Mandat w lesie - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
13-07-2011, 20:41  
Pablo3112
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Mandat w lesie

Witam!
Zdarzyła się pewna nieoczekiwana przeze mnie sytuacja. Zapewne każdy z nas chociaż raz w życiu był w lesie (). Dziś i ja postanowiłem, że wybiorę się do lasu na spacer tzn podjadę samochodem i przejdę się trochę. Wiadomo o co chodzi. Niestety pech chciał, że zanim opuściłem pojazd przede mną pojawiła się, w iście hollywoodzkim stylu, straż miejska. Poprosili mnie o pozwolenie na wjazd do lasu i dokumenty moje i wozu.
Teraz kilka faktów. Droga, na której zostałem ukarany, była drogą 'polną', typowo leśną. Wyglądała na uczęszczaną (świeże ślady opon). Zarówno przy głównej drodze (różniła się tylko kolorem 'nawierzchni' od tej wspomnianej) jak i przy tej wspomnianej nie było znaków o zakazie wjazdu na inne drogi niż główna. Nie było żadnych szlabanów, okopów, krzaków itd itd.
Moje pytania są takie: Czy straż miejska może wystawić mi mandat za coś takiego? Nie jest to aby przywilej straży leśnej? Czy jeśli brak jest oznaczeń, a droga jest wyraźnie używana, można odwołać się od mandatu?
Z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi i porady. Pozdrawiam !
Pablo3112 jest off-line  
13-07-2011, 20:52  
dag0
Stały bywalec
 
Posty: 3.788
Domyślnie RE: Mandat w lesie

Niestety nie możesz już się odwołać. Przeczytaj klauzurę na odwrocie odcinka "C". W momencie podpisania MK stał się on prawomocny. Należało skorzystać z prawa do odmowy przyjecia MK.
dag0 jest off-line  
13-07-2011, 21:00  
Pablo3112
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Mandat w lesie

No ok, stało się, ale czy to w ogóle byłoby do wygrania? O ile się nie mylę to koszty sprawy w sądzie ponoszę ja?
Pablo3112 jest off-line  
14-07-2011, 06:51  
kamell
Użytkownik
 
Posty: 132
Domyślnie RE: Mandat w lesie

Cytat:
Napisał/a Pablo3112
Wyglądała na uczęszczaną (świeże ślady opon). a droga jest wyraźnie używana,
To że droga jest używana to nie znaczy że można tam wjechać panie detektywie. Zgłoś to służbom leśnym albo straży miejskiej. Może jeszcze kogoś capną to nie będziesz sam.
kamell jest off-line  
14-07-2011, 07:19  
dag0
Stały bywalec
 
Posty: 3.788
Domyślnie RE: Mandat w lesie

Ustawia o lasach


Art. 29. ust. 1. Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach,

Ust. 2. Postój pojazdów, o których mowa w ust. 1, na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych.Kodeksu wykroczeń:

Art. 161. Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nie należącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nie przeznaczonym, podlega karze grzywny.

Każdy nadleśniczy może wprowadzić na swoim terenie całkowity zakaz wstępu do lasu. Dzieje się tak w przypadku zagrożeń pożarowych oraz zagrożeń epidemiologicznych.
Stałym zakazem wstępu objęte są lasy stanowiące m.in.: uprawy leśne do 4 m wysokości (wiadomość szczególnie ważna dla grzybiarzy, termin “uprawy leśne” oznacza po prostu młody las), powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne oraz ostoje zwierząt.

Więc może zamknijmy temat.
dag0 jest off-line  
14-07-2011, 10:11  
Pablo3112
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Mandat w lesie

No może rzeczywiście zamknijmy, bo jakbym miał się bawić w dochodzenie w sprawie to straciłbym o wiele więcej kasy. Myślę, że problem mandatu leżał po prostu w gestii SM, bo oni zazwyczaj się nie pieprzą w pouczenia.. Niemniej jednak dziękuje bardzo za odpowiedzi i pozdrawiam !
Pablo3112 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo wykroczeń - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Doły w lesie odpowiedzi: 2
§ Dostałem mandat za nie mojego psa w lesie! odpowiedzi: 6
§ Mandat za wypadek rowerowy w lesie odpowiedzi: 1
§ Policja w lesie odpowiedzi: 1
§ Wypadek w lesie odpowiedzi: 1
§ Biwakowanie w lesie, zabronione? odpowiedzi: 3


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:29.