OBOWIĄZKOWE WYPOSAŻENIE POJAZDU.... - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
23-04-2008, 09:49  
chmura20
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie OBOWIĄZKOWE WYPOSAŻENIE POJAZDU....

Jak powinna wyglądać kwalifikacja o popełnienie wykroczenia - ( brak gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego), chodzi mi, z których artykułów oprócz art. 97 kw - ( które w związku, czy w zbiegu ......?)
chmura20 jest off-line  
24-04-2008, 21:19  
p_a_r_a_g_r_a_f
Przyjaciel forum
 
p_a_r_a_g_r_a_f na Forum Prawnym
 
Posty: 2.032
Domyślnie Re: OBOWIĄZKOWE WYPOSAŻENIE POJAZDU....

Ja to bym kwalifikował jako Art. 97kw w zw z § 11. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 r. - na mandacie wystarczy Art. 97kw
[lex:34o40lp7]Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 r:
§ 11. 1. Pojazd samochodowy wyposaża się:
(...)
13) w trójkąt do ustawiania na drodze, przeznaczony do ostrzegania o obecności unieruchomionego pojazdu; przepisu nie stosuje się do motocykla jednośladowego;
14) w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; przepisu nie stosuje się do motocykla;[/lex:34o40lp7]
Przyznaję się bez bicia że jeszcze nie dałem za to mandatu. Jakbym był surowy (a kierowca oporny) to za to można dać aż 500zł!
p_a_r_a_g_r_a_f jest off-line  
30-01-2011, 12:02  
winter1986
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Re: Obowiązkowe wyposażenie pojazdu....

Podepnę się pod temat, żeby nie zakładać nowego. Obowiązek wyposażania auta w gaśnice jasny. Ale jak wygląda sprawa związana ze sprawdzaniem jej stanu (sprawności). Kilka lat temu pamiętam, ze kuzyn dostał mandat za gaśnice bez przeglądu. Ostatnio na ten temat zacząłem rozmawiać z pewnym strażakiem (pożarnym) i z tego co mówił, policjant nie jest osobą uprawnioną do tego, by stwierdzać czy gaśnica jest sprawna czy nie. A obowiązku corocznego przeglądu stanu technicznego gaśnic samochodowych w Polsce nie ma. Szukałem i szukałem i trafiłem na rzekomą wypowiedz policjanta:

WYpowiedz zapożyczona ze strony zlosnik.pl - Forum

CYTUJĘ PYTANIE I ODPOWIEDŻ NA TEMAT GAŚNICY POLICJANTA Z WYDZ.RUCHU DROGOWEGO KOMENDY WOJ.WE WROCŁAWIU:

" Czy policjant może ukarać kierowcę za posiadanie na wyposażeniu pojazdu gaśnicy z przekroczonym terminem ważności określonym przez producenta?

Obowiązujące aktualnie przepisy nie dają podstaw prawnych do kontrolowania daty ważności gaśnicy znajdującej się na wyposażeniu pojazdu. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31.12.2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2003 r. Nr 32, poz. 262) wymienia w par. 11ust.1 elementy obowiązkowego wyposażenia pojazdu: m.in. pojazd samochodowy wyposaża się: „pkt.14 w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; przepisu nie stosuje się do motocykla”. Zgodnie z treścią art. 66 ust.2 ustawy Prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 – tekst jednolity) urządzenia i wyposażenie pojazdu, w szczególności zapewniające bezpieczeństwo ruchu i ochronę środowiska przed ujemnymi skutkami używania pojazdu, powinny być utrzymane w należytym stanie oraz działać sprawnie i skutecznie. Inny akt prawny, w którym uregulowana jest kwestia kontroli wyposażenia pojazdu w gaśnicę, to Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 7.09.1999 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów przy tym stosowanych (Dz. U. z 1999 r. Nr 81, poz. 917). Rozporządzenie to określa wykaz czynności kontrolnych oraz metody i kryteria oceny stanu technicznego pojazdu. Zgodnie z nim badanie gaśnicy samochodowej wykonywane jest poprzez oględziny, a podstawowym kryterium uznania stanu technicznego pojazdu za niezadowalający jest brak gaśnicy (pkt 1.2 załącznika nr 1 do rozporządzenia).

Jakkolwiek przepisy nie obligują kierujących do dokonywania okresowej kontroli sprawności gaśnicy znajdującej się na wyposażeniu pojazdu, to wydaje się, że zasadną jest okresowa konserwacja i sprawdzenie gaśnicy, aby w sytuacji, gdy zajdzie potrzeba jej użycia, zadziałała ona sprawnie i skutecznie."

Czy Pan p_a_r_a_g_r_a_f zgodziłby się z tym ?
winter1986 jest off-line  
30-01-2011, 12:08  
destructor
Zbanowany
 
Posty: 26.825
Domyślnie Re: Obowiązkowe wyposażenie pojazdu....

Żaden przepis nie reguluje tego że sprawność gaśnicy w aucie określa jej przegląd. Wystarczy mieć gaśnicę. Oczywiście sprawną. A jak sprawdzić jej sprawność? Trzeba użyć. Ale jak się użyje to już po niej, także f-sz nie ma możliwości sprawdzenia jej sprawności
http://www.ifp.pl/index.php?name=PNp...wtopic&t=26145
destructor jest off-line  
30-01-2011, 12:33  
winter1986
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Re: Obowiązkowe wyposażenie pojazdu....

Dzięki za szybką odpowiedz.
winter1986 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo wykroczeń - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ ST czy wyposażenie odpowiedzi: 7
§ Stawiennictwo obowiązkowe - obniżenie alimentów odpowiedzi: 11
§ Wyposażenie i doposażenie stanowiska pracy odpowiedzi: 4
§ Opłaty TVP S.A. Obowiązkowe? odpowiedzi: 1
§ dom a wyposażenie odpowiedzi: 2
§ Obowiązkowe OC a szkoda nabywcy pojazdu odpowiedzi: 9


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:47.