Mandat karny - Forum Prawne

 

Mandat karny

1 czerwca dostałem mandat (100 zł) za predkość wg radaru (suszarki) było 73 km w zabudowanym, nie zapłaciłem i w tamtym tygodniu przyszło pismo z US. Jedno to TYT-1 drugie to ZAWIADOMNIENIE O ZAJECIU PRAWA ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń

Prawo wykroczeń - aktualne tematy:

  • § internetowe wykroczenie
    Jeśli ktoś na necie dopuścił się wykroczenia, to jak można to zgłosić? na policję? czy istnieje możliwość...
  • § Mandat za zaśmiecanie
    Czy jeśli dostałam mandat 50 zł za zaśmiecanie miejsca publicznego, a nie mam skończonych 18 lat i nie zarabiam na...
  • § Art. 145 k.w.
    Moja sprawa wygląda następująco: Na wstępie chciałbym aby wypowiedziały się osoby mające pojęcie o czym...

 
07-10-2013, 08:28  
tygrys28
Użytkownik
 
Posty: 93
Domyślnie Mandat karny

1 czerwca dostałem mandat (100 zł) za predkość wg radaru (suszarki) było 73 km w zabudowanym, nie zapłaciłem i w tamtym tygodniu przyszło pismo z US. Jedno to TYT-1 drugie to ZAWIADOMNIENIE O ZAJECIU PRAWA MAJATKOWEGO STANOWIACEGO WYNAGRODZENIE U DLUŻNIKA ZAJETEJ WIERZYTELNOSCI BEDACEGO PRACODAWNĄ w którym pisze ze: Na podstawie art 72 par. 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postepowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2012 r. poz. 1015 z póżniejszymi zm.) zwanej dalej "ustawą" wzywa sie ww. pracodawcę aby nie wypłacał zajetej czesci wynagrodzenia lecz przekazał ja organowi egzekujacyjnemu az do pełnego pokrycia zobowiazań.

Pyt.1. Czy oni takie pismo wysylaja też do pracodawcy??
Pyt.2. Kiedys czytałem artykuł ze nie maja prawa żądać od pracodawcy obciecia wypłaty ani nie maja blokować konta w banku (rownie dobrze Orange (lub jakakolwiek inna firma) za nie zapłacony rachunek tez by żądał od pracowawcy obciecia wypłaty) Jak to jest maja prawo żądać obciecia wynagrodzenia u pracodawcy i blokady konta bankowego?

Pyt.3 Co dalej dedzie sie działo jesli nie zostanie mandat zapłacony (przyjdzie osobiście komornik? jakie maja oni dalsze kroki?? ) ??

Pyt.4. Tak jak wspominałem mandat dostałem w czerwcu, we wrzesniu wyszła afera że policyjne reczne radary Iskra 1 nie działaja prawidłowo, sa podatne na zakłucenia itd, czy mam szanse aby uniknąc płacenia opierajac sie na tym że te radary wadliwe???
(ogólnie rzecz biorać miałem nadzieje ze dadza sobie oni spokuj z tym mandatem po tym jak sie okazało ze radary nie mierza poprawnie.)


Prosze o wasze porady.
tygrys28 jest off-line  
07-10-2013, 09:40  
NagłaPomoc
Stały bywalec
 
Posty: 1.118
Domyślnie RE: Mandat karny

1- tak.
2 - tak.
4 - nie.
3 - w zasadzie tak, ale to nie będzie komornik tylko jego odpowiednik w US zwany poborcą skarbowym.
NagłaPomoc jest off-line  
07-10-2013, 10:08  
tygrys28
Użytkownik
 
Posty: 93
Domyślnie RE: Mandat karny

Może bardziej rozwinąłbys swoje odpowiedzi.

Dlaczego mam płacić mandat za urzadzenie które działa nieprawidłowo??
tygrys28 jest off-line  
07-10-2013, 11:16  
tygrys28
Użytkownik
 
Posty: 93
Domyślnie RE: Mandat karny

Gdzie sie w tej chwili odwołać od mandatu i powołac sie na ten radar??
tygrys28 jest off-line  
07-10-2013, 11:24  
Yozayan
Przyjaciel forum
 
Yozayan na Forum Prawnym
 
Posty: 2.222
Domyślnie RE: Mandat karny

Cytat:
Napisał/a tygrys28 Zobacz post
Może bardziej rozwinąłbys swoje odpowiedzi.
Nie moje odpowiedzi ale pozwolę sobie rozwinąć.

1. Tak. Oczywistym jest, że zajęcie wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę wysyła się do pracodawcy, bo kto inny miałby je zrealizować?
2. Tak. Jest to jeden ze sposobów prowadzenia egzekucji. Przykład z Orange nie ma tu nic do rzeczy, bo spółka prowadząca działalność pod taką marką nie jest organem egzekucyjnym, w przeciwieństwie do Naczelnika US.
3. Zostanie zapłacony bo pracodawca będzie obowiązany potrącić należność z Twojego wynagrodzenia (uwzględniając kwoty wolne od potrąceń).
4. Postępowanie mandatowe zostało prawomocnie zakończone z chwilą pokwitowania jego przyjęcia. Jedyną teoretyczną szansą byłoby wznowienie postępowania. Jeżeli jednak dobrze pamiętam orzecznictwo SN to jest ono jasne - nie ma możliwości zastosowania tej instytucji do postępowania mandatowego.
Yozayan jest off-line  
07-10-2013, 12:18  
tygrys28
Użytkownik
 
