Spółka z o.o. - zatrudnianie wspólnika - Forum Prawne

 

Spółka z o.o. - zatrudnianie wspólnika

Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy zatrudnienie wspólnika będącego niejedynym członkiem zarządu jest możliwe w spółce z o.o. i ewentualnie czy są jakieś ograniczenia prawne w takiej sytuacji? z góry dziękuję za odpowiedź....Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo spółek handlowych

Prawo spółek handlowych - aktualne tematy:

  • § spolka z o o miedzynarodowa
    witam zamierzam zalozyc w pl spolke z oo ze wspolnikiem z francji i miec tam swoj oddzial do ktorego bede wozil towar...
  • § spółka z oo bez regonu, brak i...
    Mam pilną potrzebę sprawdzenia spółki z o.o., której informacje w KRS są niekompletne, tj. brakuje nr'u regon oraz...
  • § PKD dla Spółek Akcyjnych
    Witam! Potrzebuję listy PKD, które mogą być używane tylko i wyłącznie przez spółki akcyjne. Póki co...

Odpowiedz
 
30-03-2010, 14:25  
webpavulon
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Spółka z o.o. - zatrudnianie wspólnika

Witam.

Chciałbym się dowiedzieć czy zatrudnienie wspólnika będącego niejedynym członkiem zarządu jest możliwe w spółce z o.o. i ewentualnie czy są jakieś ograniczenia prawne w takiej sytuacji?

z góry dziękuję za odpowiedź.
webpavulon jest off-line  
30-03-2010, 15:16  
rewt
Zbanowany
 
Posty: 3.250
Domyślnie RE: Spółka z o.o. - zatrudnianie wspólnika

Jest możliwe, nie ma ograniczeń.
rewt jest off-line  
30-03-2010, 15:30  
artisan3D
Przyjaciel forum
 
artisan3D na Forum Prawnym
 
Posty: 1.751
Domyślnie RE: Spółka z o.o. - zatrudnianie wspólnika

Podpowiedziałbym dyskretnie, aby zgromadzenie wspólników uchwaliło wyłonienie pełnomocnika spółki do zawarcia umowy ze wspólnikiem.
artisan3D jest off-line  
30-03-2010, 18:51  
webpavulon
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Spółka z o.o. - zatrudnianie wspólnika

Cytat:
Napisał/a artisan3D
Podpowiedziałbym dyskretnie, aby zgromadzenie wspólników uchwaliło wyłonienie pełnomocnika spółki do zawarcia umowy ze wspólnikiem.
przez pełnomocnika do zawarcia umowy mam rozumieć osobę z poza zarządu spółki? Jaka byłaby tutaj rola takiego pełnomocnika i czy mógłby to być jeden z członków zarządu?
(dlaczego "dyskretnie" ?)

A czy nie można tego zrobić na identycznej zasadzie jakby spółka zatrudniała zwykłego pracownika nie będącego wspólnikiem czy mającego inne powiązania ze spółką?

Wyczytałem gdzieś, że orzecznictwo sądowe w przypadku zatrudnienia w spółce jedynego wspólnika w tej samej spółce prowadzi do unieważnienia takiej umowy i zastanawiam się czy są jakieś przeszkody (podobne do w/w sytuacji) które mogą doprowadzić do unieważnienia takiej umowy w przypadku gdy wspólników jest więcej niż 1.
webpavulon jest off-line  
30-03-2010, 23:02  
artisan3D
Przyjaciel forum
 
