Testament+darowizna - a prawo do zachowku - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:

  • § Rozbudowanie pokoi
    Witam serdecznie, jestem spadkobiercą pewnej nieruchomości. Przy próbie sprzedaży owej nieruchomości...
  • § podzial spadku po babci a po d...
    Witam. Moja babcia umarla 5 lat temu, dziadek nadal zyje. Babcia przed smiercia spisala testament na kartce ( dla 3...
  • § Testament z umową o opiekę a I...
    Witam pisałem w moim poprzednim poście o pełnomocnictwie Mojego Dziadka udzielonemu Mnie(z racji że Dziadek z...

Odpowiedz
 
09-07-2009, 16:13  
pharaon
Użytkownik
 
Posty: 41
Domyślnie Testament+darowizna - a prawo do zachowku

Szanowni Państwo.
Zanim pozwoliłem sobie na napisanie tu, na forum, dośc dużo czytałem na ten temat Państwa wypowiedzi. Kilka rzeczy jest jednak dla mnie niejasne.

Krótko i rzeczowo jak sprawa wygląda :

Rodzice mają dwie córki. Jedna wraz z mężem (dzieci jeszcze brak) mieszka razem z nimi w domu, który w akcie darowizny i zrzeczenia się współwłasności do lokalu rodzice jej notarialnie przepisali po wspólnym zamieszkaniu. Rodzice spisali też testament, w którym powołują do całości spadku wyłącznie swoją jedną córkę - tę samą która jest obecną jedyną właścicielka domu.
Druga corka nigdy nie mieszkala i jest zameldowana w lokalu, nie ma z nia kontaktu - przebywa prawdopodobnie za granica. Jest to osoba przed ktorej pazernoscia rodzice chcieli ustrzec druga corke, stad akt darowizny i testament.

Z Waszych odpowiedzi wywnioskowalem, ze i tak nieobecna corka po smierci ktoregos z rodzicow bedzie miala prawo do zachowku. Znajac realia - pierwsza po wielu latach sie o to upomni.

Pytanie sklada sie z 2 czesci : Jak obliczyc w tym wypadku wartość, o ktorą moze ubiegac sie druga corka i czy wogole ma o to faktyczne prawo, jako ze testament wyraznie mowi komu nalezy sie calosc spadku.

Wartosc darowizny szacuje sie na 300 000 a aktualnie bedzie to jakies 600 000 ze wzgledu na wzrost kosztow domow.
Jak moge wyliczyc srednio ile bedzie musiala zaplacic pierwsza corka i jedyna w kontekscie testamentu i darowizny spadkobierczyni i wlascicielka domu ?

Notariusz mowil, ze testament w takiej formie wystarcza jako zabezpieczenie przed zachowkiem. Moze sie mylil, a moze zrobil to celowo ?

Co mozecie mi doradzic w tym wypadku, i jak jeszcze mozna uchronic sie przed faktem wyplaty zachowku w tym konkretnym przypadku ?

Bardzo uprzejmie dziekuje.
pharaon jest off-line  
09-07-2009, 19:50  
Jennifer72
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie RE: Testament+darowizna - a prawo do zachowku

Nie rozumiem, jak rodzice tak różnie mogli potraktować dwie rodzone corki...?
Jakkolwiek by nie zastrzegali - poczęli dwoje dzieci i jeśli ta"pominięta" córka nie jest ubezwłasnowolniona zawsze będzie jej się należała część majątku jej rodziców... - wiem, bo mam macochę i wg. niej też jestem tą gorszą, ale na szczęście tato zachował resztki zdrowego rozsądku )
Jennifer72 jest off-line  
09-07-2009, 20:35  
pharaon
Użytkownik
 
Posty: 41
Domyślnie RE: Testament+darowizna - a prawo do zachowku

Nic nie dzieje sie bez powodu. NIestety, relacje były jakie były, towarzyszylo temu wiele przykrych spraw, druga corka swiadomie jeszcze za młodu szybko chciała opuścić dom rodzinny i nie mieć kontaktu z rodzicami. Pomimo wszelkich starań i zabiegów rodziców - dzis nawet nie wiedzą, gdzie pracuje, mieszka, nie ma z nią żadnego kontaktu. Wiedzą tylko , że przebywa w UK.
NIe chciałbym tutaj wywlekać brudów. Nie chodzi o rozpatrywanie czegokolwiek w kontekscie lepszego i gorszego dziecka. Chodzi o poradę prawną i jakąś rozsądną pomoc i wsparcie z Waszej strony.
PO prostu chciałbym wiedzieć jak wygląda to wobec problemu opisanego w poprzednim poście, i jak to jest rozpatrywane finansowo.