Posty: 93
Domyślnie RE: Mandat karny

No dobrze ale jak bym mandat zaraz zapłacił i w tym momecie sie dowiedział ze te radary to buble to w takiej sytuacji gdzie sie trzeba udac o zwrot pieniedzy??? Państwo ma zagwarantować obywatelowi prawidłową kontrol uzywajac urzadzeń sprawnie działajacych a jednak te urzadzenia nie działaja prawidłowo, ja podpisałem mandat bo byłem przekonany ze tem radar zmiarzył mi poprawnie predkośc. Gdybym wiedział że to urzadzenie nie mierzy dobrze predkosci nie podpisał bym mandatu. W takim razie zostałem oszukany, chce walczyc o swoje ciężko zarobione pieniądze.
tygrys28 jest off-line  
07-10-2013, 12:21  
Yozayan
Przyjaciel forum
 
Yozayan na Forum Prawnym
 
Posty: 2.222
Domyślnie RE: Mandat karny

Cytat:
Napisał/a tygrys28 Zobacz post
No dobrze ale jak bym mandat zaraz zapłacił i w tym momecie sie dowiedział ze te radary to buble to w takiej sytuacji gdzie sie trzeba udac o zwrot pieniedzy???
To już pytanie z zakresu prawa cywilnego. Przyjąłeś mandat = przyznałeś się do popełnienia wykroczenia. Przez pokwitowanie przyjęcia mandatu zakończyłeś prawomocnie postępowanie.
Yozayan jest off-line  
07-10-2013, 12:52  
tygrys28
Użytkownik
 
Posty: 93
Domyślnie RE: Mandat karny

Przyznałem sie bo byłem pewny ze urzadzenie mierzace predkość jest sprawne i pokazało predkosc z jaka jechałem. Czy szary człowiek nie ma praw?? jak coś źle działa to powinno sie automatycznie być anulowane.
tygrys28 jest off-line  
07-10-2013, 13:04  
Yozayan
Przyjaciel forum
 
Yozayan na Forum Prawnym
 
Posty: 2.222
Domyślnie RE: Mandat karny

Cytat:
Napisał/a tygrys28 Zobacz post
Czy szary człowiek nie ma praw??
Ma. Może odmówić przyjęcia. Poza tym masz przecież prędkościomierz w samochodzie i wiesz ile jedziesz. Jeśli wynik pomiaru nie zgadzał się z tym co miałeś na liczniku to mogłeś nie przyjmować.
Yozayan jest off-line  
07-10-2013, 15:19  
tygrys28
Użytkownik
 
Posty: 93
Domyślnie RE: Mandat karny

Kolego to policja ma mi udowodnić ile jechałem, maja do tego specjalny sprzęt (w dodatku kupiony za pieniadze podatników czyli i moje) który powinien być sprawny aby był wiarygodny. Jechałem wmiare wolno bo popadał deszcz i było slisko. Nie ważne jest ile ja miałem na liczniku bo nawet jeśli miałbym odpowiednia prędkość te 50 km/h a policjant pokazał mi zmierzona 73 km/h to niby w jaki sposób miałbym udowodnić policjantowi i sądowi (w razie nie przyjecia mandatu) że to ja mam racje?? {w takiej sytuacji lepiej było podpisać, ale ze zapomniałem zapłacić a miedzy czasie wyszło na jaw ze radary sa niesprawne to automatycznie powinien mandat sie anulować a ci co zapłacili powinni miec zwrucone pieniadze}
Ja w samochodzie nie mam sprzętu do zapisu szybkości jazdy aby to później udowodnić, wiec zawsze jestem na przegranej pozycji względem sądu i policjanta bo nie mam dowodu a na słowo mi nikt nie uwierzy, za to policja jest wyposażona w sprzet który dokumentuje moja prędkość. I ja w zaufaniu do tego sprzetu podpisałem sie pod mandatem, mozliwe ze było to 73km/h ale mogło być sporo mniej, np 50 km/h. Tutaj nie chodzi o to czy jestem winny czy nie, tutaj chodzi o to ze moja wina nie została udokumentowana na sprawnym sprzecie, może byłem niewinny.

Dlatego pytam tu na tym forum jak uniknąć niepotrzebnej opłaty która nie jest poprawnie udokumentowana???
tygrys28 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo wykroczeń - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Mandat Karny a wyrok karny - Witam jak osoba posiada wyrok karny w zawieszeniu , i w tym okresie dostanie mandat karny powiedzmy np za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym ,...
§ Mandat karny - Witam dziś jadąc autem troche się zagadałem z mamą wynikiem tego było, że przjechałem obok radiowozu który zatrzymał się przed pasami aby przepuścić...
§ Mandat Karny - Witam. Dostałem dzisaj mandat karny od kontrolerów Łódzkiego MPK. Lecz problem polega na tym ze, kontrolerzy spisali złe dane z dowodu ( ktory jest...
§ Mandat karny - Witam, dostałem mandat, który niestety został zgubiony wraz z blankietem. W związku z zaistniałą sytuacją udałem się do Urzędu Wojewódzkiego po nr...
§ mandat karny - Prowadzę dg i w sierpniu zmieniłam siedzibę firmy i adres zamieszkania - skutkiem była zmiana naczelnika skarbowego. Z opóźnieniem złożyłam...
§ Mandat karny z błędem - Witam otrzymałem mandat za przekroczenie prędkości (300zł) po podpisaniu zorientowałem się ze jest błąd policjant źle przepisał mój numer pesel co mi...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:32.