artisan3D na Forum Prawnym
 
Posty: 1.751
Domyślnie RE: Spółka z o.o. - zatrudnianie wspólnika

W przypadku jednoosobowej spóółki obligatoryjnie zgromadzenie wskazuje osobę,która w imieniu spółki zawrze pisemną umowę o pracę ze wspólnikiem. W innym przypadku umowa jest nieskuteczna. Zarząd jest powoływany zgromadzeniem wspólników i przyjmuje obowiązki, niekoniecznie poparte umową i ma obowiązek wykonywania czynności na rzecz i w imieniu spółki. Może to być też jeden wspólnik. Ale przecież nie zawrze umowy sam ze sobą. Może, a nawet musi, zgromadzeniem wspólników(?) powołać zarząd. Wykonywać pracę na podstawie umowy już nie bo ktoś musi tą umowę z nim zawrzeć.
W wieloosobowej spółce niekoniecznie trzeba wskazać osobę powołaną zgromadzeniem wspólników do zawarcia umowy, ale jest zdrowiej.
Dyskretnie, bo temat wałkowany od początku lat 90-tych.
artisan3D jest off-line  
31-03-2010, 09:31  
webpavulon
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Spółka z o.o. - zatrudnianie wspólnika

Tak, rozumiem, dlaczego nie może być takiej sytuacji gdzie prezes zatrudnia sam siebie.

Zastanawiam się tylko jak pełnonocnik (w sytuacji gdzie jest kilku wspólników) powołany do zawarcia takiej umowy może, jak sam to określiłeś, "uzdrowić" sytuację, czyli jakie są kożyści z takiego rozwiązania. Logika mi podpowiada że zasadniczo jest to to samo co zatrudnienie wspólnika przez samą spółkę bez pełnomocnika. Ciekawi mnie też czy takim pełnomocnikiem może być dowolna osoba, czy na przykład może to być jeden ze wspólników.

Dokładniej opisując:
wspólników w spólce jest 5-ciu (w tym prezes i v-ce prezes) z czego prawdopodobnie conajmniej 2-óch (pomijając prezesa i v-ce prezesa) wspólników byłoby zatrudnionych w tej spółce.
webpavulon jest off-line  
31-03-2010, 12:12  
artisan3D
Przyjaciel forum
 
artisan3D na Forum Prawnym
 
Posty: 1.751
Domyślnie RE: Spółka z o.o. - zatrudnianie wspólnika

Teoryzując Docent, Zgromadzenie Wspólników(szt 5), wyłoniło Zarząd spółki(szt 2). Pozostaje szt 3. Zarząd, zakładam, otrzymuje za swoje obowiązki i ryzyko ponoszone w związku z tym, jakieś wynagrodzenia. Pozostali już nie, bo na jakiej podstawie? Bilans będzie dopiero za rok.
Teraz, teoretycznie, następuje konflikt na linii prezio-vice, albo podobnie. I co się dzieje?
Prezes, w imieniu zarządu(a więc spółki) zawiera umowę o pracę z którymś z trójki, bo go lubi, na przykład. Umowa jest baaaardzo korzystna dla pracownika-wspólnika, a rozwiązanie jej to wydatek typu odprawa 12-miesięczna, itp. Zgromadzenie prezia odwołuje, ale umowa ze wspólnikiem-pracownikiem już jest ważna.
Zatem, najlepiej ująć w regulaminie (Umowie?)spółki, że do zawarcia jakiejkolwiek umowy ze wspólnikiem zgromadzenie powoła pełnomocnika i po sprawie. Pełnomocnikiem może być każdy, kto nie jest chory, pozbawiony praw publicznych, pełnoletni itd.
Spółka jest podmiotem prawa, a więc nie posiada rąk do podpisywania czegokolwiek. W jej
imieniu działa zarząd. Może podpisać umowę, ale patrz wyżej. Towarzysz Dzierżyński powiadał: ufać i kontrolować. Radzę umowy, dla zdrowia, konsultować z adwokatem/radcą. Może też on być pełnomocnikiem do zawierania umów.
artisan3D jest off-line  
03-04-2010, 21:37  
kisek
Użytkownik
 
Posty: 165
Domyślnie RE: Spółka z o.o. - zatrudnianie wspólnika

artisan3D- miesza strasznie!
CO MA ZATRUDNIENIE DO BILANSU I GDZIE JEST KONFLIKT INTERESÓW.

