Oskarżyciel posiłkowy - kto może nim być ? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
26-02-2007, 12:53  
mada500
Stały bywalec
 
mada500 na Forum Prawnym
 
Posty: 567
Domyślnie Oskarżyciel posiłkowy - kto może nim być ?

Pokrzywdzony złożył doniesienie na policję.Po pół roku przychodzi z sądu wezwanie,pokrzywdzony ma stawić się w charakterze świadka.Pokrzywdzony - już prawie o tym doniesieniu zapomniał, poszedł do sądu aby dowiedzieć się co to za sprawa, o co chodzi, chciał przejrzeć akta.Odmówiono mu, bo nie jest stroną w tej sprawie.Pokrzywdzony poszedł do sądu, do końca nie wiedząc, o co chodzi, kogo ta sprawa dotyczy.Dopiero w sądzie dowiedział się, że to jest sprawa, o której złożył doniesienie.Osoba obwiniona - to był sąd grodzki została uniewinniona.Pokrzywdzony nie miał żadnych praw.Okazało się, że wcześniej policja wysłała pokrzywdzonemu zawiadomienie o możliwości wstąpienia w rolę oskarżyciela posiłkowego.Pisma tego pokrzywdzony nigdy nie odebrał, bo było wysłana na jakiś zły adres, z winy policji oczywiście.Pokrzywdzony odwołał się, jednak sąd apelacyjny nie przychylił się do jego wniosku.Kiedy pokrzywdzony powinien wstąpić w rolę oskarżyciela posiłkowego ?Czy to pokrzywdzony powinien sam dowiadywać się na policji i w sądzie, czy może być oskarżycielem posiłkowym ?
mada500 jest off-line  
26-02-2007, 13:08  
aneta202
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie

w roli oskarżyciela posiłkowego może wysępować ujawniony pokrzywdzony. Prokurator kierując akt oskarżenia do sądu zawiadamia o tym fakcie pokrzywdzonego. Pokrzywdzony do rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie może złożyć oświadczenie że będzie występował w roli oskarżyciela posiłkowego
aneta202 jest off-line  
26-02-2007, 16:34  
Greed
Użytkownik
 
Posty: 54
Domyślnie

W sprawach o wykroczenia oskarżycielem posiłkowym może zostać osoba pokrzywdzona ujawniona w sprawie, która w terminie 7 dni od odebrania zawiadomienia o skierowaniu wniosku o ukaranie przeciwko obwinionemu z pouczeniem (do Sądu Rejonowego Wydziału Grodzkiego, w którego właściwości popełniono wykroczenie) złoży na piśmie oświadczenie do sądu, iż zamierza działać w sprawie jako oskarżyciel posiłkowy.
Greed jest off-line  
27-02-2007, 10:09  
mada500
Stały bywalec
 
mada500 na Forum Prawnym
 
Posty: 567
Domyślnie

A jeśli osoba pokrzywdzona nigdy nie została pouczona o tej możliwości ?
Dlaczego wskutek uchybień organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze pokrzywdzony nie mógł skorzystać ze swoich uprawnień ?
A sąd na rozprawie, na którą pokrzywdzony był wezwany w charakterze świadka nie mógł go pouczyć o takiej możliwości ?Pokrzywdzony się odwoływał, ale sąd stwierdził,że pokrzywdzony mógł złożyć wniosek w terminie 7 dni od rozprawy.Ale sąd nie pouczył go o takiej możliwości.
Czy tak sądy praktykują,żeby było mniej oskarżycieli posiłkowych ?
mada500 jest off-line  
27-02-2007, 11:51  
aneta202
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie

to nie sąd poucza o możliwosci zostania oskarżycielem posiłkowym. Policja kierując wniosek o ukaranie do sądu zwiadamia o tym fakcie pokrzywdzonego a w zawiadomieniu tym poucza o możliwości złożenia w ciągu 7 dni od daty otrzymania zwiadomienia oświadczenia o występowaniu w charakterze oskarżyciela posiłkowego.
aneta202 jest off-line  
27-02-2007, 17:57  
mada500
Stały bywalec
 
mada500 na Forum Prawnym
 
Posty: 567
Domyślnie

Tak, tak.Ale jeśli policja nie powiadomi pokrzywdzonego ? To znaczy powiadomienie wyśle na inny adres, niż podał pokrzywdzony?
mada500 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo wykroczeń - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Oskarżyciel posiłkowy odpowiedzi: 2
§ Oskarżyciel posiłkowy odpowiedzi: 14
§ Oskarżyciel posiłkowy odpowiedzi: 2
§ Oskarżyciel posiłkowy odpowiedzi: 11
§ Oskarżyciel posiłkowy odpowiedzi: 1
§ oskarżyciel posiłkowy odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:18.