Jazda pod wpływem alkoholu na rowerze... - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
05-07-2007, 10:51  
artpl
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Jazda pod wpływem alkoholu na rowerze...

Witam,

W zeszły weekend zostałem zatrzymany przez policje za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu. Badanie alkomatem na komendzie wykazało: 0.25 mg alkoholu w 1dm3 wydychanego powietrza oraz 0.24 mg . Został mi postawiony zarzut popełnienia przestępstwa i moja sprawa została skierowana do prokuratury.

Zgodnie z art. 178a § 1 kodeksu karnego, w którym ustawodawca przewidział, „Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym. podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. W myśl art. 115 § 16 kodeksu karnego „Stan nietrzeźwości w rozumieniu tego kodeksu zachodzi, gdy: 3) zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub 4) zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość”.

W moim przypadku wartość ta nie została przekroczona, tak więc powinienem odpowiadać za wykroczenie z art. 87 § 1 kodeksu wykroczeń, w którym ustawodawca przewidział „Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.” oraz § 3 „W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 2 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.”


Co mam w takiej sytuacji zrobić? Nie podałem się dobrowolnej karze, a policjant zatwierdził moją sprawę jako przestępstwo i skierował wniosek do prokuratora. Mam czekać na wezwanie do sądu czy pisać jakieś odwołanie?
artpl jest off-line  
11-07-2007, 19:52  
blond
Użytkownik
 
Posty: 105
Domyślnie

od 0,25 włącznie, więc przestępstwo kolego
blond jest off-line  
15-07-2007, 11:28  
artpl
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

"zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg"
artpl jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo wykroczeń - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ jazda na rowerze pod wpływem alkoholu odpowiedzi: 1
§ jazda na rowerze pod wpływem alkoholu odpowiedzi: 9
§ Jazda pod wpływem alkoholu na rowerze odpowiedzi: 15
§ Jazda na rowerze pod wpływem alkoholu 17 lat odpowiedzi: 8
§ Jazda na rowerze pod wpływem alkoholu odpowiedzi: 3
§ Jazda na rowerze pod wpływem alkoholu odpowiedzi: 5


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:28.