Mandaty z fotoradarów Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Zamknięty temat
 
19-12-2012, 11:06  
jac3nty
Użytkownik
 
Posty: 228
Domyślnie Mandaty z fotoradarów Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego

Mandat z fotoradaru? Ten przepis wiąże ręce mundurowym, a kierowca się wymiga
By działać w zgodzie z prawem, inspekcja transportu drogowego powinna przekazywać niezałatwione sprawy policji, chociaż nie bardzo wiadomo, na jakich zasadach

Instytucje przeznaczone do pilnowania porządku publicznego powinny posiłkować się klarownymi przepisami, by mogły skutecznie działać. Niestety nie zawsze tak jest, bo zapomina się np. o wydaniu rozporządzeń, które jednoznacznie wskazywałyby stronę wykonawczą organom do tego przeznaczonym.

Dobrym przykładem na to jest art. 96 par. 3 ustawy z 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 46, poz. 275 z późn. zm.), powodujący bezkarność wielu kierowców, umożliwiający im uniknięcie zarówno odpowiedzialności za wykroczenie w ruchu drogowym, jak i punktów karnych za takie wykroczenie.

Przepis miał być efektywnym sposobem na ujawnianie sprawców wykroczeń drogowych i tym samym wzmocnieniem dla służb porządkowych. Przewiduje on możliwość nałożenia grzywny do 500 zł na właściciela, posiadacza lub użytkownika, bądź prowadzącego pojazd, gdy nie wskaże on na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie.

I tu jest sedno sprawy. Powstaje bowiem pytanie: który organ uprawniony do kontroli ruchu drogowego ma prawo żądać od właściciela lub posiadacza pojazdu wskazania, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie? Wydaje się bowiem, że ustawodawca w realizacji pomysłu na skuteczną regulację prawną nie okazał się dość konsekwentny. Drażliwą i w sumie kuriozalną w skutkach tezą, mającą jednak umocowanie w obowiązującym prawie o ruchu drogowym, jest stwierdzenie, że uprawnień tych nie posiada Inspekcja Transportu Drogowego (ITD).

Obecny stan prawny wręcz uniemożliwia inspekcji zakończenie rozpoczętych czynności z chwilą ujawnienia przez fotoradar wykroczenia, tak w postępowaniu uproszczonym na podstawie art. 96 par. 3 kodeksu wykroczeń, jak i jako oskarżyciel przed sądem. Tym samym instytucja ta powinna być zobligowana do przekazania wszystkich spraw, w tym spraw zaległych, policji. To z kolei nie jest tak proste i oczywiste, zarówno na podstawie ustawy 20 czerwca 1997 r. – Prawa o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.), jak i ustawy 24 sierpnia 2001 r. – Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 133, poz. 848,. z późn. zm.).

Konkludując, sprawy kierowane do sądu przez Inspekcję Transportu Drogowego z zarzutem: "nie wskazał" muszą być umarzane z uwagi na zaistnienie negatywnych przesłanek procesowych - braku uprawnień. Można się także zastanawiać, czy nie rodzi to dodatkowo kolejnego absurdu polegającego na tym, że inspektorzy ITD, przekraczając posiadane uprawnienia, wypełniają przesłanki przestępstwa, o którym mowa w art. 233 par. 1 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz.U. z 1997 r. nr 88, poz. 553 z późn. zm.).
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Czy odnosząc się do tego artykułu ktoś już doświadczył na swoim przypadku podobną sytuację, tzn.:
1/ przez fotoradar GITD zostało zarejestrowane wykroczenie
2/ właściciel pojazdu na żądanie GITD nie udzielił informacji o kierującym w chwili popełnienia wykroczenia
3/ GITD wystąpiła do sądu z wnioskiem o ukaranie właściciela pojazdu za niewskazanie komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie
4/ sąd umorzył postępowanie z uwagi na fakt, że GITD nie jest uprawnionym oskarżycielem do występowania do sądu z wnioskiem o ukaranie za tzw. nie wskazanie kierującego

Czy ktoś posiada już jakieś rozstrzygnięcie sądu (wyrok lub postanowienie o umorzeniu) w podobnej sprawie i może w odpowiedzi zamieścić uzasadnienie z takiego rozstrzygnięcia?
O ile pamiętam to do końca 2010 r. na podobnych sprawach "wykładała się" straż gminna/miejska.

Do Moderatora działu "Prawo wykroczeń" składam wniosek o rozważenie przyklejenia tego wątku na początku działu, gdyż uważam, że uzbiera się tutaj z czasem całkiem pokaźna liczba postów. Prowadzony od kilku lat wątek "Fotoradary" jest już mało czytelny, gdyż liczy kilkaset postów na kilkudziesięciu stronach.
jac3nty jest off-line  
19-12-2012, 11:07  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.691
Domyślnie RE: Mandaty z fotoradarów Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego

Fotoradary - ciąg dalszy
Cytat:
Napisał/a jac3nty
Do Moderatora działu "Prawo wykroczeń" składam wniosek o rozważenie przyklejenia tego wątku na początku działu, gdyż uważam, że uzbiera się tutaj z czasem całkiem pokaźna liczba postów. Prowadzony od kilku lat wątek "Fotoradary" jest już mało czytelny, gdyż liczy kilkaset postów na kilkudziesięciu stronach.
Nie uzbiera się. Nie po to ciągniemy wątek zbiorczy, żeby się rozdrabniać.
Ag_Maz jest off-line  
Linki sponsorowane
Zamknięty temat

Prawo wykroczeń - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Inspektor Transportu Drogowego odpowiedzi: 1
§ Prawo transportu drogowego odpowiedzi: 2
§ Inspekcja Transportu Drogowego odpowiedzi: 40
§ Pismo z Głownego inspektoratu transportu drogowego czy zapłacić mandat ? odpowiedzi: 4
§ Samochód a mandaty z fotoradarów. odpowiedzi: 8
§ Inspekcja transportu drogowego odpowiedzi: 4


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:51.