Scheda spadkowa czy zachowek - Forum Prawne

 

Scheda spadkowa czy zachowek

Dobry wieczór. Mój ojciec dostał od dziadka w formie darowizny - nieruchomość - dom mieszkalny. Dziadek zmarł 10 lat temu. W między czasie mój ociec przepisał tą nieruchomość na mnie. Ojciec żyje do dzisiaj. Miałem ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:

  • § dziedziczenie domu.
    Dzien dobry mam problem zyje w UK nie znam sie na prawie spadkowym . zmarl moj dziadek od strony matki . sprawe...
  • § spadek
    odziedziczylem po zmarlej chszestnej spadek . z tego co wiem dziedzicze 75 procent a reszta czyli 25 procent idzie na...
  • § Spłata współspadkobierców
    Witam. Z tego co czytałem w przypadku spłaty współspadkobiercy sąd może rozłożyć spłatę nawet do 10 lat...

 
23-11-2013, 19:48  
wojt12
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Scheda spadkowa czy zachowek

Dobry wieczór.

Mój ojciec dostał od dziadka w formie darowizny - nieruchomość - dom mieszkalny. Dziadek zmarł 10 lat temu. W między czasie mój ociec przepisał tą nieruchomość na mnie. Ojciec żyje do dzisiaj. Miałem wujka i mam ciotkę. Sprawy spadkowej nigdy nie było, bo jako takiego majątku dziadek nie zostawił. Teraz żona zmarłego wujka, która po nim dziedziczy chce domagać się ode mnie pieniędzy po spadku po dziadku.

Czy faktycznie ma do tego prawo? Z tego co zdąrzyłem wyczytać, zachowek jej się nie należy - bo nie jest w kręgu. A co ze schedą spadkową?
Art 1040 K.C. mówi, że gdyby darowizna nadal należała do mojego taty, to nie musiałby jej zwracać - jak rozumiem, wtedy w grę wchodziłoby roszczenie o ewentualny zachowek.

Natomiast w art 1041 K.C. jest napisane, że jako dalszy zstępny spadkodawcy jestem zobowiązny do zaliczenia do schedy spadkowej darowizn przekazanych mojemu wstępnemu (a przynajmniej tak to zdanie ja rozumiem).

Czy to oznacza, że strace prawo do tej nieruchomości i będzie ona zaliczona do spadku, który ulegnie podziałowi? Czy może wobec mnie będzie wystosowane jakieś inne rozszczenie?

Pozdrawiam

Z góry dziękuje za odpowiedź
wojt12 jest off-line  
23-11-2013, 21:02  
ffenix
Praktyk
 
ffenix na Forum Prawnym
 
Posty: 6.047
Domyślnie RE: Scheda spadkowa czy zachowek

Skoro:
- dziadek przekazał swój majątek/nieruchomość Twojemu ojcu,
- dziadek zmarł 10 lat temu i nie pozostawił testamentu,
to nikt już nie może mieć żadnych roszczeń związanych z tą darowizną.
Wdowie po Twoim wujku nic się nie należy z tytułu tej darowizny na rzecz Twojego ojca.

Co masz na myśli pisząc, że "jako takiego majątku dziadek nie zostawił" - czy dziadek pozostawił jakiś majątek spadkowy? Czy po śmierci dziadka zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe?
ffenix jest off-line  
23-11-2013, 21:07  
wojt12
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Scheda spadkowa czy zachowek

Dziadek nie pozostawił kompletnie nic - i nie było sprawy spadkowej.

Tak naprawdę to nie wiem, czy mam teraz tą nieruchomość zwrócić w myśl art. 1041 i będzie przeprowadzony podział spadku, czy co najwyżej mogłoby być wystosowane wobec mnie roszczenie o zapłatę zachowku?

pozdrawiam
wojt12 jest off-line  
23-11-2013, 21:11  
uzasadnienie
Stały bywalec
 
Posty: 2.732
Domyślnie RE: Scheda spadkowa czy zachowek

Nie masz co zwracać, ciotce się po prostu roi w głowie. Niech ciotka idzie się leczyć, skoro ma problemy.
uzasadnienie jest off-line  
23-11-2013, 21:17  
wojt12
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Scheda spadkowa czy zachowek

