Jakie dokumenty są potrzebne do zrzeczenia się spadku? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
11-01-2010, 18:39  
iskierka12
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Jakie dokumenty są potrzebne do zrzeczenia się spadku?

Witam,
mam następujący problem: od 25 lat nie zamieszkiwałem z ojcem, który niedawno zmarł, pozostawiając po sobie niespłacone kredyty i pożyczki w wielu bankach, nie jestem świadomy ani wielkości długów, ani ilości zaciągniętych pożyczek. Ojciec mieszkał z najmłodszym bratem w mieszkaniu kwaterunkowym, które prawdopodobnie też jest zadłużone. Posiadam 3 braci, którzy prawdopodobnie też mają współudział w tych długach, są osobami nieodpowiedzialnymi wpisanymi do krajowego rejestru dłużników. Obawiam się, że jako jedyny wypłacalny spadkobierca mogę odziedziczyć wszystkie te długi. Dowiedziałem natomiast, być może istnieje taka opcja, aby zrzec się spadku, co równoznaczne jest z zrzeczeniem się także i długów. Teraz moje pytanie jest następujące, jakie dokumenty muszę posiadać aby załatwić takie zrzeczenie u notariusza, zaznaczam, że mam dwóch synów, jeden z nich uzyska pełnoletność za miesiąc, drugi jest już pełnoletni, zgodnie z prawem, po moim zrzeczeniu się oni są kolejnymi spadkobiercami, a więc czy oni też muszą załatwiać te formalności u notariusza? Czy dokument wystawiony w biurze notarialnym o zrzeczeniu się spadku daje mi 100% gwarancję, że żaden bank nie wejdzie mi na pobory ani mojej żonie?
I jeszcze jedno pytanie, mój ojciec posiada rodzeństwo, gdyby wszyscy bracia także zrzekli się spadku, to czy rodzeństwo ojca może mieć podobne problemy jak ja, czy także muszą załatawiać sprawy u notariusza? Z góry dziękuję za pomoc, jest to dla mnie sprawa bardzo ważna.
iskierka12 jest off-line  
13-01-2010, 15:15  
jozef k.
Przyjaciel forum
 
jozef k. na Forum Prawnym
 
Posty: 544
Domyślnie RE: Jakie dokumenty są potrzebne do zrzeczenia się spadku?

Oświadczenie o odrzuceniu spadku może Pan złożyć w ciągu 6 miesięcy od śmierci ojca, przed notariuszem albo w sądzie rejonowym. Potrzebne będą do tego pana akt urodzenia i akt zgonu ojca. Pana pełnoletni syn też powinien złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku, zaś syn niepełnoletni obecnie sam nie może złożyć takie oświadczenia, może pan złożyć wniosek do sądu rodzinnego o udzielenie panu zezwolenia na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego syna. Po dojściu do pełnoletniości oczywiście będzie mógł on sam złożyć to oświadczenie. Jeśli wszyscy synowie Pana ojca i ich dzieci odrzucą spadek, to do dziedziczenia ustawowego powołane będzie rodzeństwo ojca (o ile ojciec nie miał żony, albo żona ojca nie żyła w chwili jego śmierci), jeśli nie chcieliby dziedziczyć również musieliby odrzucić spadek.
jozef k. jest off-line  
13-01-2010, 16:23  
iskierka12
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Jakie dokumenty są potrzebne do zrzeczenia się spadku?

Dziękuję bardzo za odpowiedź, wszystkie niejasności zostały rozwiane.
iskierka12 jest off-line  
13-12-2013, 18:25  
jamu
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie RE: Jakie dokumenty są potrzebne do zrzeczenia się spadku?

Jakie dokumenty są potrzebne do zrzeczenia się spadku po wójku?
jamu jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:18.