Postój i Straż Miejska - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
20-06-2013, 14:51  
EwSam
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Postój i Straż Miejska

Straż Miejska chciała mnie ukarać mandatem za postój przy przejściu dla pieszych. Rzecz w tym, że przed tym domniemanym przejściem nie było znaku pionowego D-6 (jak wyczytałam w ustawie, jest obligatoryjny), a znaki poziome, czyli tzw. zebry, kompletnie starte. Autentycznie nie miałam pojęcia o istnieniu tego przejścia, zwłaszcza że było w miejscu nietypowym, a dodatkowo znak zakazu postoju umieszczony za tym niewidocznym przejściem wprowadzał w błąd, sugerując, że w tym miejscu można parkować.
Odmówiłam więc przyjęcia mandatu, zdając się na rozstrzygnięcie sprawy przez sąd. W różnym orzecznictwie wyczytałam też, że w takim przypadku kierowca nie może być karany za zaniedbania zarządcy drogi, który odpowiada za prawidłowe oznakowanie.
No ale jak nie kijem, to pałką go. Przed skierowaniem sprawy do sądu dostałam wezwanie do Straży Miejskiej. Na miejscu okazało się, że straż dołożyła jeszcze jeden zarzut, mianowicie postój w odległości mniejszej niż 10 metrów od skrzyżowania. Szkopuł w tym, że chodziło jej o skrzyżowanie po drugiej stronie dwukierunkowej, szerokiej jezdni. Czyli zaparkowałam przy jezdni z ruchem w jednym kierunku (też za skrzyżowaniem, ale w odpowiedniej odległości), tymczasem straż uważa, że powinnam też zachować odległość 10 m od skrzyżowania po drugiej stronie (jezdnia z ruchem w przeciwnym kierunku). W obu przypadkach chodzi o drogi podporządkowane, które nie są w linii prostej względem siebie i nie ma możliwości przejazdu z jednej na drugą.
Reasumując ten zawiły wywód: jest szeroka, dwukierunkowa ulica z torowiskiem pośrodku. Jadąc w kierunku A jest jedna droga podporządkowana, czyli skrzyżowanie (za którym zaparkowałam w odpowiedniej odległości), zawracając i jadąc w kierunku B druga droga podporządkowana. I straż uważa, że powinnam dostosować odległość parkowania do skrzyżowania po drugiej stronie jezdni. Wydaje mi się to jakimś absurdem.
EwSam jest off-line  
20-06-2013, 14:54  
FreeG
Przyjaciel forum
 
FreeG na Forum Prawnym
 
Posty: 8.399
Domyślnie RE: Postój i Straż Miejska

Daj link Google Maps do tego konkretnego miejsca.
FreeG jest off-line  
21-06-2013, 11:45  
dag0
Stały bywalec
 
Posty: 3.793
Domyślnie RE: Postój i Straż Miejska

Na razie jedno jest pewne, że
Cytat:
znak zakazu postoju umieszczony za tym niewidocznym przejściem wprowadzał w błąd, sugerując, że w tym miejscu można parkować.
jest to błędne rozumowanie.
Również czekam na Google Maps lub zdjecia miejsca.
dag0 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo wykroczeń - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy straż miejska odpowiedzi: 9
§ Straż miejska a sąd odpowiedzi: 2
§ straż miejska odpowiedzi: 2
§ Straż miejska - dziwne prawo strażnika odpowiedzi: 4
§ szanuj zieleń z KW vs PoRD vs Straże Gminna czyli nielubiana straż miejska odpowiedzi: 28
§ Straż miejska odpowiedzi: 5


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:37.