Przekroczenie uprawnień przez policjanta - Forum Prawne

 

Przekroczenie uprawnień przez policjanta

Witam, 09.11.2012 około godz 23:40, prowadząc auto osobowe na jednej z ulic Wrocławia (dwa pasy w jedną stronę) zobaczyłem w lusterkach radiowóz na sygnale. Pomyślałem, że jadą na jakieś zgłoszenie więc zdjąłem nogę z gazu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń

Prawo wykroczeń - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
25-11-2012, 00:39  
Michal_MK
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Przekroczenie uprawnień przez policjanta

Witam,
09.11.2012 około godz 23:40, prowadząc auto osobowe na jednej z ulic Wrocławia (dwa pasy w jedną stronę) zobaczyłem w lusterkach radiowóz na sygnale. Pomyślałem, że jadą na jakieś zgłoszenie więc zdjąłem nogę z gazu starając się jak najbardziej przybliżyć do prawej strony ulicy. Po chwili radiowóz był już za moim autem i zaczął „mrugać” do mnie światłami mijania. Ponieważ oprócz mnie i radiowozu nie było innych uczestników ruchu drogowego, zrozumiałem, że chodzi o mnie. Od tej chwili przejechałem jeszcze może z 15 metrów. W trakcie pokonywania tych kilkunastu metrów policjanci zaczęli mnie wyprzedzać jednocześnie gestykulując rękoma w moim kierunku. Z tej gestykulacji zrozumiałem, że mam się zatrzymać zjeżdżając w najbliższą uliczkę do której zostało może z 10 metrów. Tak też zrobiłem.
Policjant, który do mnie podszedł nie przedstawił się! Prosto z mostu zapytał: „Czy wie Pan jakie wykroczenie Pan popełnił?” Odpowiedziałem, że nie wiem i porosiłem żeby mnie uświadomił. Powiedział, że przejechałem na światłach czerwonych (skrzyżowanie wcześniej) oraz, że nie zatrzymałem się od razu na ich znak (jak zaczęli do mnie mrugać światłami?). Nie zgodziłem się z zarzutem o przejazd na światłach czerwonych ( ruszyłem dopiero jak było zielone), co do nie zatrzymania się (kiedy zaczęli do mnie mrugać?)- odpowiedziałem, że zatrzymałem się zgodnie z ich poleceniem. Zabrał moje dokumenty do kontroli informując, że za czerwone światła będzie 500 zł mandatu no i chyba 10p.. Nie pouczył mnie o tym jakie prawa mi przysługują. Odpowiedziałem, że mandatu nie przyjmuję i przypomniałem mu, że powinien mnie pouczyć o prawie odmowy. Odparł, „Skoro tak to pojedzie pan z nami na komisariat w celu złożenia obszernych wyjaśnień”. Odparłem, że nie zgadzam się na wyjazd do komisariatu – obszerne wyjaśnienia, jeżeli są potrzebne, to złoże tu na miejscu. Niestety policjant nie ustępował –zaczął mnie straszyć, że jak nie pojadę na komisariat to wezwie jednostkę, która mnie skuje i zawiezie tam siłą; że tak naprawdę nie przyjmując mandatu w sądzie zapłacę jeszcze więcej. Powtarzał to w kółko na różne sposoby. Próbował wciągnąć mnie w dziwną dyskusję zadając dziwne pytania związane z moim zatrzymaniem. Czułem się jak za PRL… Powiedziałem, że nie podoba mi się wmawianie mi wykroczenia którego nie popełniłem, że nie podoba mi się terroryzowanie mnie i zastraszanie, i że sprawa zostanie skierowana do sądu. Miałem w aucie pasażera. To też oznajmiłem policjantowi, że pasażer będzie świadkiem w sprawie. Od tej chwili policjant zmiękł… zaczął łagodzić sprawę. Wypytywał nawet czy mam rodzinę… i na koniec oddał mi moje dokumenty i kazał jechać do domu. Ta sytuacja zszokowała mnie. Jak to? Przecież zatrzymali mnie z zarzutem przejechania na czerwonym…? A tu mówią że mogę jechać. Na dowidzenia powiedziałem, że nie podoba mi się to wszystko i że złożę odpowiednią skargę. Wmurowało go.
Po tygodniu od zdarzenia otrzymałem Wezwanie „..do osobistego stawienia się w komisariacie…. jako sprawca wykroczenia w sprawie RSoW2206/12/ST tj. o wykroczenie z art. 92&1KW.”
Wydaje mi się, że jest to swego rodzaju obrona przed ewentualną skargą z mojej strony.
Proszę o radę jakie działania podjąć w tej sprawie. Z góry dziękuję!
Michal_MK jest off-line  
25-11-2012, 08:50  
KronX
Przyjaciel forum
 
Posty: 8.355
Domyślnie RE: Przekroczenie uprawnień przez policjanta

Cytat:
Proszę o radę jakie działania podjąć w tej sprawie
W sądzie przedstawić swoje racje. Ew. najpierw złożyć sprzeciw od wyroku nakazowego.
KronX jest on-line  
25-11-2012, 09:39  
piotr.techno
Zbanowany
 
Posty: 1.782
Domyślnie RE: Przekroczenie uprawnień przez policjanta

wyslalem linka mojemu bratu -pracuje w policji -szczeka mu opadla
cale zajscie to kuriozum.... masz świadka w osobie pasażera
piotr.techno jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ przekroczenie uprawnień przez policję kiza987 Prawo wykroczeń 12 31-07-2012 15:13
§ Przekroczenie uprawnień przez policjanta kamilm Prawo karne wykonawcze 9 04-05-2012 11:20
§ Przekroczenie uprawnień przez sędziego ardon Prawo karne 1 04-04-2012 20:54
§ Przekroczenie uprawnień policjanta alex1602 Prawo karne 5 19-12-2011 09:04
§ przekroczenie uprawnień przez funkcjonariuszy Mysłowiczanka Prawo karne 18 18-09-2010 23:05
§ Przekroczenie uprawnień przez policjanta a mandat karny marcin99 Prawo karne 6 28-12-2009 20:39


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:30.