zasiedzenie dzialki - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
01-12-2013, 16:28  
andgol
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie zasiedzenie dzialki

dziadkowie w roku 1923 zakupili polowe nieruchomosci posiadam akt notarialny na zakup polowy nieruchomosci.obecnie to jest dzialka o pow 294 m
ktora powstala po czynnosciach sasiedzkich tzn. sadziedzi jakos zalozyli ksiege wieczysta na druga polowe nieruchomosci.
obecnie okazalo sie zeten akt to za malo by potwierdzic ze dziadkowie nabyli dzialke o takim ksztalcie a w ewidencji widnieje ze ze byli wladajacymi.padlo stwierdzenie ze trzeba zasiedziec ta dzialke. moglby to zrobic ta moj ojciec czyli ziec cor.ki dziadkow;dziadkowie nie zyja,corka tez.ojciec opiekowal sie ta dziakla od 30 lat czyli od smieci babci1982 r mam pytanie czy jest inna mozliwosc stania sie wlascicielem niby wlasnej dzialki.spadki po dziadkach i mamie sa zrobione . czy trzeba wystapic o zasiedzenie.i czy sa jakies ulgi w kosztach.
andgol jest off-line  
01-12-2013, 18:22  
Lwikar
Stały bywalec
 
Posty: 489
Domyślnie RE: zasiedzenie dzialki

Cytat:
Napisał/a andgol
obecnie okazalo sie zeten akt to za malo by potwierdzic ze dziadkowie nabyli dzialke o takim ksztalcie a w ewidencji widnieje ze ze byli wladajacymi.
Kto jest właścicielem w księdze wieczystej?

Cytat:
Napisał/a andgol
ojciec opiekowal sie ta dziakla od 30 lat czyli od smieci babci 1982 r
W takim razie sąd prawdopodobnie stwierdzi że zasiedzenie dokonało się w 2012 roku.

Cytat:
Napisał/a andgol
mam pytanie czy jest inna mozliwosc stania sie wlascicielem niby wlasnej dzialki.
Pewnie są inne możliwości ale wtedy potwierdziłoby się prawo własności dziadków a to byłoby dla Was niekorzystne dlatego że współwłaścicielami tej działki zostaliby wszyscy spadkobiercy po dziadkach.

Cytat:
Napisał/a andgol
czy trzeba wystapic o zasiedzenie.i czy sa jakies ulgi w kosztach.
Warto wnioskować o stwierdzenie zasiedzenia, a zwłaszcza jeśli właścicielem w księdze wieczystej jest jakaś obca osoba (zupełnie spoza rodziny) lub Skarb Państwa. To powinieneś dokładnie sprawdzić aby wiedzieć przeciwko komu biegło zasiedzenie. Prawdpopodobnie księga wieczysta nieruchomości nie jest jeszcze zmigrowana do wersji elektronicznej więc nie można jej odczytać przez internet. W takim przypadku trzeba udać się osobiście do czytelni wydziału ksiąg wieczystych. Numer księgi wieczystej jest widoczny w nagłówku dokumentu - wypisu z rejestru gruntów - który chyba już masz.

W geoportalu możesz sprawdzić jak przebiegają granice działki.

Podatek od zasiedzenia to 7% wartości nieruchomości.
Przy czym od wartości nieruchomości można odjąć własne nakłady które podwyższyły wartość nieruchomości (remonty, rozbudowy). To powinny być faktury imienne (obojętne czy na ojca czy na mamę) z lat 1982 - 2012.
Lwikar jest off-line  
03-12-2013, 11:19  
andgol
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: zasiedzenie dzialki

dzieki za sugestie ksiegi wieczystej nie posiadamy a jak by byla to sprawa byla by prostsza dziadkowie nabyli ja
jako polowe nieruchomosci o numerze 473. po latach i po dokonaniu dzialan spadkowych sasiadow na druga polowe tzn zalozyli ksiege wieczysta ale na swoja polowe
.teraz okazalo sie to co zostalo to nasza polowa i w ewidencji istnienie jako dzialka 322 tyle ze od chwili zakupu czyli 1923 chyba nikt nikt tego nie zgosil w urzedzie i tam istnieja tylko wladajacy czyli babci a po nie dzieci . obecnie w ewidencji kaza mi przedstawic dokumenty ze ta dzialka ktora teraz istnieje to jest ta co kupili dziadkowie
albo starac sie o jej zasiedzenie
andgol jest off-line  
03-12-2013, 16:29  
Lwikar
Stały bywalec
 
Posty: 489
Domyślnie RE: zasiedzenie dzialki

Czy znasz numer księgi wieczystej dla tej działki wyodrębnionej przez sąsiadów?
Tam może być podany numer księgi wieczystej (dla starej działki) od której nowa księga została odłączona.

