Postępowanie spadkowe śmierć jednego z spadkobierców - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
20-09-2009, 11:59  
drako84
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie Postępowanie spadkowe śmierć jednego z spadkobierców

W trakcie postępowania zmarł jeden z trzech uczestników czy musi być przeprowadzona rozprawa o ustalenie jego spadkobierców.Jakie muszą być przeprowadzone procedury by w takiej sytuacji sprawa spadkowa (apelacja ) mogla toczyć się dalej.
drako84 jest off-line  
20-09-2009, 12:19  
Dura_lex
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.245
Domyślnie RE: Postępowanie spadkowe śmierć jednego z spadkobierców

Witam. Trzeba by ustalić zainteresowane osoby po zmarłym spadkobiercy, żeby sąd mogł ich wezwać do wzięcia udziału w sprawie.

Sąd może zawiesić postępowanie i dać czas do przeprowadzenia postępowania spadkowego po zmarłym uczestniku (można tez to zrobic u notariusza w formie poświadczenia dziedziczenia)

Na postanowieniu po pierwotnym spadkodawcy bedzie widoczny zmarły uczestnik.
Dura_lex jest off-line  
20-09-2009, 16:35  
drako84
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Postępowanie spadkowe śmierć jednego z spadkobierców

ile w przybliżeniu kosztuje takie poświadczenie dziedziczenia u notariusza?
drako84 jest off-line  
20-09-2009, 19:35  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.480
Domyślnie RE: Postępowanie spadkowe śmierć jednego z spadkobierców

drako84:
Sąd zobowiąże wnioskodawcę do wskazania potencjalnych spadkobierców tego zmarłego (zawiesi postępowanie), jeśli wszyscy się stawią (wnioskodawca ich wskaże), to Sąd ich wezwie na rozprawę i jeśli nikt z nich nie będzie kwestionował faktu, że jest spadkobiercą (nie będzie co do tego sporu), to sprawa w apelacji będzie kontynuowana;

jezeli jest możliwość uzyskania poświadczenia dziedziczenia, to ułatwi to sprawę, koszt zależy od ilości spadkobierców (płaci się również za oświadczenie o przyjęciu spadku) przy jednym jest to około 150 złotych (nie jestem pewien, a nie chce mi się szukać)
rafal_26 jest off-line  
31-01-2012, 13:13  
blucha
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: Postępowanie spadkowe śmierć jednego z spadkobierców

mam podobną sytuacje , zmarł jeden z uczestników postępowania , wiem kto jest po nim ustawowym spadkobiercą ( wszyscy żyją ) ale nie wiem czy wogóle mają zamiar zrobić postępowanie spadkowe , nie mam możliwości dowiedzieć się bo od kilku lat ,,wykopali topór wojenny ,, teraz moja sprawa została wstrzymana a już zbliżała sie ku końcowi . co w takiej sytuacji moge zrobić ?
czy ma jakieś znaczenie to że na jednej z już odbytych rozpraw został odczytany testament w którym cały majątek został zapisany innej osobie , czyli ten zmarły został pominięty ( wiem że według prawa mógłby starać sie o zachowek - teraz jego spadkobiercy ) tylko czy ten fakt będzie miał dla mojej sprawy jakieś znaczenie ?
blucha jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:27.