Przegląd techniczy zaświadczenie / można jeździć? - Forum Prawne

 

Przegląd techniczy zaświadczenie / można jeździć?

Witam wszystkich serdecznie! Dziś pojechałem na stacje diagnostyczną, auto nie przeszło badania technicznego w uwagach hamulec tył - słaba siła hamowania i luz końcówki drążka kierowniczego. Od diagnosty dostałem Zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu. ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń

Prawo wykroczeń - aktualne tematy:


 
06-04-2012, 18:37  
bumkrowiec
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Przegląd techniczy zaświadczenie / można jeździć?

Witam wszystkich serdecznie!

Dziś pojechałem na stacje diagnostyczną, auto nie przeszło badania technicznego w uwagach hamulec tył - słaba siła hamowania i luz końcówki drążka kierowniczego. Od diagnosty dostałem Zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu. Z wynikiem: pojazd nie spełnia wymagań technicznych art 66 ustawy. Jednak mam 14 dni na usunięcie usterek, wówczas po wniesieniu opłaty 20 zł diagnosta sprawdza tylko te elementy które wymienił. i wbija pieczątkę do dowodu rejestracyjnego. Dowodu diagnosta nie zabrał. Wystawił jedynie zaświadczenie. Moje pytanie: Czy mogę przez te 14 dni używać samochodu/ jeździć nim? Jutro niestety nie zdążę usunąć usterek a w niedziele chce jechać i jak znam swojego pecha to na bank będę miał kontrole w święta.

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
bumkrowiec jest off-line  
06-04-2012, 18:53  
bumkrowiec
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Przegląd techniczy zaświadczenie / można jeździć?

Jak by tak na surowo ustawe poczytać to chyba nie mogę jeździć :/
bumkrowiec jest off-line  
06-04-2012, 20:42  
jacekpb
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Przegląd techniczy zaświadczenie / można jeździć?

Tak naprawdę nie możesz poruszac się tym samochodem po drogach.W zaświadczeniu od diagnosty jest napisane, że pojazd nie spełnia wymogów ustawy ,czyli nie można nim jeździć.Są tylko dwa stany pojazd spełnia wymogi lub nie.Osobiście uwazam ,że w przypadkach lżejszych niedoskonałości powinno być można sie poruszać z jakimiś ograniczeniami np .nie przekraczać prędkości 40 ale ustawodawca uważa inaczej.Diagnosta oszukał cie mówiąc że masz 14 dni na naprawę ,a gdyby ktokolwiek uważał inaczej to pokaż napisane że masz 14 dni.Przerobiłem to na sobie i tak niestety jest,pytałem w wydziale komunikacji i nie tylko.Dodatkowo jak mnie zatrzymała policja to zadzwoniłem podczas kontroli do diagnosty co on na to ,to się po prostu wyparł i coś majaczył.Tak naprawdę na przegląd możesz dojechać tylko na lawecie bo nie możesz poruszać sie po drogach ,do mechanika zreszta tez.A gdybyś spowodował kolizję to nie każdy ubezpieczyciel odpowiada z OC gdy pojazd nie ma badań.
jacekpb jest off-line  
06-04-2012, 20:50  
m-marecki
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Przegląd techniczy zaświadczenie / można jeździć?

Dokumentem dopuszczającym pojazd do ruchu jest dowód rejestracyjny pojazdu. Jeżeli w dowodzie rejestracyjnym nie masz aktualnych badań technicznych, dowód rejestracyjny podlega zatrzymaniu a organ zatrzymujący na pokwitowaniu określa czy istnieje możliwość dalzej jazdy tym pojazdem jeżeli tak to na jakich zasadach i do kiedy.
m-marecki jest off-line  
06-04-2012, 22:20  
jacekpb
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Przegląd techniczy zaświadczenie / można jeździć?

Dokumentem dopuszczającym do ruchu jest również zaswiadczenie od diagnosty a nie tylko dowód rej.
jacekpb jest off-line  
07-04-2012, 00:50  
destructor
Stały bywalec
 
Posty: 23.570
Domyślnie RE: Przegląd techniczy zaświadczenie / można jeździć?

Pokaż przepis PRD mówiący o tym że zaświadczenie od diagnosty jest dokumentem dopuszczającym pojazd do ruchu. Ja widzę tylko taki zapis:
Cytat:
Art. 71.
1. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego,
ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej,
motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie
czasowe.
Przepis ten nie dotyczy pojazdów, o których mowa w ust. 3.
Policjant nie ma obowiązku kontrolować innych dokumentów, ba nawet nie musi się na nich znać, bo kierujący ma obowiązek:
Cytat:
Art. 38.
Kierujący pojazdem jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego
organu wymagane dla danego rodzaju pojazdu lub kierującego:
1) dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem;
2) dokument stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu;
3) dokument stwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia
odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzający opłacenie
składki tego ubezpieczenia;
[4) zaświadczenie, o którym mowa w art. 95a ust. 1 pkt 2;]
<4) zezwolenie, o którym mowa w art. 106 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 5
stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. Nr 30, poz. 151);>
5) inne dokumenty, jeżeli obowiązek taki wynika z odrębnej ustawy.
Zaświadczenie od diagnosty nie jest dokumentem stwierdzającym dopuszczenie pojazdu do ruchu a jedynie zaświadczeniem o tym, że przeprowadzeno badania techniczne.
Cytat:
§ 6. 1. W przypadku gdy wynik badania technicznego jest pozytywny, uprawniony diagnosta:
1) zgodnie z art. 82 ust. 2 ustawy zamieszcza odpowiedni wpis w dowodzie rejestracyjnym pojazdu;
2) dla badania technicznego, o którym mowa w art. 81 ust. 3 ustawy, wystawia zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym.
Nigdzie nie ma mowy o tym że zaświadczenie to jest dokumentem stwierdzającym dopuszczenie pojazdu do ruchu.
destructor jest off-line  
07-04-2012, 07:38  
bumkrowiec
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Przegląd techniczy zaświadczenie / można jeździć?

