Odwołanie od mandatu. Wzór - Forum Prawne

 

Odwołanie od mandatu. Wzór

Witam! Otrzymałem 2 dni tamu mandat za zakłócanie spoczynku nocnego(tak napisane na mandacie) w wysokości 500zł. Fakt było głośno(parapetówka). Po interwencji policji zakończyłem imprezę, a mandat przyjąłem chociaż wysokośc 500zł mnie przeraził, jednak policjant był ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń

Prawo wykroczeń - aktualne tematy:

  • § wykroczenie z art. 96 par. 3 k...
    Witam, Opiszę po kolei, chronologicznie i syntetycznie moją przygodę ze Strażą Miejską w Tarczynie. 1....
  • § Wzbudzenie wyroku
    Czy moge jakoś wzbudzić prawomocny wyrok za przekroczenie prędkości. Sprawa jest u komornika. Komornik do mnie...
  • § Zakłócanie ładu i porządku pub...
    Witam, w szkole poszarpałem się z jednym z uczniów, on mnie uderzył w nos odrazu z zaskoczania ja próbowałem go...

 
03-12-2012, 15:18  
KasaLFC
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Odwołanie od mandatu. Wzór

Witam!
Otrzymałem 2 dni tamu mandat za zakłócanie spoczynku nocnego(tak napisane na mandacie) w wysokości 500zł. Fakt było głośno(parapetówka). Po interwencji policji zakończyłem imprezę, a mandat przyjąłem chociaż wysokośc 500zł mnie przeraził, jednak policjant był szczególnie nie uprzejmy wiec jaka kolwiek dyskusja z nim nie miała sensu. I tu moje pytanei czy mogę napisac jakieś odwołanie od mandatu, z prośbą o zmniejszenie go? Jestem studentem, nie mam żadnych dochodów, i nie jestem w stanie tego spłacic. Gdyby ktoś mógł napisac co miało by znajdowac sie w takim odwołaniu.
Pozdrawiam!
KasaLFC jest off-line  
03-12-2012, 15:34  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Odwołanie od mandatu. Wzór

Możesz napisać wniosek o uchylenie mandatu, kierując go do sądu rejonowego właściwego do rozpoznania sprawy. Masz na to 7 dni od dnia przyjęcia mandatu. W piśmie tym należy wykazać, że popełniony czyn nie stanowił wykroczenia. Prośba o zmniejszenie mandatu (grzywny) będzie bezprzedmiotowa, ponieważ prawo nie przewiduje żadnych możliwości obniżenia grzywny z prawomocnego mandatu.
 
03-12-2012, 18:21  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Odwołanie od mandatu. Wzór

Cytat:
Napisał/a Latencja Zobacz post
W piśmie tym należy wykazać, że popełniony czyn nie stanowił wykroczenia
Proponuję przeczytać ze zrozumieniem art. 101 kpsw. Mandat jest prawomocny i nie ma żadnej możliwości odwołania od niego. Pozostaje tylko wniosek o rozłożenie na raty.
 
03-12-2012, 21:32  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Odwołanie od mandatu. Wzór

krzysztof2345 zanim zaczniesz pouczać innych proszę przeczytaj wspomniany przez Ciebie art. 101 KPW zastanów się jeszcze raz i wytłumacz dlaczego Twoim zdaniem przepisy prawa nie przewidują żadnej możliwości zaskarżenia prawomocnego mandatu?
W mojej ocenie istnieje taka możliwość.
Zupełnie inną sprawą jest to, że, po pierwsze wniosek o uchylenie mandatu jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia, gdyż przysługuje od orzeczenia prawomocnego; po drugie przesłanki pozytywnego rozpoznania tego wniosku są znikome z uwagi kwalifikowane uchybienie popełnione przy wystawianiu mandatu.
Podsumowując, gdy ktoś pyta: czy mogę skarżyć? (odwołać się od mandatu), prawidłowa odpowiedź to: tak, możesz. Drugie pytanie: jakie są szanse na uchylenie tego mandatu? znikome.
 
03-12-2012, 21:36  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Odwołanie od mandatu. Wzór

Cytat:
Napisał/a Latencja Zobacz post
Ciebie art. 101 KPW zastanów się jeszcze raz i wytłumacz dlaczego Twoim zdaniem przepisy prawa nie przewidują żadnej możliwości zaskarżenia prawomocnego mandatu?
Ponieważ sąd bada tylko i wyłącznie okoliczności normatywne. Prawomocny mandat podlega uchyleniu jeżeli został nałożony za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie. W przepisie nie ma mowy o uchyleniu mandatu za czyn niebędący wykroczeniem. Możesz przeczytać np. ten wątek mandat za oświetlenie niezgodne z przepisami od postu 13.
Sąd uchylając mandat na podstawie art. 101 k.p.s.w nie bada ustaleń stanu faktycznego. Oznacza to, iż nawet jeżeli osoba przyjęła mandat pod wpływem błędu, groźby, podstępu albo nie popełniła wykroczenia sąd nie ma możliwości jego uchylenia. Liczy się tylko to, co jest napisane na mandacie. Jeżeli czyn opisany w mandacie jest wykroczeniem, to nie ma żadnej możliwości jego uchylenia. Zatem próby udowodnienia, że wykroczenia nie popełnił są bezsensu.
Cytat:
Napisał/a Latencja Zobacz post
zastanów się jeszcze raz
No właśnie ja już na ten temat raz dyskutowałem. I komentarz do tego artykułu też znam.
 