Cytat:
Napisał/a uzasadnienie Zobacz post
Nie masz co zwracać, ciotce się po prostu roi w głowie. Niech ciotka idzie się leczyć, skoro ma problemy.
Ok. Ale gdyby wujek żył to mógłby domagać się zachowku (podobnie jak istniejąca ciotka - ale ta zstępna dziadka) ?

pozdr.
wojt12 jest off-line  
23-11-2013, 21:29  
ffenix
Praktyk
 
ffenix na Forum Prawnym
 
Posty: 6.047
Domyślnie RE: Scheda spadkowa czy zachowek

Wujek (i ciocia) mógł wysunąć roszczenie o zachowek, ale mógł to zrobić tylko w ciągu 3 lat od śmierci dziadka, w tej chwili roszczenie jest już dawno przedawnione.
ffenix jest off-line  
23-11-2013, 21:41  
wojt12
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Scheda spadkowa czy zachowek

Cytat:
Napisał/a ffenix Zobacz post
Wujek (i ciocia) mógł wysunąć roszczenie o zachowek, ale mógł to zrobić tylko w ciągu 3 lat od śmierci dziadka, w tej chwili roszczenie jest już dawno przedawnione.
Już nie mogę doszukać się interpretacji. Ale zdaje się, że jest taka, że zachowek jako roszczenie pieniężne przedawnia się od momentu, kiedy to roszczenie powstaje. Czyli w momencie gdy spadkobierca dowiaduje się, że nim się staje - a co za tym idzie, od sprawy o stwierdzenie nabycia spadku. (przepraszam za mało prawniczą wypowiedź). Znalazłem gdzieś takie orzeczenie SN. I to dotyczy sprawy gdy nie było testamentu.

Więc w myśl tego - sprawa o zachowek nie przedawniła się, bo nikt nie zrobił sprawy o stwierdzenie nabycia spadku. Czy jednak jestem w błędzie?

Pytanie czy czasem nieruchomość nie zostanie jednak rozrządzana jako spadek (art 1041 - o którym wcześniej pisałem). W takim wypadku żona wujka mogłaby na coś liczyć - jako spadkobierczyni wujka, a ten był przecież spadkobiercą dziadka.

pozdrawiam
wojt12 jest off-line  
23-11-2013, 21:53  
ffenix
Praktyk
 
ffenix na Forum Prawnym
 
Posty: 6.047
Domyślnie RE: Scheda spadkowa czy zachowek

Dziadek darował nieruchomość, więc w chwili jego śmierci nie była ona już jego własnością i tym samym nieruchomość ta nie mogła być już spadkiem.

Co do zachowku...

W Polsce nie funkcjonuje jako takie pojęcie precedensu, więc to, że jakiś sąd wydał takie a nie inne orzeczenie, w takich a nie innych warunkach faktycznych, nie znaczy, że w innej sprawie będzie tak samo.

Wujek i ciocia mogli wysunąć roszczenie o wypłatę zachowku w ciągu 3 lat od śmierci dziadka.

Nawet, jeśliby przyjąć, że sąd podzieli stanowisko innego sądu, to wujek już nie żyje, a jego żona nie ma prawa do zachowku.
ffenix jest off-line  
23-11-2013, 22:02  
wojt12
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Scheda spadkowa czy zachowek

Cytat:
Napisał/a ffenix Zobacz post
Dziadek darował nieruchomość, więc w chwili jego śmierci nie była ona już jego własnością i tym samym nieruchomość ta nie mogła być już spadkiem.
To jak mam rozumieć pojęcie schedy spadkowej, a co tym idzie poniższych art:

Art. 1039. § 1. Jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna została dokonana ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia.
(...)
Art. 1040. Jeżeli wartość darowizny podlegającej zaliczeniu przewyższa wartość schedy spadkowej, spadkobierca nie jest obowiązany do zwrotu nadwyżki. W wypadku takim nie uwzględnia się przy dziale spadku ani darowizny, ani spadkobiercy zobowiązanego do jej zaliczenia.

