Nie zdążyłam z oświadczeniem dot. spadku co teraz??? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
30-11-2009, 08:52  
Aneta2009
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Nie zdążyłam z oświadczeniem dot. spadku co teraz???

Wczoraj mineło 6 miesiacy od daty smierci mojego taty, niestety nie złożylam jeszcze ośwaidczenia dot. odrzucenia spadku po ojcu. Myslałam ze nie mam takiej potrzeby - dlugi które miał ojciec zapewnial iz byly splacone, jak sie okazało po smierci taty dlugi nadal istnieją. Do tego moja Pani Mecenas powiedziała mi ze wystarczy jak zloze wniosek w sadzie rejonowym o odzrzucenie spadku - chciałam to zrobic 2 dni przed uplywem terminu jednakze dowiedziałam sie w sadzie iz nie taka jest procedura. Powinnam złożyc oswiadczenie u notariusza którego nie udało mi sie umówic tego samego dnia. Wiem ze takie rzeczy powinno sei zalatiwac wczesniej ale z powodów osobistych nie miałam kiedy.
prosze mi powiedziec czy istnieje jeszcze szansa odrzucenia spadku???
O tym ze dziedzicze długi ojca dowiedziałam sie miesiac po jego smierci - mam starszego brata który okazało sie iz nie był nigdy adoptowany przez mojego ojca - myslałam ze to na niego spadną obowiazki zw. z odrzuceniem spadku. Co teraz moge zrobić????
Aneta2009 jest off-line  
30-11-2009, 17:43  
kwiacia0
Użytkownik
 
Posty: 178
Domyślnie RE: Nie zdążyłam z oświadczeniem dot. spadku co teraz???

W przypadku gdy spadkobierca przegapił termin do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku lub oświadczenia o przyjęciu z dobrodziejstwem inwentarza, istnieje możliwość uwolnienia się od długów spadkowych w ten sposób, że na podstawie art. 1019 Kc należy zwrócić się do sądu z wnioskiem o uchyleniu się od skutków prawnych niezachowania terminu do złożenia jednego z w/w. oświadczeń woli. Podstawą złożenia takiego wniosku jest błąd co do osoby spadkodawcy, co do tytułu powołania lub co do przedmiotu spadku Innymi słowy z reguły w takim wniosku należy podnieść, że nie wiedziało się o długach spadkowych, np. z tego powodu, że zostało się wprowadzonym w błąd przez dłużników spadkodawcy lub inny. Jeśli dobrze uzasadni Pani swój wniosek jest szansa, że sąd się do niego przychyli.
kwiacia0 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:17.