brak zarządu w spółce z o.o. - Forum Prawne

 

brak zarządu w spółce z o.o.

W spółce z o.o. prezes zarządu złożył rezygncję , w spółce nie ma dodatkowych członków zarządu . Prezes był jednocześnie większościowym udziałowcem. oprócz neigo jest kilku pomniejszych udziałowców Spolka jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo spółek handlowych

Prawo spółek handlowych - aktualne tematy:


 
05-06-2011, 09:47  
dadek
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie brak zarządu w spółce z o.o.

W spółce z o.o. prezes zarządu złożył rezygncję , w spółce nie ma dodatkowych członków zarządu . Prezes był jednocześnie większościowym udziałowcem. oprócz neigo jest kilku pomniejszych udziałowców Spolka jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej, co spowodowalo złozenie rezygnacji prezesa, aby ustała jego odpowiedzialnośc i klopoty. Do tego, firma wynajmowała magzyn i biura, ktorych umowa najmu konczy sie za miesiac i nie wiadomo co dalej Mam pytanie
1) co się w takim przypadku dzieje gdy walne zgromadzenie nie może powołać innego prezesa - nikt z wspolnikow w takij zlej sytuacji nie chce nim byc - kto bedzie zarządzał spolka, odbierał korspondencje etc..
2) Jak należy zabezpieczyć majątek ,dokumentację firmową , kto ma te czynności wykonać .

Nikt nie chec tykac tematu, gdyz sprawa jest bardzo trudna, duzo dlugów.

prosze o poradę , bo nie wiem co dalej robic.
dadek jest off-line  
05-06-2011, 16:15  
rewt
Stały bywalec
 
rewt na Forum Prawnym
 
Posty: 2.939
Domyślnie RE: brak zarządu w spółce z o.o.

A ty kim jesteś w tej sytuacji i co chcesz osiągnąć?
rewt jest off-line  
08-06-2011, 21:49  
dadek
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: brak zarządu w spółce z o.o.

obecnie udziałowcem , wcześniej członkiem zarządu
dadek jest off-line  
08-06-2011, 21:56  
corporate'owiec
Przyjaciel forum
 
Posty: 755
Domyślnie RE: brak zarządu w spółce z o.o.

Cytat:
Napisał/a dadek Zobacz post
sprawa jest bardzo trudna, duzo dlugów.

Czy wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości w rozumieniu art. 11 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze ?
corporate'owiec jest off-line  
09-06-2011, 07:25  
kalicki
Stały bywalec
 
Posty: 373
Domyślnie RE: brak zarządu w spółce z o.o.

Sprawa jest zupełnie inna a prezes mimo rezygnacji ponosi odpowiedzialność!!!!

W spółce zoo ogłasza się proces konwokacyjny (upadlość) - proces chroniący prawa wierzycieli w 2 sytuacjach: Kiedy majątek netto spółki jest mniejżysz niż zobowiązania oraz kiedy spółka w sposób trwały zaprzestała płacenia zobowiązań. Jeśli prezes tego nie uczynił ponosi odpowiedzialność swoim majątkiem prywatnym.

Proszę jak najszybciej powołać likwidatora i rozpocząć proces konwokacyjny. Likwidatorem może być jeden z członków zarządu. Likwiduje się spółkę poprzez sporządzenie bilansu, ogłoszenia w prasie i zgłoszenie efektów procesu konwokacyjnego do sądu rejestrowego. Dłużnicy mają 3 miesiące na dochodzenie swoich należności, później pozostaje 6 miesięcy do zakończenia procesu konwokacyjnego. To tak w wielkim skrócie.
kalicki jest off-line  
09-06-2011, 07:53  
rewt
Stały bywalec
 
rewt na Forum Prawnym
 
Posty: 2.939
Domyślnie RE: brak zarządu w spółce z o.o.

Likwidator także odpowiada z art. 299 KSH więc to średnio dobry pomysł.
rewt jest off-line  
12-06-2011, 21:59  
dadek
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: brak zarządu w spółce z o.o.