03-12-2012, 21:59  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Odwołanie od mandatu. Wzór

Jaki to komentarz? W pełni podzielam pogląd wyrażony przez T. Grzegorczyka.
 
03-12-2012, 22:01  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Odwołanie od mandatu. Wzór

Cytat:
Napisał/a Latencja Zobacz post
Jaki to komentarz?
W tej chwili Ci tego nie powiem. Musiałbym sprawdzić w bibliotece. Jutro Ci to mogę napisać. Możliwe, iż masz nieaktualny komentarz. Przepisy były nowelizowane chyba w 2005 roku.
Aczkolwiek nie. Nawet mam nazwę:
Andrzej Skowron Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenie. Komentarz. Wyd. 2, Warszawa 2010, str. 544-545..
 
03-12-2012, 22:09  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Odwołanie od mandatu. Wzór

Opieram się na komentarzu Grzegorczyka z 2012, który mam przed sobą.
Fragment:
"Sąd przed wydaniem orzeczenia może przeprowadzić stosowne czynności w celu sprawdzenia podstaw do uchylenia mandatu (art. 101 § 2 zdanie czwarte). Chodzi tu o tzw. dowodowe czynności sprawdzające, jak w recypowanym art. 97 k.p.k. (art. 32 § 5 k.p.w.), a więc np. ewentualne przesłuchanie funkcjonariusza, który nałożył mandat, czy świadka zdarzenia lub samego ukaranego".
Po co te czynności, jeżeli sąd miałby badać wyłącznie prawidłowe wypełnienie formularza mandatu?

W podobnym tonie wypowiedział się TK w postanowieniu z 15.5.2007, P 13/06

"W świetle powyższych ustaleń odkodowanie użytego w art. 101 § 1 k.p.w. pojęcia "czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie" wymaga uwzględnienia, że czyn karalny musi być czynem zawinionym, tzn. od sprawcy można w chwili czynu wymagać podporządkowania się nakazowi lub zakazowi wynikającemu z normy prawnej.
Analiza stanu faktycznego sprawy zawisłej przed sądem, który przedstawił pytanie prawne, na podstawie którego wszczęto postępowanie karne w niniejszej sprawie, prowadzi do wniosku - co zresztą podkreślono także w stanowisku Sejmu - że sąd powinien uwzględnić także treść art. 5 § 1 pkt 2 k.p.w. (będącego odpowiednikiem art. 17 k.p.k.), zgodnie z którym nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza, gdy czyn nie zawiera znamion wykroczenia albo ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia wykroczenia. Treść tego przepisu odsyła do uregulowań materialnych takich jak np.: art. 1 § 2 k.w. (zgodnie z którym nie popełnia wykroczenia sprawca czynu zabronionego, jeżeli nie można mu przypisać winy w czasie czynu) czy art. 17 § 1 k.w. (zgodnie z którym nie popełnia wykroczenia, kto, z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem). To do sądu rozpoznającego sprawę o uchylenie mandatu należy odpowiedź dotycząca proceduralnych konsekwencji odpowiedniego zastosowania tych przepisów w postępowaniu mandatowym (por. art. 62 k.p.w.)."
 
03-12-2012, 22:54  
Semmao
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.527
Domyślnie RE: Odwołanie od mandatu. Wzór

Tylko, że sąd rozpatruje czy dany czyn jest wykroczeniem czy nie, a nie jak przebiegało zdarzenie itp. a zakłócanie ciszy nocnej jest wykroczeniem, więc moim zdaniem nic się nie zdziała - i to pokazuje życie. Krzysztof ma rację, mandat prawomocny odwołanie jest bezzasadne.
Semmao jest off-line  
03-12-2012, 22:59  
azaz19
Stały bywalec
 
Posty: 7.769
Domyślnie RE: Odwołanie od mandatu. Wzór

Nie będzie mandatu za granie na gitarze / Wiadomości / Polska • Wiadomości Radia ZET
mandat prawomocny-odwołanie i mandatu nie ma ,więc można.
azaz19 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo wykroczeń - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odwołanie od mandatu - Witam, dzisiaj po meczu idąc w tłumie zgarnęła mnie i 4 inne osoby policja za przeklinanie. Dostaliśmy 500zł mandatu, którego oczywiście nie...
§ Odwołanie od mandatu pkp - Czy jest szansa o odwołanie sie od mandatu Pkp koleje mazowieckie gdy zgubiłem legitymacje to nie zgłosiłem tego bo myślałem ze nic takiego nie raz...
§ Odwołanie od mandatu - Witam, miałem kolizje samochodową, pod wpływem szoku powypadkowego podpisałem przyjęcie mandatu, tym samym stając się rzekomym sprawcą wypadku,...
§ odwołanie od mandatu mzk-u - Dzisiaj od niepamiętnych czasów jechałam autobusem, zmuszona z powodu zepsutego samochodu Wsiadam do autobusu kasuję bilet normalny i jadę. Na...
§ odwołanie od mandatu b-2 - Witam, dostałem mandat o treści niestosowanie się do znaku b-2, 5pkt, 50zł i wydaje mi się, że dostałem go bezpodstawnie. Proszę o napisanie czy mam...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:24.