Spółka z o.o. i zyski udziałowców - Forum Prawne

 

Spółka z o.o. i zyski udziałowców

Witam Wraz z kolegą zamierzamy założyć spółkę z o.o. W umowie spółki zaznaczyliśmy kto będzie pełnił funkcję prezesa i viceprezesa zarządu, a także udziały (50%-50%). Rozumiem, że wymogiem jest założenie zarządu i ponieważ prezes to ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo spółek handlowych

Prawo spółek handlowych - aktualne tematy:


 
14-01-2009, 19:52  
sergito
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie Spółka z o.o. i zyski udziałowców

Witam
Wraz z kolegą zamierzamy założyć spółkę z o.o. W umowie spółki zaznaczyliśmy kto będzie pełnił funkcję prezesa i viceprezesa zarządu, a także udziały (50%-50%). Rozumiem, że wymogiem jest założenie zarządu i ponieważ prezes to funkcja, musimy zatrudnić się na etacie w naszej spółce. Czy istnieje możliwość założenia odrębnych działalności gospodarczych (jedna moja, jedna kolegi), które będą miały podpisane umowy na podwykonawstwo z naszą spółką ? Szukamy sposobu wypłaty zarobionych pieniędzy w miarę regularnie (miesięcznie), a nie w formie dywidend pod koniec roku.

Czy istnieje może inny sposób (korzystniejszy) na otrzymywanie pieniążków z zysku naszej spółki ?

Serdecznie pozdrawiam
sergito jest off-line  
14-01-2009, 20:40  
dj_szerszen
Użytkownik
 
Posty: 50
Domyślnie

wystarczy w umowie spółki (194 ksh) upoważnić zarząd do wypłaty zaliczek na poczet dywidendy, można sobie nawet tygodniówki w ten sposób ustalić
dj_szerszen jest off-line  
14-01-2009, 21:30  
dementii
Stały bywalec
 
Posty: 1.728
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a dj_szerszen Zobacz post
wystarczy w umowie spółki (194 ksh) upoważnić zarząd do wypłaty zaliczek na poczet dywidendy, można sobie nawet tygodniówki w ten sposób ustalić
no nie tak do końca ..
Przepis prawny:
Art. 195.ksh [Wysokość zaliczki na poczet dywidendy] § 1. Spółka może wypłacić zaliczkę na poczet przewidywanej dywidendy, jeżeli jej zatwierdzone sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy wykazuje zysk.

a contrario taka możliwość istnieje dopiero po roku działalności spółki.
--
dementii
dementii jest off-line  
15-01-2009, 07:42  
sergito
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie

W takim razie pozostaje pytanie: prezes spółki z o. o. może świadczyć usługi spółce poprzez swoją odrębną działalność gospodarczą, z tym, że osobą która będzie reprezentowała tą spółkę z o.o. na umowie nie może być prezes. Ponieważ jest jeszcze vice-prezes, to spółkę z o.o. na umowie będzie reprezentował On.

Pytanie: Czy w takiej sytuacji spółka z o.o. może sprzedawać usługę, produkt zakupioną wcześniej od działalności gospodarczej ?
Jestem programistą i chciałbym sprzedać spółce podwykonawstwo wytwarzania oprogramowania, natomiast spółka z o.o., w której pełniłbym rolę prezesa i także udziałowca, sprzedawałaby to oprogramowanie klientom. W późniejszym etapie jak spółka z o.o. będzie stała lepiej finansowo, chciałbym odkupić prawa do oprogramowania od działalności gospodarczej (należącej do mnie) i we własnym zakresie (zakresie spółki z o.o.) nadal rozwijać aplikację.
sergito jest off-line  
15-01-2009, 17:41  
BraveBriard
Użytkownik
 
Posty: 65
Domyślnie

Po pierwsze wydaje się że spółkę powinien reprezentować pełnomocnik zgromadzenia wspólników - art 210 ksh
Po drugie z transakcjami pomiędzy spółką a Panem związane jest ryzyko podatkowe tzn: art 25 ust 3 w związku z art 25 ust 1 ustawy o pdof i odpowiednio art 11ust 4 w związku z art 11 ust 1 ustawy o pdop stanowią , że jeżeli istnieją pomiędzy podmiotami określone powiązania (takim powiązaniem są np udziały w spółce) i jeżeli w wyniku takich powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podmiot nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały - dochody danego podmiotu oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań. W uproszczeniu zaniżone lub zawyżone wynagrodzenie (w stosunku do cen rynkowych) może spowodować, że organ podatkowy ustali na potrzeby podatku płaconego przez Pana lub/i spółkę inny przychód/koszty i odpowiednio naliczyć podatek. Podobnie jest z podatkiem vat zgodnie z art 32 ustawy o podatku od towarów i usług.
BraveBriard jest off-line  
16-01-2009, 19:31  
rumak
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie

A czy jeśli te usługi DG dla własnej sp z o.o. są sprzedawane po cenach ani zawyżonych, ani zaniżonych, tylko po rynkowych to jest OK? Zwłaszcza, jeśli spzoo nie będzie przynosić zysków? przyniesie jakiś marny dochód prezesowi (żonie?), zapłaci księgowego a reszta do DG...

Przy czym ceny rynkowe to pojęcie dość pojemne, bo za te same usługi/te same towary ceny bywają dość poważnie różne...

Ja mam dość podobny problem - żeby z kimś podjąć współpracę, muszę to zrobić jako osoba prawna. Spółka zoo miałaby przefakturowywać moje usługi klientowi.
Przy czym moje usługi, jako DG świadczę też innym podmiotom. Zatem będzie jakiś punkt odniesienie - jako DG za określone usługi biorę XXX zł, swojej spółce zoo sprzedam je nieznacznie taniej, po to, żeby ten klient ostateczny miał tą samą cenę, ale trzeba jeszcze pokryć koszty spółki...

Nurtuje mnie ten problem, bo klient dobry i wart zachodu, ale jeśli miałbym rok czekać na kasę i zapłacić 19% CIT + 19% od dywidendy, to marnie. Jakbym się zatrudnił w spzoo na etacie, to składki na ZUS też poważnie obciążają dochód...

Czy należy obawiać się takiego rozwiązania?

pozdrawiam!

rumak
rumak jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spółek handlowych - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ sp zoo spadkobiercy udziałowca - Prosze o podpowiedź jakie dokumenty dłączyć do KRS aby wpisać spadkobierców zmarłego udziaowca .Posiadam postanowienie nabycia spadku o stwierdzenie...
§ odpowiedzialność udziałowców spółki z o.o. - Zostałam poproszona o pomoc w założeniu spółki z o.o. Sprawa wygląda tak: ja z mężem mielibyśmy być udziałowcami spółki. Mój szwagier natomiast...
§ Zwołanie zgromadzenia udziałowców - W spółce z o.o. zostało zwołane zgromadzenie udziałowców. Okazało się jednak,że na zaproszeniu jest, że zwołano "Zwyczajne Walne Zgromadzenie...
§ Podział udziałów sp. z .o. po śmierci udziałowca - Jeśli mój ojciec jest udziałowcem w spółce z o.o. i posiada tam udziały w wysokości 3,75%, to w razie jego śmierci na kogo one przejdą? Na matkę,...
§ śmierć udziałowca w sp. z o.o. - Sprawa wygląda tak: Mój teść ma 80 % udziałów w spółce z o.o., w tej chwili jest on w bardzo ciężkim stanie i nie wiem co będzie dalej ale...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:57.