Z zaświadczeniem i dopuszczeniem do ruchu jest sprawa troszkę obszerniejsza. Diagnosta moze wystawić zaświadczenie w którym stwierdzi dopuszczenie pojazdu do ruchu, ale z tym zaświadczeniem trzeba udać się do wydziału komunikacji i na jego podstawie zostaje wydany tymczasowy dowód, który uprawnia do poruszania się, jak ważność dowodu się skończy (jest tam chyba 30 dni), użędnik może podbić na kolejny okres, który potrzebny jest do wydania własciwego dowodu rejestracyjnego. Ten temat przerabiałem ( syuacja gdy skończy się miejsce na pieczątki w dowodzie)

Dzięki za odpowiedzi na temat postu, spróbuje dziś załatwić mechanika i przegląd - do 15:00 mam czas może się uda
bumkrowiec jest off-line  
07-04-2012, 09:16  
destructor
Stały bywalec
 
Posty: 23.570
Domyślnie RE: Przegląd techniczy zaświadczenie / można jeździć?

No dokładnie tak się to odbywa - przeglad -> pozwolenie czasowe -> dowód rejestracyjny. Jak będziesz miał zaświadczenie wystawione w tym samym dniu lub 2,3 dni po tym dniu to policjant raczej ci DR nie zabierze.
Cytat:
Diagnosta moze wystawić zaświadczenie w którym stwierdzi dopuszczenie pojazdu do ruchu
Diagnosta nie tworzy nowego prawa, takich wpisów robić nie może a jak zrobi to nie mają one żadnej wartości. Diagnosta to nie ustawodawca. Diagnosta wpisuje jedynie wynik pozytywny lub negatywny badania technicznego. Wszystko jest w rozporządzeniu.
destructor jest off-line  
07-04-2012, 13:05  
jacekpb
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Przegląd techniczy zaświadczenie / można jeździć?

Czyli w sytuacji gdy skończą mi się miejsca w dowodzie a diagnosta potwierdzi sprawność pojazdu to mogę jeździć na takie zaświadczenie czy nie.Mnie powiedzano w wydziale komunikacji że jest ono ważne przez 30 dni i w tym czasie mogę poruszać się pojazdem po drogacjh publicznych a takie zaświadczenie jest ważne jak dowód rej.przez ten określony czas.Ten czas 30 dni jest na tzw. formalności.W związku z tym miałem rację czy nie pisząc, że dowód rej. nie jest jedynym dokumentem dopuszaczającym pojazd do ruchu,pamiętając o tym że podczas kontroli oprócz dowodu (choćby bez wpisu ) należy mieć zaswiadczenie.Jeżeli wprowadzono mnie w błąd to może Pan np.pozwać lub nasłać jakąś telewizję wydział komunikacji w Łodzi ,Katowicach,Szczecinie (dzwoniłem do znajomychi mówią tak samo)za to że wprowadzają ludzi w błąd lub sa zwykłymi partaczmi.Pozdrawiam.
jacekpb jest off-line  
07-04-2012, 13:17  
m-marecki
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Przegląd techniczy zaświadczenie / można jeździć?

Tak jak napisał "destructor" jedynym prawnym dokumentem potwierdzającym dopuszczenie pojazdu do ruchu i przeprowadzenie badań jest dowód rejestracyjny lub pozwolenie czasowe. Zaświadczenie od diagnosty jest tylko dla urzędnika, który z upoważnienia starosty w dowodzie odnotowuje ten fakt. Jeżeli jedziesz i masz przy sobie zaświadczenie diagnosty i masz kontrolę jest to "TYLKO I WYŁĄCZNIE DOBRA WOLA POLICJANTA", że jedziesz dalej z dowodem rejestracyjnym.
m-marecki jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo wykroczeń - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy pracodawca ma prawo przeglądać nasze strony internetowe, które przeglądamy w prac - y w sumie nie powinniśmy korzystać z poczty, itp. do celów prywatnych. ale jeśli już to pracodawca nie ostrzega, że nie można ale monitoruje. czy to...
§ Przegląd instalacji elektrycznej - przegląd 5 letni - Witam. Posiadam mieszkanie własnościowe w spółdzielni mieszkaniowej. Dzisiaj dostałem pismo w którym spółdzielnia pisze, że "w związku z...
§ Przegląd auta po zabraniu dowodu - czy można jeździć? - Witam, sprawa wygląda następująco - wyszedł mi przegląd, zabrany dowód, dostałem taki kwit i muszę zrobić przegląd. Od miesiąca ponad czekam na...
§ Czy się sądzić? - Niestety dostałem wypowiedzenie w moim obecnym zakładzie pracy w chwili gdy zbieram pieniadze na kolejny semestr studiów. Decyzja mojego pracodawcy...
§ Czy można jeździć na zaśw. z przeglądu technicznego? - Witam, miałem kolizje drogową i został mi zatrzymany dowód rejestracyjny. Samochód odbiorę od mechanika w piątek i postawie go na stacje kontroli...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:16.