Zachowek w ratach - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:

  • § 6letni spadek po zmarłej matce...
    Napisała do mnie firma BEST S.A z Gdyni z prośbą o przesłanie dokumentacji spadkowej, której nie mam. Podali nr...
  • § Od kiedy liczyć 5 lat po spadk...
    Witam serdecznie, Bardzo proszę o informację od kiedy należy liczyć czas 5 lat po których nie muszę płacić...
  • § trudna sytuacja spadkowa
    Witam mam następujące pytanie o spadek sprawa jest skomplikowana jestem jednym z wnuków dziadków od syna , dom był...

Odpowiedz
 
30-03-2014, 09:05  
clowy87
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Zachowek w ratach

Kilka lat temu zmarła moja babcia. Byłam jedyną spadkobierczynią zapisaną w testamencie i musiałam "spłacić" mojego wujka - zapłacić zachowek. Na podstawie spisanego aktu notarialnego zachowek został podzielony na 3 raty. 2 raty już zapłaciłam, termin 3. upływa w 2021 r. Wczoraj wujek zmarł. Czy w takim wypadku 3. ratę zochowku mam zapłacić jego spadkobiercom, czy ona przepada? Czy jego spadkobiercy mogą żądać wcześniejszej spłaty 3. raty?
Oto fragment aktu notarialnego dotyczący zapłaty 3. raty:
"ABC co do obowiązku zapłaty kwoty 00.000,00 zł XYV tytułem pozostałej części należnego mu zachowku w terminie najpóźniej do dnia 31 grudnia 2021 roku, w przypadku niewykonania tego zobowiązania poddaje się na rzecz XYV egzekucji w trybie art. 777§1 pkt 4 k.p.c. wprost z tego aktu."
W akcie nie ma żadnego zapisu dotyczącego śmierci wujka.
clowy87 jest off-line  
30-03-2014, 12:33  
ffenix
Moderator
 
ffenix na Forum Prawnym
 
Posty: 7.145
Domyślnie RE: Zachowek w ratach

Cytat:
Napisał/a clowy87
Czy w takim wypadku 3. ratę zochowku mam zapłacić jego spadkobiercom, czy ona przepada?
Tak, tą ostatnią ratę zachowku będziesz musiała wypłacić spadkobiercą wujka, bo oni odziedziczyli tą wierzytelność.

Cytat:
Napisał/a clowy87
Czy jego spadkobiercy mogą żądać wcześniejszej spłaty 3. raty?
Nie, nie mogą, bo "weszli w miejsce" spadkodawcy, więc łączy ich z Tobą umowa, która łączyła Ciebie z wujkiem.
Jeśli Ty i Ci spadkobiercy wyrazicie taką wolę, to możecie te warunki zmienić, ale musiałaby tu być zgoda z obu stron. Innymi słowy, jeśli Ty zgodny na zmianę warunków nie wyrazisz, to w dalszym ciągu w mocy są warunki spisanej umowy między Tobą a wujkiem.
ffenix jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odsetki od spłat w ratach odpowiedzi: 1
§ Czy można spłacic zachowek w ratach? odpowiedzi: 4
§ zachowek w ratach odpowiedzi: 5
§ spłata należności w ratach odpowiedzi: 2
§ spłata małżonki - w ratach odpowiedzi: 2
§ Leasing - co po ratach? odpowiedzi: 4


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:45.