Darowizna a jej anulowanie odwołanie - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
05-01-2014, 19:53  
piotr190286
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Darowizna a jej anulowanie odwołanie

Witam wszystkich

Moja Babcia w 2013 roku dokonała zapisu darowizny swojemu synowi całości majątku jaki posiada. Syn nie interesuje sie babcia nic nie pomaga. Bacia uważa że zrobiła to nie świadomie, ma problemy z pamięcią jest w wieku ponad 80 lat. Syn trafił na moment kiedy babcia była po chorobie i wykorzystał to i zaprowadził do notariusza. Ona tylko podpisała dokumenty które sporządzono tak twierdzi. Cała rozmowa z notariuszem przeprowadził syn , zaproszono babcie tylko do podpisu dokumentów Syn aktualnie jest właścicielem domu całej nieruchomości. Babcia chce odwołać darowiznę bo twierdzi ze zrobiła to nie świadomie i nie przypomina sobie żeby było to wszystko odczytane . Ja zawsze mieszkałem w tym domu i wszystkim sie zajmowałem domem działką i babcią lekarze szpitale itp. Syn nie był tym obciążony Z tego co wyczytałem to nie ma prawie żadnej możliwości odwołania . Jedynie można powołać sie na rażącą niewdzięczność obdarowanego do obdarowanej. Moje pytanie jest takie. Czy jest jaka kolwiek możliwość odwołania darowizny która została spisana na syna ? Czy należy mi sie zachowek po mojej mamie która tu mieszkała ale zmarła ?? Jeżeli ktoś będzie zainteresowany pomocą mogę wszystkie dokumenty wysłać do wglądu

Dziękuje za pomoc
piotr190286 jest off-line  
05-01-2014, 20:16  
WojciechR.
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Darowizna a jej anulowanie odwołanie

W tej sprawie można rozważyć odwołanie darowizny z powodu rażącej niewdzięczności, co sam zresztą zauważasz. Nie dajesz jednak żadnych konkretnych informacji co do z
samych zachowań mogących stanowić podstawę odwołania darowizny, w zwiazku z tym prawdopodobnie ich nie ma.

Po drugie, można rozważyć nieważność czynności prawnej darowizny z powodu dokonania jej w stanie wyłączającym świadome lub swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli (art. 82 kodeksu cywilnego). Należy się liczyć z tym, że będzie to wyjątkowo trudne do przeprowadzenia z powodu dokonania czynności u notariusza. Potrzebne tu będą*bardzo silne dowody na "brak świadomości" babci.

Co do zachowku to potencjalnie jest taka możliwość, jednak dopiero po śmierci spadkodawcy. Reguluje to art. 1002 KC, z opisanej przez ciebie sytuacji wynika, że jesteś zstępnym, zatem dziedziczysz roszczenie o zapłatę zachowku.
WojciechR. jest off-line  
05-01-2014, 20:47  
piotr190286
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Darowizna a jej anulowanie odwołanie

Czy jest jakaś inna możliwość odwołania darowizny.? Chcę zrobić następująco, żeby babcia napisała list do syna o dobrowolne oddanie darowizny i o wstawiennictwo sie u notariusza o przepisanie darowizny na babcie Jeżeli syn sie nie wstawi to sprawę będę chciał oddać do sądu. Czy jak lekarz stwierdzi ze babcia faktycznie ma problemy z pamięcią i jest nie poczytalna to czy nie zostanie ubezwłasnowolniona sądownie i odwołanie nie będzie możliwe. ??
piotr190286 jest off-line  
05-01-2014, 21:28  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.771
Domyślnie RE: Darowizna a jej anulowanie odwołanie

Problemy z pamięcią to jedno, a niepoczytalność to zupełnie inna sprawa.
I odwołanie darowizny (należy udowodnić, że rzeczywiście zaistniała rażąca niewdzięczność ze strony obdarowanego, no i pomiędzy stwierdzeniem faktu istnienia rażącej niewdzięczności a pisemnym odwołaniem darowizny powinno minąć nie więcej niż 1 rok), i próba uduwodnienia, że darowizny dokonano pod wpływem błędu (błąd oświadczenia woli), są jednakowo trudne. Niełatwo też unieważnić darowiznę ze względu na domniemany stan zdrowia w momencie zawarcia umowy darowizny: owszem, notariusz nie jest lekarzem, ale w razie powzięcia wątpliwości co do stanu świadomości strony umowy nie powinien świadczyć usług w tej dziedzinie.
natalie-s1959 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Darowizna-odwołanie odpowiedzi: 2
§ Darowizna-odwołanie odpowiedzi: 2
§ Darowizna!Jej odwołanie!!! odpowiedzi: 5
§ Anulowanie, odwołanie od mandatu odpowiedzi: 21
§ darowizna i jej odwołanie odpowiedzi: 2
§ Anulowanie mandatu, bądź odwołanie- możliwe? odpowiedzi: 10


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:17.