Dziękuje za odpowiedź - czy posiadasz trochę wiedzy księgowej aby ocenić czy takie parametry powinny być podstawą do złożenia wniosku o upadłość : należność 200 000, zobowiązania 60 000 . Strata 180 000, stan kasy 19 000 zł . Majątek wyższy od zobowiązań .
dadek jest off-line  
12-06-2011, 23:12  
Kofek
Użytkownik
 
Kofek na Forum Prawnym
 
Posty: 263
Domyślnie RE: brak zarządu w spółce z o.o.

Pozycja kapitał własny, jeżeli jest w sprawozdaniu dodatnia to jedna przesłanka ogłoszenia upadłości odpada.

Czy spółka reguluje na bieżąco swoje wymagalne zobowiązania ? Jeżeli tak, to nie ma podstaw do ogłoszenia upadłości. Natomiast w przypadku kiedy spółka nie jest w stanie uregulować swoich wymagalnych zobowiązań to niezależnie od poziomu kapitału własnego należy złożyć wniosek o upadłość.
Kofek jest off-line  
13-06-2011, 22:37  
dadek
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: brak zarządu w spółce z o.o.

Dziękuję za odpowiedź - ale co się dziej gdy są pieniądze a prezes nie reguluje celowo należności - a pozostali członkowie zarządu nie mają wpływu na decyzje finansowe - w umowie spólki reprezentacja jednoosobowa , lub dwuosobowa ale tylko z prezesem .
dadek jest off-line  
14-06-2011, 02:29  
Kerrian
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie RE: brak zarządu w spółce z o.o.

Dla ogłoszenia upadłości nie ma znaczenia czy środki na pokrycie zobowiązań są w spółce ani to z jakich powodów ktoś nie reguluje zobowiązań. Ważne aby było co najmniej 2 niespłaconych wierzycieli i najlepiej żeby ich wierzytelności były przeterminowane co najmniej 3 miesiące. Wtedy są przesłanki dla ogłoszenia upadłości. Ale pojawia się pytania kto ma złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Najlepiej żeby to był członek zarządu albo wierzyciel. Jeśli nie ma konsensu co do powołania członka zarządu sugeruję zgłosić się do sądu o wyznaczenia kuratora dla spółki i wtedy ten kurator zwróci się z wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Bo wspólnik zgłosić wniosku o upadłość nie może ale może zgłosić wniosek o wyznaczenie kuratora. Kurator kolei może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości.

Po drodze pojawiła się nieścisłość. Likwidator owszem odpowiada na mocy 299 ksh. Ale odpowiada za te tylko długi jakie powstały za jego urzędowania, a nie retrospektywnie za wszystko.

Raz Pan mówi, że nikt nie chce tykać sprawy bo długów jest dużo a potem Pan mówi, że środki w spółce owszem są (więc problemu z tykaniem być nie powinno). Raz Pan mówi, że prezes ucieka przed kłopotami a potem, że długi są przez niego celowo nieregulowane. Raz Pan mówi, że w spółce nie ma dodatkowych członków zarządu a drugi raz, że pozostali członkowie zarządu nie mają wpływu na decyzje finansowe (czyli jednak są).

To jak z tym w końcu jest? I o co tak naprawdę chodzi?
Kerrian jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spółek handlowych - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ brak zarządu w sp. z o.o. - Witam, Mam następujące pytanie: czy jest możliwa dymisja ze stanowiska prezesa spółki z o.o. bez powołania nowego? Czy jest możliwe, że spółka nie...
§ rachunek z zarządu a brak postanowienia/umowy o dział spadku. - Witam, Czy w sytuacji gdy, uprawomocniło sie pstanowienie sądu o stwierdzenie nabycia spadku, a nie ma jeszcze działu spadku i tenze pozostaje w...
§ Wspólnota mieszkaniowa, administracja, zarządca nieruchomości, zarząd -Chyba podstawy - Witam Aktualnie mieszkam w kamienicy - 11 mieszkań w tym 3 gminne. Mieszkam w mieszkaniu gminnym - niebawem będę jego właścicielem (kwestia...
§ brak zarządu brak świadectwa pracy - Witam, może jest ktoś na forum kto jest w stanie mi pomóc. Dnia 30 kwietnia nastąpiła rezygnacja prezesa ze stanowiska, ja dostałam wypowiedzenie z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:05.