akt zgonu - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:

  • § Dożywocie, opieka w akcie nota...
    Witam mam problem. Może od początku Dostałam od dziadków mieszkanie tj umowa darowizny spółdzielcze...
  • § Podział spadku?
    Witam. Proszę o pomoc i sugestie. Nasz ojciec w 1962 nabył po swoim ojcu 1/4 części spadku tj.dom i działka reszta...
  • § proszę o pomoc :(
    Witam mam ogromny problem... otóż mamy działkę która w 3/4 należy do nas (tu mieszkamy już bardzo długo,...

Odpowiedz
 
21-10-2009, 23:19  
ankaru
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie akt zgonu

Witam, mam prośbę o pomoc, jak udowodnić, że nie żyje osoba, co do której nie ma żadnych dokumentów, świadczących o śmierci, a świadkowie tejże już też nie żyją. W skrócie: do sądu potrzebuję poświadczenia zgonu osoby, która zmarła w obozie koncentracyjnym Flossenburg dwa dni po ewakuacji obozu (marsz śmierci do Dachau) i w przeddzień wyzwolenia obozu przez amerykanów.
Z archiwum obozu dostałam tylko poświadczenie bytności tej osoby w obozie, ale, co dla mnie jest logiczne, nie ma poświadczenia śmierci (Niemców już nie było, a Amerykanie jeszcze nie weszli). Jak uniknąć sprawy o uznanie za zmarłego i ewentualnych ogłoszeń, bo postępowanie spadkowe już się wlecze dość długo, a nie jest po nim, tylko jego bracie (sąd kazał udowodnić, że spadkobiercy ustawowi nie żyją). Proszę bardzo o podpowiedź, bo jest nas spadkobierców paru a masa spadkowa niszczeje.
ankaru jest off-line  
22-10-2009, 14:47  
dementii
Stały bywalec
 
Posty: 1.726
Domyślnie RE: akt zgonu

Bez wspomnianego przez Panią sądowego uznania tej osoby za zmarłą , nie ma innej możliwości udowodnienia, że ta osoba nie żyje- no chyba , że dotrze Pani do aktu zgonu.
--
dementii
dementii jest off-line  
24-10-2009, 00:39  
ankaru
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie RE: akt zgonu

Dziękuję za zainteresowanie. Mam publikację quasi naukową o martyrologii mieszkańców tej miejscowości (publikacja sprzed paru lat), w której jest opublikowana lista więźniów różnych obozów, na której widnieje data aresztowania i data śmierci, czy mogę jej użyć w Sądzie? Są też odsłonięte tablice pamiątkowe i odznaczenia pośmiertne. A w ogóle, to ten akt zgonu jest potrzebny tylko i wyłącznie, żeby wykazać, że testator nie miał spadkobierców ustawowych. Zależy mi na tym, żeby uniknąć ogłoszeń w prasie i skrócić czas, bo jest nas spadkobierców paru (testament) i masa spadkowa zaczyna niszczeć, bo tylko ja o nią dbam i zaczyna mi na to brakować pieniędzy. Mogę też zgłosić świadków, przyjaciół "od kołyski" spadkodawcy, którzy, co prawda nie byli świadkami śmierci tej osoby, ale wiedzą z relacji spadkodawcy i innych osób, że ten człowiek rzeczywiście nie żyje.
ankaru jest off-line  
24-10-2009, 09:54  
dementii
Stały bywalec
 
Posty: 1.726
Domyślnie RE: akt zgonu

Jeżeli Sąd uzna, że ta quasi naukowa publikacja /nawet bez formalnego aktu zgonu/ + zeznania świadków, wskazują na fakt niewątpliwej śmierci osoby zaginionej, to może zastosować procedurę stwierdzenia zgonu , zamiast uznania za zmarłego. Różnica jest taka, że Sąd nie musi obligatoryjnie stosować ogłoszenia, a nawet jeśli uzna to za konieczne to terminy są krótsze.

Ja osobiście wolałbym aby była wyczerpana procedura ogłoszenia, gdyż nie ryzykujesz wówczas ewentualnym wznowieniem lub zmianą postanowienia np. spadkowego.
--
dementii
dementii jest off-line  
25-10-2009, 00:45  
ankaru
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie RE: akt zgonu

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Wiem, że droga ogłoszeń jest najbezpieczniejsza, ale wiem też, że rzeczywiście tak było a czas mnie goni. Chyba zaryzykuję opcję publikacji, bo w razie czego, to i tak będą ogłoszenia. W tej sprawie tak na prawdę to może tylko podważać Skarb Państwa (spadkobierca ustawowy).
ankaru jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ akt zgonu Niemki - odpowiedzi: 1
§ Polisa wrazie zgonu odpowiedzi: 3
§ brak przyczyny zgonu odpowiedzi: 3
§ ubezpiczenie z tytułu zgonu odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:03.