Jazda samochodem kilka dni po zdanym egzaminie, przed odbiorem prawka. - Forum Prawne

 

Jazda samochodem kilka dni po zdanym egzaminie, przed odbiorem prawka.

Witam! W środę, 3 grudnia zdałem egz. na prawo jazdy. Ciekawi mnie, czy w tym momencie jeśli jechałbym samochodem grozi mi grzywna 500zł za jazdę bez uprawnień czy grzywna 50zł za jazdę bez dokumentu? Czy ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń

Prawo wykroczeń - aktualne tematy:

  • § Parkowanie na kopercie
    Witam Przedstawiam Wam sytuację na załączniku(parking znajduje sie w strefie ruchu), pytania są następujące: 1....
  • § Czy widnieje jako karany w rej...
    Witam. Potrzebuje szybko zaświadczenie o nie karalnosci. Lecz nie wiem czy takowe uzyskam. W styczniu 2015r. Zostałem...
  • § Wyłudzanie danych - telemarket...
    Potrzebuje pomocy,mianowicie pracowałam jako telemarketer skladajac wnioski o rachunki bankowe.Z pewnym klientem...

Odpowiedz
 
06-12-2008, 18:18  
kaskad3r
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Jazda samochodem kilka dni po zdanym egzaminie, przed odbiorem prawka.

Witam!
W środę, 3 grudnia zdałem egz. na prawo jazdy. Ciekawi mnie, czy w tym momencie jeśli jechałbym samochodem grozi mi grzywna 500zł za jazdę bez uprawnień czy grzywna 50zł za jazdę bez dokumentu? Czy można w wydziale komunikacji lub WORDzie poprosić o kwitek potwierdzający moje oczekiwanie na wydanie dokumentu, a jeśli tak, to czy on coś znaczy?

Pytam ponieważ instruktor mówił mi, że praktycznie mogę jeździć jak tylko zostanę wpisany do rejestru kierowców (oczywiście podlegając ewentualnej grzywnie 50zł za brak dokumentu). Czy mogę w jakiś sposób sprawdzić, czy znajduję się już w tym rejestrze? I czy to w ogóle prawda ?

Pozdrawiam!
kaskad3r jest off-line  
06-12-2008, 19:54  
fortunat
Stały bywalec
 
Posty: 1.252
Domyślnie

Do momentu odbioru dokumentu poruszasz się pojazdem bez uprawnień.
fortunat jest off-line  
06-12-2008, 20:13  
kaskad3r
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie

Nawet jeśli jestem wpisany już w rejestr kierowców? Który artykuł (i jakiego kodeksu) o tym mówi?

I jeszcze jedno pytanie:
Data wydania prawa jazda (czyli uzyskania uprawnień?) jest przecież drukowana w momencie drukowania prawa jazdy czyli wtedy kiedy prawko się "robi" w PWPW i jest to data aktualna na dzień druku, tak?
kaskad3r jest off-line  
06-12-2008, 22:06  
p_a_r_a_g_r_a_f
Przyjaciel forum
 
p_a_r_a_g_r_a_f na Forum Prawnym
 
Posty: 2.032
Domyślnie

Art. 100b.2.1. prd:
Przepis prawny:
Dane (...) przekazują do ewidencji (...) organ właściwy w sprawach wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami, niezwłocznie po wydaniu dokumentu stwierdzającego uprawnienie;

Cytat:
Napisał/a fortunat
Do momentu odbioru dokumentu poruszasz się pojazdem bez uprawnień.
Nie. Do momentu odbioru dokumentu poruszasz się... bez dokumentu. Podczas kontroli drogowej zostaniesz za pomocą policyjnego systemu informacyjnego wrzucony w CEK (centralna ewidencja kierowców), i tam będzie informacja, czy masz już uprawnienia. Chwila emocji i będziesz wiedział, czy zabulisz 50 czy 500zł. No i niezależnie od wszystkiego pojazd może być usunięty na parking strzeżony na twój koszt (art. 130a.2.1.a prd), a jest to b. drogie.
Poczekaj lepiej na papier.
p_a_r_a_g_r_a_f jest off-line  
06-12-2008, 23:39  
kaskad3r
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie

Ok, dzięki za wyjaśnienie.
To teraz jeszcze jedno pytanie

Art. 100c.1.2. mówi:
Przepis prawny:
Dane zgromadzone w ewidencji udostępnia się także na wniosek osoby, której one dotyczą.