Na forum nie podawaj numeru.
Lwikar jest off-line  
03-12-2013, 16:37  
andgol
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: zasiedzenie dzialki

numer ksiegi sasiadow34819/9 na nazwisko karolak i skalski miejscowosc ozorkow
andgol jest off-line  
03-12-2013, 17:33  
Lwikar
Stały bywalec
 
Posty: 489
Domyślnie RE: zasiedzenie dzialki

Przejrzałem elektroniczną wersję tej księgi sąsiadów i niestety nie ma tam wskazanego numeru księgi z której ta została by odłączona, co może znaczyć że dla działki oznaczonej nr 473 księga nie była wcale prowadzona.

Trzeba porozmawiać z sąsiadami czy mają jakiś dokument w którym figurują jednocześnie działki numer 323 i 322 oraz działka numer 473, czyli takie urzędowe powiązanie tych działek.

Taki dokument byłby bardzo pomocny dla udokumentowania położenia działki przy utworzeniu nowej księgi wieczystej dla działki nr 322.
Jeśli sąsiad nie znajdzie takiego dokumentu, wtedy pojedź do Zgierza do wydziału ksiąg wieczystych i poproś o odnalezienie takiego dokumentu w teczce księgi wieczystej sąsiadów, powiedz że ten dokument jest bardzo istotny także dla Waszej działki. Może zrobią dla Ciebie zwykłą kserokopię tego dokumentu. To będzie istotne ułatwienie przy założeniu księgi wieczystej dla działki nr 322 dlatego że można we wniosku o założenie księgi powołać się na dokument który był podstawą dokonania wpisu w innej księdze wieczystej i jest załączony w teczce innej księgi wieczystej.
Lwikar jest off-line  
03-12-2013, 18:15  
Lwikar
Stały bywalec
 
Posty: 489
Domyślnie RE: zasiedzenie dzialki

Przeczytaj jeszcze ten artykuł:
Problemy z założeniem księgi wieczystej - str. 1 - Prawo - Muratordom.pl

Pamiętaj że zasiedzenie jest bardziej korzystne dla Twojej rodziny, dlatego że wtedy działka nie ulegnie "rozdrobnieniu" pomiędzy spadkobierców po dziadkach.
Lwikar jest off-line  
03-12-2013, 18:51  
andgol
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: zasiedzenie dzialki

mi tez sie udalo wejsc w te ksiege ale nic mi to nie dalo widdze tylko ze widnieje tam dzialka nr 325 sasiadow i jakas i nasza323 numery sie nie zgadzaja ze stanem obecnym.ksigi wieczystewj pewnie nie bylo kiedys nikt tak tego nie pilnowal, pewnie geodeta wtedy zrobil mape na ta polwe i sad to zaoakceptowal.moj zappzyjazniony geodeta twierdzi ze to mozliwe. bo w ewidencji kazano mi zrobic mape do celow prawnych ale ze znajomych mi dokumentow kolega nie chce sie podjac bo koszty te same a wielka niewiadoma co wyjdzie
.a odnosnie rozdrobnienia to to jak by to nie przeszadzalo w czyms to moze tak byc gdyz chcemu to sprzedac bo tata nie chce juz tego oplacac i odsniezac i miec wreszcie spokoj bo koszty zaczynaj przekraczac wartoscdzieki bardzo za podpowiedzi
andgol jest off-line  
03-12-2013, 19:12  
Lwikar
Stały bywalec
 
Posty: 489
Domyślnie RE: zasiedzenie dzialki

Cytat:
Napisał/a andgol
a odnosnie rozdrobnienia to to jak by to nie przeszadzalo w czyms to moze tak byc gdyz chcemu to sprzedac
Rozdrobnienie własności na kilkanaście osób na pewno zablokuje sprzedaż całości, a wtedy ktoś mógłby kupić od Twojego taty tylko jego ułamkowy udział w działce.
Czy sąsiedzi zrobili sobie przejazd na waszej działce?
Lwikar jest off-line  
03-12-2013, 19:21  
andgol
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: zasiedzenie dzialki

te dzialki sa tak waskie po 9 m ze nie ma ma na nich przejazdu, a usasiadow sa sa za budowania a u nas juz nie ma bo 1982 roku rozebralismi istniejacy dom bo sie rozpadal.kiedys istnialo tylko przejscie gdzies z 1,5 m
andgol jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przeksztalcenie dzialki rolnej w budowlana po noweli z 2013,2 dzialki i WZ dla 1 domu odpowiedzi: 2
§ Spadek/darowizna/zasiedzenie dzialki odpowiedzi: 1
§ zasiedzenie dzialki odpowiedzi: 0
§ Zasiedzenie dzialki odpowiedzi: 0
§ Zasiedzenie dzialki a sluzebnosc przesylowa odpowiedzi: 0
§ Utrata dzialki przez zasiedzenie?! odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:11.