19:41  
Ingamr
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Poprawność wniosku do sądu o odrzucenie spadku przez nieletnich w imieniu rodziców

Witam!

Bardzo proszę o wskazówkę czy wniosek jaki mam zamiar złożyć w sądzie a który podałem poniżej jest poprawny.

Cytat:
...........................dnia 4 października 2013r


SĄD REJONOWY
w ......................
WYDZIAŁ III
RODZINNY I NIELETNICH


Wnioskodawcy: ......................
............................................
............................................

............................................
............................................
............................................


WNIOSEK O ZEZWOLENIE NA DOKONANIE CZYNNOŚCI PRZEKRACZAJĄCEJ
ZAKRES ZWYKŁEGO ZARZĄDU MAJĄTKIEM DZIECKA


Małżonkowie ...................... oraz ...................... jako przedstawiciele ustawowi wnoszą o wyrażenie zgody na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem ich małoletnich dzieci
1.córki ............................................ urodzonej w dniu ...................... roku zamieszkałej w .................................................. ......................................
2.syna ............................................ urodzonego w dniu ......................... roku zamieszkałego w .................................................. ................
a polegającej na odrzuceniu w imieniu małoletnich spadku po ............................................, córka ............................................ ostatnio stale zamieszkała w ...................... przy ul. ......................, zmarłej dnia ...................... w ...................... , z uwagi na fakt iż, w skład spadku wchodzą jedynie pasywa.

UZASADNIENIE

Małoletni ...................... urodzona w dniu ...................... roku oraz ...................... jest (córką / synem) wnioskodawców. W dniu ...................... roku zmarła ...................... - babka małoletnich nie pozostawiając testamentu.
Wnioskodawca ...................... jako spadkobierczyni ustawowa wraz z pełnoletnim synem ...................... złożyła oświadczenie o odrzuceniu spadku w dniu ...................... roku, przed notariuszem ...................... za numerem Rep ...................... zatem spadek przypadnie małoletnim ...................... oraz ......................

W trosce o dobro małoletnich polegającą na ochronieniu córki i syna przed jakąkolwiek odpowiedzialnością za ewentualne długi ich babki, wnioskodawcy zamierzają odrzucić spadek w imieniu małoletnich. Wprawdzie małoletni z mocy prawa nabywa spadek z dobrodziejstwem inwentarza , lecz nie chroni to go przed postępowaniem sądowym i egzekucyjnym oraz rodzi konieczność powoływania się na ograniczenie odpowiedzialności.

Właściwość Sądu Rejonowego w Mysłowicach ustalono na podstawie miejsca zamieszkania małoletnich tj. ...................... ul. ...................... stosownie do art.569§ 1 Kpc.


W załączeniu:
-drugi egzemplarz wniosku
-odpis aktu urodzenia .....................
-odpis aktu urodzenia .....................
-odpis aktu zgonu .........................
-oświadczenie o odrzuceniu spadku przez ................ i .....................
- znaki opłaty sądowej
Mam także pytania:
-Czy w rozprawie ma uczestniczyć jedynie moja małżonka (zstępna po spadkodawczyni wyst. w treści wniosku jako babka) czy także i ja jako że jestem ojcem nieletnich dzieci.
-Czy konieczne jest załączenie do wniosku aktu małżeństwa i czy może on być starszy niż trzy miesiące.

Zależy mi na odpowiedzi tym bardziej iż doszły mnie słuchy iż odrzucenie wniosku przez sąd de facto miniaturyzuje szanse na zdążenie z odrzuceniem spadku w terminie.
Pozdrawiam
Ingamr jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:33.