Darowizna, stały meldunek a wyjazd za granicę - Forum Prawne

 

Darowizna, stały meldunek a wyjazd za granicę

Witam Państwa, Na drodze darowizny nieruchomości (budynek mieszkalny + budynki gospodarcze) przekazanej pomiędzy rodziną (matka + siostra > Ja) stałem się współwłaścicielem budynku mieszkalnego wraz z budynkami gospodarczymi. Ponieważ darownizna (notariusz) odbyła się pomiędzy najbliższą ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:


 
30-12-2009, 12:42  
rafkow
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie Darowizna, stały meldunek a wyjazd za granicę

Witam Państwa,

Na drodze darowizny nieruchomości (budynek mieszkalny + budynki gospodarcze) przekazanej pomiędzy rodziną (matka + siostra > Ja) stałem się współwłaścicielem budynku mieszkalnego wraz z budynkami gospodarczymi.

Ponieważ darownizna (notariusz) odbyła się pomiędzy najbliższą rodziną, nie poniosłem z tego tytułu opłat związanych z podatkiem od darowizn. I tutaj pojawia się moje pytanie:

Rozumiem, że po przyjęciu darowizny, aby nie zapłacić podatku, muszę przez okres 5 lat, być na stałe zameldowany w nabytej nieruchomości?

Czy w takim wypadku, istnieje możliwość wyjazdu za granicę, w celach zarobkowych (2-3 miesiące) aby nie popaść w konflikt z ustawą i nie płacić podatku od darownizny?

Pozdrawiam

R.Kowalski
rafkow jest off-line  
30-12-2009, 13:43  
roomster
Przyjaciel forum
 
roomster na Forum Prawnym
 
Posty: 432
Domyślnie RE: Darowizna, stały meldunek a wyjazd za granicę

Nie musisz być zameldowany! Podatek (dochodowy a nie od darowizny) zapłacisz ,jeżeli sprzedaż nieruchomość przed upływem 5 lat od nabycia.
roomster jest off-line  
30-12-2009, 14:35  
rafkow
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Darowizna, stały meldunek a wyjazd za granicę

Przepraszam, nieprecyzyjnie się wyraziłem. Chodziło mi o podatek od spadków i darowizn (dochodowy)

Jeżeli nie mam obowiązku meldunkowego, to jak mam rozumieć zapis pochodzący z:

Ustawa o podatku od spadków i darowizn
z dnia 28 lipca 1983
Dz.U. z 1983 r., nr 45, poz. 207

Ostatnio wprowadzona aktualizacja:
Dz.U. z 2006 r., nr 222, poz. 1629

Art.16
1. W przypadku nabycia własności (współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie:

1) w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego, darowizny lub polecenia darczyńcy przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej,

2. Ulga, o której mowa w ust. 1, przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:

5) będą zamieszkiwać będąc zameldowanymi na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i nie dokonają jego zbycia przez okres 5 lat:

a) od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego – jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku

Co do zbycia nabytego lokalu i tym samym pojawienia się obowiązku podatkowego, zgadzam się. Taki zapis także jasno zawarty jest w ustawie.

Mnie chodzi o to, czy aby nie ma tutaj jakichś nieznanych mi kruczków prawnych, jeżeli chodzi o meldunek stały i ewentualny wyjazd za granicę (zarobkowy).

Pozdrawiam

R.Kowalski
rafkow jest off-line  
30-12-2009, 17:37  
roomster
Przyjaciel forum
 
roomster na Forum Prawnym
 
Posty: 432
Domyślnie RE: Darowizna, stały meldunek a wyjazd za granicę

Jeżeli darowizna nastapiła po 1 stycznia 2008 to korzystasz ze zwolnienia od podatku na podstawie art 4a. Zwalnia on z tego obowiązku członków najbliższej rodziny bez żadnych warunków dotyczacych zameldowania, zamieszkiwania, opieki, rownowartości 110m2 itp. Jedyny warunek to zgłoszenie tego faktu Naczelnikowi US w terminie 6 miesięcy.
roomster jest off-line  
30-12-2009, 18:45  
rafkow
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Darowizna, stały meldunek a wyjazd za granicę

Zaczynam się lekko przerażać...

Darowizna nastąpiła 2 czerwca 2009, a w moim akcie notarialnym stoi, że:

"Darowizny niniejsze zwolnione są od podatku na podstawie przepisu art.4a ust.1 i nie podlegają zgłoszeniu na podstawie przepisu art.4a ust 4 pkt 2 ustawy z dnia 28.07.1983r o podatku od spadków i darowizn - tekst jednolity Dz.U. Nr 142 poz. 1514 z 2004 roku z późn.zm."

