Dziedziczenie długu po zmarłym wuju - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
28-01-2014, 12:57  
Zenonq
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Dziedziczenie długu po zmarłym wuju

Dzień dobry.

W roku 2002 zmarła moja mama, po której przyjąłem spadek w postaci mieszkania, sprawa załatwiona. W roku 2010 zmarł jeden z moich wujów, brat mamy, nazwijmy go Bolesław, który pozostawił po sobie długi. Jego syn spadek po ojcu (Bolesławie) odrzucił, w związku z czym spadek (czyli i długi) przeszły na rodzeństwo zmarłego Bolesława - mojego innego wuja i ciotkę. Nie odrzucili oni spadku, o ile wiem, nie zrobili jeszcze w tej sprawie kompletnie niczego.

Pytanie - czy w takiej sytuacji ja mogę w jakikolwiek sposób być narażony na " bycie obdarowanym" w spadku długami po wuju Bolesławie? W chwili jego śmieci moja mama (siostra Bolesława) już nie żyło, czy ja jako jej syn "łapię się" do dziedziczenia? Nie otrzymałem żadnego pisma z sądu w tej sprawie, a mój drugi żyjący wujek tak - otrzymali zawiadomienie o odrzuceniu spadku przez syna Bolesława.

Jeśli się "załapuję" - w jaki sposób zabezpieczyć się przed ewentualnymi roszczeniami - w przyklejonym artykule z "Polityki" znalazłem zdanie:

Cytat:
Musisz tylko dowieść swojej wcześniejszej nieświadomości w sądzie. Najlepiej natychmiast udaj się do notariusza i złóż odpowiednie zastrzeżenie.
Czyli jak się to "zastrzeżenie" fachowo nazywa - żeby notariusz wiedział, czego od niego ewentualnie będę chciał

Pozdrawiam i dziękuję za porady.
Zenonq jest off-line  
28-01-2014, 18:25  
Zenonq
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Dziedziczenie długu po zmarłym wuju

Cytat:
Kolejność "przechodzenia" odrzuconego spadku wynika wprost z kolejności dziedziczenia ustawowego, czyli, jeśli spadek po spadkodawcy zostanie odrzucony:
-> przez jego małżonkę i jego dzieci -> przechodzi na wnuki spadkodawcy - zostaje odrzucony -> przechodzi na rodziców spadkodawcy - nie żyją/zostaje odrzucony -> przechodzi na rodzeństwo spadkodawcy - zostaje odrzucony -> itd.
No właśnie, bo ja potencjalnie jestem w .itd . Zakładam, że teraz spadek przeszedł na żyjące rodzeństwo zmarłego ---> Czy tylko na nich i czy w całości? Czy jakieś ułamkowe częsci mogły też spaść na zstępnych rodzeństwa----> siostry, która już nie żyła w momencie śmierci spadkodawcy?

(Jeszcze sprostowanie - mój wujek nie otrzymał pisma z sądu - jak się dziś okazało, otrzymał jedynie prywatny list od syna zmarłego (Bolesława), w którym poinformował on o odrzuceniu spadku po swoim ojcu. Żadnej korespondencji sądowej, według mojej wiedzy, nie było.)

Mógłbym pójść do notariusza, i złożyć Wniosek o uchylenie się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku - tylko czy mogę zrobić to zapobiegawczo, i czy muszę, a jeśli tak, to czy iść już teraz, czy czekać na jakieś zawiadomienie z sądu? Nie chciałbym pewnego dnia dowiedzieć się, że komornik zajął mi część pensji z powodu długów jakiegoś kolesia, widzianego przeze mnie raz w zyciu ze sto lat temu.
Zenonq jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ odrzucenie spadku po zmarłym wuju odpowiedzi: 4
§ dziedziczenie po bezdzietnym wuju odpowiedzi: 1
§ dług po zmarłym wuju odpowiedzi: 12
§ Kto dziedziczy po zmarłym wuju odpowiedzi: 1
§ dziedziczenie ustawowe po zmarłym bezdzietnie wuju odpowiedzi: 8
§ odrzucenie spadku po zmarłym wuju! odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:05.