Zasiedzenie a spadek - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Zamknięty temat
 
12-10-2013, 14:51  
royy
Użytkownik
 
Posty: 52
Domyślnie Zasiedzenie a spadek

Jakiś czas temu matka założyła sprawę o zasiedzenie ( wszyscy świadkowie zostali przesłuchani 30lat opłat itp itd ) Sędzia postanowił żeby przeprowadzić sprawę spadkowa ( nie wiem do końca czemu) Sprawa spadkowa dobiega końca.. za 3 tygodnie pisemny podział majątku. Co teraz sprawa o zasiedzenie została przerwana jakiś rok temu... Jak wznowić Sprawe o zasiedzenie ? ( podobno mam zapłacić kolejne 2tys ponieważ czas sprawy o zasiedzenie upłyną .. ) 2 pytanie czy pisemny podzial spadku nie wyklucza zasiedzenia ??
royy jest off-line  
13-10-2013, 14:11  
royy
Użytkownik
 
Posty: 52
Domyślnie spadek a zasiedzenie

Czy prawomocny wyroku sadu w sprawie o spadek wyklucza sprawe o zasiedzenie ?
royy jest off-line  
13-10-2013, 16:01  
Lwikar
Stały bywalec
 
Posty: 489
Domyślnie RE: Zasiedzenie a spadek

Dział spadku dokonany podczas biegu zasiedzenia i obejmujący nieruchomość której dotyczy zasiedzenie - przerywa bieg zasiedzenia.

W przypadku Twojej mamy, skoro złożyła wniosek o stwierdzenie zasiedzenia po 30 latach i miała pewność że termin zasiedzenia już upłynął przynajmniej do chwili złożenia wniosku, to znaczy że ewentualny późniejszy dział spadku nie ma już czego przerywać i nie ma wpływu na wcześniejsze zasiedzenie. Oczywiście, najlepiej aby we wniosku o stwierdzenie zasiedzenia ująć wniosek o zabezpieczenie powództwa przez wpis ostrzeżenia do księgi wieczystej o toczącym się postępowaniu o stwierdzenie zasiedzenia - wtedy niezależnie od tego które postępoweanie zakończy się pierwsze (zasiedzenie czy dział) to i tak właściciele z księgi wieczystej lub ich spadkobiercy nie bedą mogli rozporządzać tą nieruchomością (co jest korzystne dla osoby wnioskującej o zasiedzenie).

Dodam jeszcze że samo postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku (czyli bez działu spadku) - wcale nie przerywa biegu zasiedzenia. Po prostu jest obojętne dla zasiedzenia.

Czyli jeśli powództwo Twojej mamy nie zostało zabezpieczone przez wpis ostrzeżenia do księgi wieczystej to istnieje niebezpieczeństwo takie że spadkobiercy zdażą wpisać swoje prawa do księgi wieczystej (na podstawie postanowienia o nabyciu spadku) i sprzedać swoje udziały w nieruchomości - zanim sąd wyda postanowienie w sprawie zasiedzenia.
Lwikar jest off-line  
13-10-2013, 17:07  
royy
Użytkownik
 
Posty: 52
Domyślnie RE: Zasiedzenie a spadek

Jako takiej księgi wieczystej nie ma ... jest Repertorium.. Czy na podstawie wyroku sadu o spadku można założyć księgę wieczysta ?

Jeszcze jedno pytanie co zrobić żeby wznowić zawieszona sprawę o zasiedzenie
(Sędzia zawiesił sprawę do momentu przeprowadzenia spadku) Podział ustny sprawy spadkowej już nastąpił pisemny będzie za 2 tygodnie. Tylko w sadzie się dowiedziałem ze czas na sprawę o zasiedzenie już minął.. ( jak mogło do tego dojść skoro sędzia sam zawiesił sprawę do momentu przeprowadzenia spadku??!)

Bardzo dziękuje Lwikar za wyczerpująca odp.
royy jest off-line  
13-10-2013, 17:58  
Lwikar
Stały bywalec
 
Posty: 489
Domyślnie RE: Zasiedzenie a spadek

Cytat:
Napisał/a royy
Czy na podstawie wyroku sadu o spadku można założyć księgę wieczysta ?
Tak, każdy ze spadkobierców jest w stanie to zrobić.

Cytat:
Napisał/a royy
Jeszcze jedno pytanie co zrobić żeby wznowić zawieszona sprawę o zasiedzenie (Sędzia zawiesił sprawę do momentu przeprowadzenia spadku).
Jeśli sprawa o stwierdzenie zasiedzenia została zawieszona "z urzędu" do czasu zakończenia postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, to sprawa o stwierdzenie zasiedzenia powinna być ponownie podjęta przez sąd także "z urzędu", tuż po uprawomocnieniu się postanowienia kończącego postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku.

Cytat:
Napisał/a royy
Podział ustny sprawy spadkowej już nastąpił pisemny będzie za 2 tygodnie.
Zapewne sąd tylko Stwierdził nabycie udziałów spadkowych przez spadkobierców. To nie ma nic wspólnego z tzw. Działem spadku

Cytat:
Napisał/a royy
Tylko w sadzie się dowiedziałem ze czas na sprawę o zasiedzenie już minął.. ( jak mogło do tego dojść skoro sędzia sam zawiesił sprawę do momentu przeprowadzenia spadku??!)
Tego nie wiem.
Lwikar jest off-line  
Linki sponsorowane
Zamknięty temat

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Spadek i zasiedzenie odpowiedzi: 3
§ spadek a zasiedzenie odpowiedzi: 5
§ Spadek, zasiedzenie, podatek po posiadaczu samoistnym -skomplikowany spadek odpowiedzi: 1
§ Zasiedzenie a spadek odpowiedzi: 1
§ Spadek / Zasiedzenie odpowiedzi: 7
§ Spadek + zasiedzenie odpowiedzi: 10


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:52.