Idąc dalej tym tropem:


"Art. 4a
1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:"

(ten tego i tak dalej...)

"Art. 4a
4. Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków:

2) gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego."

Czyli według mnie i zapisu, wszystko jest oki i zgłaszać niczego w US nie muszę.

Wracając jednak do tematu meldunkowego, faktycznie w akcie notarialnym nie ma wzmianki na temat meldunku i owych 5 lat. Ja jednak wciąż nie mogę zrozumieć idei umieszczenia w ustawie zapisów art.16.

Art.16 jest w rozdziale zatytuowanym "Wysokośc podatku", jest on następnym z kolei po Art.4 znajdującym się po "Przedmiocie opodatkowania".

Skoro więc jestem już z podatku zwolniony i Państwo na mnie nie zarobi, to musi czegoś ode mnie wymagać, aby ewentualnie móc tą kasę ode mnie wydrzeć troszkę później, gdy moja czujność nieco osłabnie

I sądzę, że właśnie taka idea znajduje się w Art.16

Może za dużo filozofii, ale jednak chciałbym mieć pewność.

R.Kowalski
rafkow jest off-line  
31-12-2009, 07:29  
roomster
Przyjaciel forum
 
roomster na Forum Prawnym
 
Posty: 432
Domyślnie RE: Darowizna, stały meldunek a wyjazd za granicę

Na początek małe sprostowanie: art 4a wszedł w życie od 1.01.2007.
Jeżeli korzystasz z zapisów art 4a ( a tak wynika z zapisów w Twoim akcie notarialnym) wówczas nie ma zastosowania art 16. Artykuł 16 ma zastosowanie dla dużo wiekszej grupy spadkobierców i obdarowanych i znajduje sie w ustawie od początku jej uchwalenia (z późniejszymi zmianami) w 1983 roku. Ustawodawca łaskawie doszedł do wniosku, że najbliższą rodzinę należy całkowicie zwolnić z tego podatku i dlatego wprowadził art 4a. Żwróć uwagę, że art 4a obejmuje mniejszą grupę spadkobierców niż tzw I grupa podatkowa.
Moim zdaniem nie masz sie czego obawiać.
roomster jest off-line  
31-12-2009, 15:46  
rafkow
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Darowizna, stały meldunek a wyjazd za granicę

Fatycznie, lista zwolnionych od podatku, wymieniona w art 4a, obejmuje mniejszą grupę, niż ustanowioną w art 14 i wspomnianą jako I grupa podatkowa w art 16.

W art 4a brakuje: zięcia, synowej i teściów.

Jeżeli nie bierzemy pod uwagę art 16 a jedynie 4a (bo według mnie art 16, nie powinien współistnieć wraz z 4a) to wszystko wydaje się jasne.

Zastanawiam się także nad faktem, czy będę musiał jakoś tą moją darowiznę uwzględnić w zeznaniu podatkowym i czy mój lokalny US nie zinterpretuje sobie przepisów Ustawy po swojemu... poczekamy, zobaczymy.

Jeszcze jedno pytanie: czy mógłbyś podać jakąś podstawę prawną lub notkę, gdzie mógłbym znaleźć info na temat wyłączenia art 16, przy powołaniu się na art 4a?

Ze swojej strony życzę zarówno Tobie, jak i całemu forum Szczęśliwego Nowego Roku i szampańskiej zabawy Sylwestrowej!

Pozdrawiam

R.Kowalski
rafkow jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ciąża, L4 i wyjazd za granicę - Witam. Od jakiegoś czasu usiłuję ustalić, czy będąc na zwolnieniu lekarskim w czasie ciąży mogę przebywać za granicą? W tej sprawie dzwoniłam do...
§ Wyjazd z córką za granicę na stałe... - Witam, kilka razy już o tym pisałam... ale mam nadzieję że jakoś możecie mi pomóc, bądź doradzić. Chodzi o to że chcę wyjechać ze swoją prawie 2...
§ Wyjazd za granicę a długi w PL - Witam, Mam sporo niespłaconych długów zaciągniętych w bankach a chcę wkrótce wyjechać za granicę, na teren UE. Czy jest możliwość, że podczas...
§ staż a wyjazd za granicę - Będąc na stażu dostałam propozycje wyjazdu za granice. niestety wyjazd nie wypalił.jedna zanim dowiedzialam sie ze nie pojade z pracodawca umowilam...
§ wyjazd dzieci za granicę na stałe - Witam , temat pewnie poruszany na forum, jednakże , ponieważ sprawa jest dla mnie życiowa , proszę o pomoc : 1.Jestem po rozwodzie bez ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:07.