Z tego co zdążyłem się dowiedzieć - "złej" córce przysługuje zachowek w wysokości 1/8 majątku który przepisano na "dobrą" córkę.
pharaon jest off-line  
10-07-2009, 06:15  
Jennifer72
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie RE: Testament+darowizna - a prawo do zachowku

Małe uściślenie - 1/8 CAŁEGO majątku rodziców - nie tylko tego przepisanego na drugą córkę. Ale nie dzieląc skóry na niedzwiedziu- póki rodzice żyją skoro chcą zabezpieczyć tylko jedną córkę muszą wykazać rażące zaniedbanie dziecka wobec rodziców, czyli to, ze nieobecna córka pozostawiła ich bez opieki w niedołęstwie, nie interesowała się losem rodziców - a druga jest przy nich, opiekuje się, dba o byt itp....
Innym rozwiązaniem jest zakup domu od rodzicOw przez np. zięcia, ale wtedy nie mam pojęcia czy uchroni to "dobrą" córkę w 100% - tu juz potrzebny prawnik z krwi i kości.
Jennifer72 jest off-line  
10-07-2009, 11:46  
pharaon
Użytkownik
 
Posty: 41
Domyślnie RE: Testament+darowizna - a prawo do zachowku

WItam,
Serdecznie dziękuję za odpowiedż. WYgląda więc na to ze 1/8, czyli dobrze doczytalem.
Czy jesli rodzice nie wykaza za zycia ze takie zaniedbanie faktycznie istnieje, itp, to czy podczas sprawy o ewentualny zachowek mozna udowadniajac takie fakty wygrac sprawe ?

Sprawa kupna mieszkania od ziecia... owszem, jest to formalnie do zaakceptowania. A w przypadku kiedy corka "dobra" dopisze do wspolwlasnosci swojego meza, to wowczas prawo do zachowku zmniejszy sie do 1/16 ?

Chyba dobrze pojalem,

uprzejmie raz jeszcze dziekuje,
pharaon jest off-line  
10-07-2009, 11:59  
torival
Użytkownik
 
Posty: 280
Domyślnie RE: Testament+darowizna - a prawo do zachowku

Witam,
Jeśli rodzice chcą pozbawić jedną z córek prawa do zachowku to mogą ją wydziedziczyć(jest to coś innego niż pominięcie w testamencie). Muszą w testamencie wskazać dlaczego ją wydziedziczają i ten powód musi być zgodny z jedną z okoliczności jakie wymienia prawo(patrz art. 1008 i nast. Kodeksu cywilnego). Jeśli tak zrobią to po ich śmierci córce nie będzie się należał zachowek. Oczywiście córka będzie mogła i tak go żądać i oddać sprawę do sądu – wtedy przed sądem ona będzie mogła udowadniać że wskazane w testamencie okoliczności nie zachodzą a państwo że zachodzą.
torival jest off-line  
10-07-2009, 12:07  
pharaon
Użytkownik
 
Posty: 41
Domyślnie RE: Testament+darowizna - a prawo do zachowku

Dziekuje torival..
To tez wlasnie doczytalem na tym forum.

Czy jednak przy zalozeniu, ze nie wydziedzicza - a druga corka udowodni, ze nie bylo zadnych relacji, kontaktu, itp, czy wowczas mozna uniknac splaty zachowku na rzecz zlej corki ?

Moze orientujesz sie jak to jest gdy darowizna + testament przekazana na rzecz jednej z corek - pozniej dopisanie przez corke jako drugiego wlasciciela jej meza, czy to obnica procent zachowka na rzecz "zlej" corki ?

Byla 1/8 ustawowo, ile w takim przypadku i czy to cos zmienia ?

Uprzejmie dziekuje kolejny raz za wsparcie i pomoc
pharaon jest off-line  
11-07-2009, 13:20  
torival
Użytkownik
 
Posty: 280
Domyślnie RE: Testament+darowizna - a prawo do zachowku

Witam,
powiem szczerze że albo czegoś nie doczytałem albo nie mogę zrozumieć. Według mnie córce “złej”(pozwolę sobie używać takiego zróżnicowania) będzie przysługiwała ¼ majątku po rodzicach. Gdyby doszło do dziedziczenia ustawowego należało by się jej połowa majątku(bo jest dwójka zstępnych). Skoro pominięto ją w testamencie to należy jej się zachowek, który wynosi połowę(zakładam że nie jest niezdolna do pracy)tego co otrzymałby w dziedziczeniu ust. Czyli połowę połowy – to daje ¼ majątku. Nie wiem skąd ta 1/8.