Gdzie mogę się zgłosić aby sprawdzić, czy już jestem w CEPiKu? Czy mogę uzyskać taką informację na najbliższym komisariacie policji?

Co do czekania to wiem, że to "tylko" 2 tygodnie zanim dostane plastik, ale chyba każdy wolałby żeby to był tydzień, a nie dwa - dlatego chce wyjaśnić sprawę do końca
kaskad3r jest off-line  
07-12-2008, 08:14  
fortunat
Stały bywalec
 
Posty: 1.252
Domyślnie

[QUOTE=p_a_r_a_g_r_a_f;166286]Art. 100b.2.1. prd:
Przepis prawny:
Dane (...) przekazują do ewidencji (...) organ właściwy w sprawach wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami, niezwłocznie po wydaniu dokumentu stwierdzającego uprawnienie;


Eh.
fortunat jest off-line  
07-12-2008, 08:32  
kaskad3r
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie

fortunat, jak więc wytłumaczysz ten przypadek:

"OK egzamin zdałem 3 kwietnia
prawko odebrałem 17 kwietnia
a decyzja o nadaniu uprawnień widnieje z datą 11 kwietnia tak więc tydzień po zdaniu egzaminów nabyłem uprawnienia choć prawka nie było w kieszeni."

Dodam, że ta osoba odbierała prawko w 1 dniu kiedy mogła je odebrać.

No i pytanie co do tego, jak moge sprawdzić czy jestem już w CEPiKu jest nadal aktualne...
kaskad3r jest off-line  
07-12-2008, 10:19  
fortunat
Stały bywalec
 
Posty: 1.252
Domyślnie

Twoje rozważania są czysto teoretyczne gdyż , o tym kiedy nabyłeś uprawnienia dowiedziałeś się w momencie odbioru prawa jazdy. Data 11 kwietnia nie jest wiążąca dla urzędu żeby dokonać wpisu do rejestru kierowców. Po 17 kwietnia jak najbardziej.

Po za tym musisz pamiętać o tym że policjant kieruje się zasadą ograniczonego zaufania i wcale nie musi Ci dać wiary w to co mówisz. Jeżeli by podczas kontroli okazało się że pomiędzy 11-17 kwietnia urząd nie dokonał wpisu to tak jak p r a g r a f się wypowiedział.

http://http://www.cepik.gov.pl Możesz spróbować na komisariacie.
fortunat jest off-line  
07-12-2008, 10:57  
kaskad3r
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie

Ok, ale jeśli okaże się, że jestem juz w CEPiKu i dowiem się o tym na komisariacie to grozi mi już tylko i wyłącznie mandat 50zł?
kaskad3r jest off-line  
07-12-2008, 20:58  
p_a_r_a_g_r_a_f
Przyjaciel forum
 
p_a_r_a_g_r_a_f na Forum Prawnym
 
Posty: 2.032
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a fortunat
Data 11 kwietnia nie jest wiążąca dla urzędu żeby dokonać wpisu do rejestru kierowców. Po 17 kwietnia jak najbardziej
Nie do końca - muszą zrobić to niezwłocznie po wydaniu dokumentu. Ale nie takim wydaniu do ręki (w waszym przykładzie 17.04), tylko wydaniu w PWPW (11.04). Dzisiaj praktycznie data wydania jest taka sama jak nabycie uprawnień. Wiem to z ilości PJ jakie przewinęły mi się przez łapy, bo po każdym wypisanym mandacie drogowym muszę te daty spisać.
Reasumując, jeżeli masz uprawnienia (jesteś w CEK), ale jeszcze nie odebrałeś PJ, to bulisz mandat 50zł, ale jeżeli kontrolujący uzna że to za mało, to wniosek do sądu. Tam czeka grzywna do 5000zł. No i groźba holowania nadal jest aktualna.
p_a_r_a_g_r_a_f jest off-line  
12-12-2008, 14:58  
kaskad3r
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie

Prawko dzisiaj odebrane. Jeśli w czymś miałoby to komuś pomóc to:

03.12.2008 - zdany egzamin
05.12.2008 - dokumenty "wyszly" z WORDu do Wydzialu Komunikacji
08.12.2008 - Prawo Jazdy:: Przyjęto wniosek - trwa postępowanie administracyjne.
12.12.2008 - prawo jazdy odebrane

Przy czym na prawku jest wpisana data wydania prawa jazdy i data wydania uprawnienia: 08.12.2008.
kaskad3r jest off-line  
07-01-2009, 18:33  
wicius
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

Przepraszam, że odkpuję, ale chciałbym odnieść się do wypowiedzi Paragrafa(u) i lekko podsumować.