Spółka może zatrudnić wszystkich wspólników, nie ma ograniczeń. Nie musi to mieć cokolwiek wspólnego z pełnieniem funkcji w organach, chociaż może. Z tytułu pełnienia obowiązków członek organu może otrzymywać wynagrodzenie chociaż nie musi ( niekoniecznie z tytułu umowy o pracę, może to być umowa cywilnoprawna i wtedy nie podlega obowiązkowemu oskładkowaniu ZUS), .
Inna sprawą jest rzeczywiście konieczność powołania pełnomocnika do zawarcia umowy o pracę Spółki z pracopwnikiem bedącym wspólnikiem spółki.
kisek jest off-line  
05-04-2010, 11:09  
artisan3D
Przyjaciel forum
 
artisan3D na Forum Prawnym
 
Posty: 1.751
Domyślnie RE: Spółka z o.o. - zatrudnianie wspólnika

Wyjaśniając namieszałem.
artisan3D jest off-line  
14-05-2010, 13:52  
mcdowska
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Spółka z o.o. - zatrudnianie wspólnika

Witam serdecznie,

zainteresował mnie poruszany temat zatrudniania wspólników w sp. z o.o. Miałabym prośbę o poradę w następującej sytuacji. Rok temu po otrzymaniu propozycji ze strony drugiego wspólnika (w żaden sposób ze mnią niepowiązanego rodzinnie itp) zdecydowałam się wypowiedzieć umowę o pracę w firmie w której pracowałam przez ponad 11 lat i zaangażować operacyjnie w spółkę z o.o., w której jestem 60% udziałowcem i w której wcześniej pełniłam jedynie funkcję w zarządzie. Odbyło się zgromadzenie wspólników, umowę o pracę podpisał ze mną pełnomocnik - przedstawiciel drugiego udziałowca. Ponieważ nie mogłam podjąć tej pracy natychmiast (ciężki stan zdrowia i w konsekwencji śmierć członka rodziny) podjęłam pracę po 6 miesiącach od wypowiedzenia u poprzedniego pracodawcy. W międzyczasie okazało się, że jestem w ciąży i po miesiącu od zatrudnienia musiałam pozostać na zwolnieniu. Tymczasem otrzymałam pismo z ZUS, który kwestionuje zasadność zatrudnienia mnie na umowę o pracę w spółce jako wspólnika większościowego w tej spółce i fakt, iż podlegam ubezpieczeniu. Stanowisko to wydaje mi się irracjonalne - wszystko zostało przeprowadzone jak najbardziej zgodnie z zasadami, po urlopie macierzyńskim planuję wrócic do pracy, tymczasem ZUS kieruje mnie do sądu pracy...
Bardzo proszę o pomoc i opinię w tej sprawie.
mcdowska jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spółek handlowych - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wykluczenie wspólnika ze spółki z.o.o - Witam, Od 4 lat jestem współwłaścicielem spółki z o.o. (usługi księgowe, doradztwo podatkowe). Z kolei drugim wspólnikiem jest Anglik, który od...
§ Współuczestnictwo wspólników spółki cywilnej - Czy jeżeli wspólnicy spółki cywilnej występują z żądaniem zapłaty świadczenia podzielnego to zachodzi między nimi współuczestnictwo konieczne, czy...
§ Pożyczka od wspólnika dla spółki z o.o. - Witam, bardzo proszę o pomoc: Jako udziałowiec spółki z o.o. udzieliłem jej pożyczki w kwocie 300 000 zł. Obecnie nie jestem wspólnikiem, lecz...
§ Pozwanie wspólnika - Witam, chciałbym prosic o pomoc w interpretacji następującego Art.35. Pozwanie wspólnika $1. Wspólnik pozwany z tytułu odpowiedzialności za...
§ KRS – bezpodstawne wykreślenie wspólnika spzoo z rejestru i listy wspólników ? - Zostałem prawomocnym wyrokiem wyłączony ze Spzoo, na podst. art. 266 par. §1 KSH. Pozostali wspólnicy nie zapłacili, w wyznaczonym przez sąd...
§ Wykluczenie wspólnika, nieuczciwy wspólnik - Witam, Piszę do Was Prawników z pewnym problemem.. Otóż, w grudniu 2006r. założyłam ze znajomą Sp.z o.o. (usługi kadrowe, finansowe) ja żadnego...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:15.