Państwa rodzice poczynili darowiznę na rzecz córki – pytanie czy jest to darowizna do majątku wspólnego małżonków czy tylko do majątku córki – zakładam że tylko do córki. W takim przypadku taka darowizna jest uwzględniana przy obliczaniu zachowka(wynika to art. 994 par. 1). Czyli przy obliczaniu zachowka trzeba będzie uwzględnić wartość przekazanego mieszkania.

Teraz odpowiadająca na pana pytania – jeśli część domu mieszkania zostanie przekazana zięciowi nic to nie zmieni – ponieważ darowizna na rzecz córki już została poczyniona i to jej wartość dolicza się do spadku przy obliczaniu zachowku, niezależnie co później z tą darowizną się działo.

Jeśli w testamencie nie wydziedziczono córki to jej siostra będzie mogła udowodnić co chce. Nie zmieni to jednak tego że “zła” siostra będzie miała prawo do zachowku – to prawo jest tak długo jak córka nie zostanie go pozbawiona w testamencie przez wydziedziczenie(wiem że związek czasowy w tym zdaniu jest lekko zakłócony).

Na koniec kwestia ustalenia ile wynosi zachowek – otóż według prawa wartość przedmiotu darowizny ustala się według stanu w chwili jej dokonania ale cen w chwili ustalania zachowku. Czyli zakładając że mieszkanie jest obecnie warte 600 tys. a państwo nie poczynili w nim zmian, które jakoś tą wartość podniosło to zachowek będzie wynosił 150 tys. - oczywiście od tej darowizny, pozostaje jeszcze kwestia masy spadkowej.

Pozdrawiam
torival jest off-line  
12-07-2009, 14:12  
pharaon
Użytkownik
 
Posty: 41
Domyślnie RE: Testament+darowizna - a prawo do zachowku

Dziękuję, torival za wyjaśnienie.
Kwestę 1/8 stwierdizł prawnik, że darowizna należy się wyłacznie po ojcu . Nie wiem, czy ma to związek z faktem, że "zla" corka nie jest biologiczną córką (matka jest w tym przypadku jej macochą) czy moze jest jakas inna przyczyna.

Czy jeśli jedno z rodzicow w testamecie dokona wydziedziczenia a drugie nie, czy to ma jakiś wpływ na pozniejsze roszczenia o zachowek ?

Przyznaje ze nie wiem, co zrobic w tym wszystkim. Niby dom jest na jedna z corek, gwoli testament w pelni też ją powoóuje do całości spadku po rodzicach, a mimo to tak ogromna kwota zachowku kole w oczy.... boję się że kiedyś ?zla" corka sie upomni.

Pozostaje branie wszelkich faktur, za utrzymanie domu, opłaty, itp - z tego co się dowiedziałem - można o te wartości pomniejszyć całą kwotę zachowku. Przy założeniu że faktura wystawiona jest na obecną właścicielkę - czyli dobrą córkę.

Czy istnieje jeszcze jakieś wyjście z tej sytuacji, aby uchronić sie od zachowku na rzecz drugiej corki ?
Może o czymś nie zostało tu powiedziane, albo nie doczytałem, to będę wdzięczny...
pharaon jest off-line  
12-07-2009, 14:36  
pharaon
Użytkownik
 
Posty: 41
Domyślnie RE: Testament+darowizna - a prawo do zachowku

I jeszcze jedno.......

ta 1/8 może wynikać z faktu, iż w ramach zniesienia współwłasności, częśc w udziale 1/2 należała do wcześniej rodziców natomiast 1/2 do jednej z córek.

Skoro na każdego z rodziców (ojca i macochy) przypadało po 1/4 przed zniesieniem współwłasności i przekazaniu na córkę w ramach darowizny, wówczas po śmierci np. ojca należy się 1/8.

Czy to dobrze pojmuję ?
A co po śmierci drugiego z rodziców (macochy) ? Jeśli wydziedziczy za życia. czy to pomniejsza kwotę zachowku ?
pharaon jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ darowizna a prawo do zachowku odpowiedzi: 6
§ Testament a prawo do zachowku odpowiedzi: 13
§ darowizna a prawo od zachowku odpowiedzi: 1
§ testament a prawo do zachowku odpowiedzi: 4
§ Spadek, testament i prawo do zachowku. odpowiedzi: 10


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:33.