Widnieję w CEK, mam uprawnienia, ale nie mam dokumentu, bo jeszcze nie odebrałem. Dostaję 50 zł mandatu. Policjant może też nakazać odholowanie mi samochodu.

Ustawa prd wydaje mi się ma już trochę lat i wydaje mi się, że policjantom dano tą możliwość jeszcze w czasach, gdy możliwość sprawdzenia kierwocy, ktory nie ma przy sobie dokumentu, była niemożliwa.

Czy w dzisiejszych czasach też osoby zatrzymane bez dokumentu ale z uprawnieniami, po sprawdzeniu ich, wypisaniu im mandatu, odsyła się piechotą do domu a auto odholowuje, czy raczej po prostu pozwala się jechać dalej?

Wiem, że najlepiej poczekać. Ale teraz jest rano -15 stopni, a w garażu stoi cieplutki samochód, znakomita alternatywa dla długiej, zimnej i niepewnej jazdy autobusem (które w dzisiejszych warunkach często po prostu nie przyjeżdżają). A w szkole wymówek nie przyjmują. Zdałem egzamin 2 stycznia, sądzę, że w przyszłym tygodniu w poniedziałek powinienem już być w CEK, jeśli wpisywae tym jestem gdy urząd zleca pwpw wyrobienie mi prawka. Mógłbym wtedy z większym spokojem pojechać do szkoły samochodem.
wicius jest off-line  
07-01-2009, 20:00  
straznikz
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie

wicius w moim mniemaniu policjant wręcz NIE POWINIEN puścić dalej takiego kierowcy pojazdem gdyż tym samym zezwala na dalsze popełnianie tego samego wykroczenia czyli jazdy bez dokumentu.
straznikz jest off-line  
07-01-2009, 20:07  
wicius
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

Też mi się tak wydaje, jednak chodzi mi o to, jak to wygląda w życiu. Bo podobnie jeśli kierowcy nie działa jedno światło, policjant go zatrzyma, ukarze mandatem, ale żarówki zapasowej nie ma. Co wtedy? Też nie pozwoli jechać dalej?
wicius jest off-line  
07-01-2009, 20:09  
straznikz
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie

dlatego napisałem
Cytat:
NIE POWINIEN
a nie, że nie może
straznikz jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Jazda samochodem po zatrzymaniu prawka przed rozprawą (odpowiedzi: 2) Witam, co grozi za jazdę autem po zabraniu prawa jazdy przed rozprawą sądową, czytam i jedni mówią, że dopóki nie zapadnie wyrok to moge dostac...
§ Jazda po zdanym egzaminie (odpowiedzi: 6) Witam Wczoraj zdałem prawo jazdy na kat "T" Moje pytanie jest takie czy po zdanym Pozytywnym egzaminie jak będę jeździł bez plastiku tylko z...
§ Jazda samochodem bez dokumentu, jednak po zdanym egzaminiem, przed 18 rokiem życia (odpowiedzi: 2) Witam! Tak jak w temacie. Wczoraj zdałam prawo jazdy, za kilka dni rodzice kupują dla mnie samochód i chciałabym od razu zacząć nim jeździć, jednak...
§ Jazda samochodem kilka dni po zdanym egzaminie (odpowiedzi: 1) Wiem, że temat był już poruszany parę razy, jednak z uwagi na nowe przepisy chciałbym go odświeżyć. Czy cały czas po zdanym egzaminie i przyjęciu...
§ Jazda bez prawa jazdy po zdanym egzaminie (odpowiedzi: 11) Witam, otóż od dłuższego czasu prześladuje mnie jedno pytanie...Sytuacja wygląda tak: mam 17 lat...2 tygodnie temu zdałem pomyślnie egzamin na prawo...
§ Jazda bez prawa jazdy po zdanym egzaminie ? (odpowiedzi: 3) Witam ! Jak w tytule. W poniedziałek 15 listopada zdałem egzamin na prawo jazdy, dziś mamy 25 listopada, mam takie pytanie, jeżeli wsiadłbym teraz...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:37.