Powołanie + Umowa o pracę - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo spółek handlowych


Odpowiedz
 
05-01-2012, 12:45  
imno32
Użytkownik
 
Posty: 122
Domyślnie Powołanie + Umowa o pracę

Witam,

mam takie pytanie - Prezesowi Zarządu uchwałą Wspólników zostało przyznane wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji Prezesa Zarządu. Czy istnieje możliwość by dodatkowo zawrzeć z Prezesem umowę o pracę? Jeśli tak czy zakres obowiązków wynikający z takiej umowy powinien różnić się od tego co wynika z przepisów ksh w kwestii kompetencji zarządu czy też może być podobny tj. prowadzenie spraw spółki, opracowywanie strategii itd?
imno32 jest off-line  
05-01-2012, 13:16  
Thorvir
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Powołanie + Umowa o pracę

Witam!
Oczywiście, istnieje możliwość nawiązania stosunku obligacyjnego z członkiem zarządu (nawiązanie umowy o pracę). Jest to powszechnie stosowana praktyka, że obok stosunku organizacyjnego (powierzenie funkcji Prezesa Zarządu), zawiera się także stosunek obligacyjny (umowa o pracę, umowa zlecenia, kontrakt menedżerski). Kwestią o której musicie Państwo pamiętać, będzie w tym przypadku wynagrodzenie takiego menedżera. Jeżeli bowiem Państwo zdecydują się na nawiązanie pracowniczego stosunku zatrudnienia (umowa o pracę) będą musieli Państwo określić wynagrodzenie przysługujące takiemu menedżerowi (Prezesowi Zarządu). Bowiem w tej koncepcji stosunek obligacyjny (umowa o pracę, kontrakt menedżerki etc.) służą przede wszystkim wynagradzaniu członka zarządu.
Jeżeli chodzi o zakres obowiązków, nic nie sprzeciwia się powtórzeniu obowiązków z kodeksu spółek handlowych, jednak proszę pamiętać, że zawarcie takiej umowy jest szansą na konkretyzację takich obowiązków, rozbudowanie ich, rozwinięcie.
Thorvir jest off-line  
05-01-2012, 13:53  
imno32
Użytkownik
 
Posty: 122
Domyślnie RE: Powołanie + Umowa o pracę

Dziękuję serdecznie za odpowiedź. I jeśli można to chciałbym jeszcze zapytać jak, w przypadku gdy ten zakres obowiązków (umowa-uchwała) będzie tożsamy, będzie wyglądała kwestia opodatkowania? Spotkałem się z twierdzeniem, że w takiej sytuacji Skarbowy potraktuje wynagrodzenie z uchwały tak jak wynagrodzenie z umowy (czyli będzie konieczność odprowadzania składek).
imno32 jest off-line  
05-01-2012, 14:10  
Thorvir
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Powołanie + Umowa o pracę

Szczerze mówiąc, niespecjalnie znam się na podatkach i zazwyczaj stronię od tematów podatkowych. Jednak wydaje mi się, że w przypadku gdy członek zarządu zostanie zatrudniony na podstawie umowy o pracę, będzie trzeba odprowadzać wszystkie związane z tym faktem składki - ponieważ Prezes zarządu będzie traktowany jak pracownik spółki. Jak będzie się do tego miało wynagrodzenie ustalone na podstawie uchwały? Niestety nie wiem.
Tyle jestem w stanie powiedzieć. O ile mnie pamięć nie myli w książce p. Pisarczyka pt. "Zatrudnianie członków zarządów spółek kapitałowych" była poruszona kwestia opodatkowania, ew. proszę spróbować w dziale dot. spraw podatkowych na tym forum. Przepraszam że tyle tylko jestem w stanie powiedzieć.
Thorvir jest off-line  
05-01-2012, 14:18  
KANTapli
Przyjaciel forum
 
Posty: 509
Domyślnie RE: Powołanie + Umowa o pracę

1) należność z tytułu bycia członkiem zarządu, gdy jest wypłacana tylko na podstawie uchwały o powołaniu, jest nieoskładkowana, ale jest oczywiście przychodem dla takiego członka zarządu
2) wynagrodzenie ze stosunku pracy jest tytułem do oskładkowania, który wyprzedza inne tytuły (np. z umowy cywilnoprawnej) oraz oczywiście jest to przychód podtkowy
KANTapli jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:16.