Art. 1041. Dalszy zstępny spadkodawcy obowiązany jest do zaliczenia na schedę spadkową darowizny uczynionej przez spadkodawcę jego wstępnemu.


Zgodnie z tym, jak ja to rozumiem. W przypadku gdyby nieruchomość należała nadal do mojego ojca - nie było by problemu. Zgodnei z 1040, nie musiałby nic zwracać. Wtedy co najwyżej pozostaje zachowek.

Ale co z 1041, który ma miejsce w moim wypadku?


Cytat:
Napisał/a ffenix Zobacz post
Co do zachowku...

W Polsce nie funkcjonuje jako takie pojęcie precedensu, więc to, że jakiś sąd wydał takie a nie inne orzeczenie, w takich a nie innych warunkach faktycznych, nie znaczy, że w innej sprawie będzie tak samo.

Wujek i ciocia mogli wysunąć roszczenie o wypłatę zachowku w ciągu 3 lat od śmierci dziadka.

Nawet, jeśliby przyjąć, że sąd podzieli stanowisko innego sądu, to wujek już nie żyje, a jego żona nie ma prawa do zachowku.
Wiem, precedensu niby nie ma, ale z tego co mi wiadomo sądy sugerują się.

pozdrawiam
wojt12 jest off-line  
23-11-2013, 22:16  
ffenix
Praktyk
 
ffenix na Forum Prawnym
 
Posty: 6.047
Domyślnie RE: Scheda spadkowa czy zachowek

Cytat:
To jak mam rozumieć pojęcie schedy spadkowej, a co tym idzie poniższych art:
Spróbuję na przykładzie wytłumaczyć...

Zacząć należy od tego, że to pojęcie/przepis ma zastosowanie tylko przy dziale spadku, a to z kolei determinuje istnienie jakiegoś spadku.

Załóżmy, że ta "scheda spadkowa" to:
- 20 tys. zł, które dziadek pozostawił na rachunku bankowym lub działka rolna,
- 100 tys. zł - wartość darowanego Twojemu ojcu mieszkania

Przy dziale spadku pozostali spadkobiercy, czyli brat i siostra Twojego ojca, mogliby wnosić o zaliczenie darowanego mu mieszkania na schedę spadkową i tym samym, to co dziadek pozostawił w spadku (środki w banku lub inna nieruchomość) zostałyby podzielone jedynie pomiędzy brata i siostrę Twojego ojca.

Skoro dziadek nie pozostawił żadnego majątku, to nie ma co dzielić i tym samym mieszkania nie ma do czego zaliczać.

Jedyne do czego wujek i ciocia mieli prawo, to roszczenie o wypłatę zachowku, ale to roszczenie się przedawniło.
ffenix jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Scheda Spadkowa - Jak to jest ze schedą spadkową; Proszę mi podpowiedzieć czy dobrze wszystko rozumiem. Dostałam w darowiźnie od rodziców mieszkanie warte 300 tys....
§ Scheda spadkowa - Witam, Mój dziadek przekazał gospodarstwo w darowiźnie mojemu ojcu (jego syn), matce i swojej córce. Kiedy mój ojciec zmarł, sąd podzielił jego...
§ darowizna, a scheda spadkowa - Witam, mam następujący problem : od dziadka i babci dostałem darowiznę (działkę + dom). Dziadkowie mają 4 synów, którzy chcą abym ich spłacił. Czy...
§ scheda spadkowa a zachowek - Witam! Moi rodzice w 2002r darowali swojej wnuczce lokal mieszkalny wraz z przynależnymi prawami w formie "Umowy darowizny" spisanej jako Akt...
§ Hipoteka, a scheda spadkowa - Witam serdecznie, bardzo prosze o odpowiedz na nastepujace pytanie. Malzenstwo posiada dom zabezpieczony hipoteka. Za kredyt odpowiadaja...
§ darowizna a zachowek, lub scheda spadkowa - mam problem, moi rodzice(M i T) dostali w darowiznie dom od rodzicow(K i S), przepisany za ich zycia, dziadek aktualnie zyje(S), babcia(k) zmarla 5...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:28.