Fotoradary - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Zamknięty temat
 
11-05-2011, 14:13  
harmattan
Stały bywalec
 
Posty: 553
Domyślnie RE: Fotoradary

O zdjęciach od tyłu było wiele razy. Jesteś pewny, kto wtedy prowadził? Nie jechałeś z żoną albo z kolegą i nie zmienialiście się na trasie? Bo wtedy właściciel powinien podać, że powierzył auto kilku osobom i to SM będzie musiała ustalić, kto z nich prowadził. Na postawie zdjęcia od tyłu będzie to raczej niemożliwe... Właściciel musi podać dane osoby lub osób, którym powierzył samochód, aby nie narażać się na odpowiedzialność wykroczeniową. Poczytaj lepiej ten temat, można się naprawdę dużo dowiedzieć.
harmattan jest off-line  
11-05-2011, 17:22  
Adiii
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Fotoradary

Po jutrze mam sie stawic na policji w sprawie zdjecia wykonanego z fotoradaru przenosnego ustawionego pod masztem stacionarnego fotoradaru ktory byl oznaczony jako nieczynny. Na zdjeciu widac dwie osoby w aucie i samochod jadacy w przeciwnym kierunku.

O co ich meczyc aby udowodnili mi ze zgodnie z pawem takie podchody robia ??
Adiii jest off-line  
11-05-2011, 17:51  
Ramzes74
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Fotoradary

Kolego Harmattan,
Dziekuję za zainteresowanie moim postem.
Bardziej by mi zależało na odpowiedź na pytania , które zadałem.
Uwierz mi poświęciłem parę godzin by poczytać wcześniejsze posty ale nie doszedłem do info na temat zdjęcia tyłu samochodu. Niestety przeczytanie ponad 100 stron jest czasochłonne i dziś na tyle czasu nie było by przeleciec w calości. Z miłą checią przeczytałbym sugestie dotyczące moich pytań.\
Dziękuje i pozdrawiam
Ramzes74 jest off-line  
11-05-2011, 18:58  
cheshire
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Fotoradary

Jestem w podobnej sytuacji, tylko z Człuchowa. Nie mogą się powoływać na akt prawny z 2003r chyba, że podadzą późniejsze jego zmiany.
Jeśli się sam nie przyznasz to nie są w stanie udowodnić kto prowadził w tym momencie a Ty nie musisz tego pamietać.
Jeśli napisali po 30 dniach to jest bezprawne, bo po tym terminie mają obowiązek przekazać sprawę do sądu. W tym układzie nie mają dopełnionych formalności, które ich do takiego kroku upoważniają. Nie daj się zastraszyć, bo w sądzie nie są w stanie Ci nic udowodnić. Pozdrawiam
cheshire jest off-line  
11-05-2011, 20:58  
Aleck
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Fotoradary

Witam!
Właśnie złozyłem apekacje od wyroku pierwszej instancji. Zdjęcie było wyraźne przekroczenie o 35 mn/godz. Od Straży gminnej. Załączyli legalizację urządzenia, nie dali uzgodnień z komendą powiatową policji o czsie i miejscu pomiaru. Takiego uzgodnienia wymaga ustawa. Poprosiłem o to uzgodnienie. Odmówili. No to sprawa do sądu (chcieli 280 zł i 6 pkt). Sędzia przeczytał mi powiadomienie od SG do policji o czasie i lokalizacji planowanych pomiarów. Policja nie ustosunkowała się do tego pisma. Czyli dla mnie to nie było uzgodnienie. Jednak sędzia potraktował to jako uzgodnienie milczące i bombnął mi 500 zł + 40 koszty.
Napisałem apelację, bo pismo wpłynęło do policji dzień przed planowanymi pomiarami. Nie ma w kw definicji uzgodnienia. zobaczymy co wyjdzie z apelacji.
Dodam, że nie jestem piratem drogowym ( zero punktów, jeden mandat na 3 lata) radar postawili na wylocie ze wsi gdzie można się zapomnieć i przyspieszyć.
Tyle o moim zdarzeniu. Co do waszych przypadków dam wam radę.
Nie bierzcie za pewnik tego co piszą "eksperci" na tym forum. Często są to bzdury i informacje nieprawdziwe. Musicie ruszyć własną mózgownicą i poczytać kodeksy i ustawy. Bardzo pomocna strona Prawo karne - poradnik prawny . Mnie stać na grzywnę i na punkty wiec sobie pozwalam. Jak macie krucho z kasą to się mocno zastanówcie, bo to co wydaje się logiczne i oczywiste niekoniecznie jest takie dla sądu ( byłem przekonany, że maksymalna kara w sadzie to bedzie mandat proponowany przez SG, bo do sądu poszedłem żeby zobaczyc uzgodnienie, nie przeczyłem że to ja jestem na zdjęciu)
Częste niedopowiedzenie: na apelacje maczie 7 dni od doreczenia wam wyroku z uzasadnieniem bo to jest wykroczenie, a nie 14 dni jak w kpk.
Aleck jest off-line  
11-05-2011, 21:26  
jes123
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Fotoradary

Ustawodawca wyraźnie napisał że może to być uzgodnienie, a nie zezwolenie więc nie muszą mieć dokumentu. Dodatkowo w zakresie art. 129e ust.1 przewidziano upoważnienie do kontroli w ruchu drogowym wydawane przez właściwego komendanta powiatowego policji dla funkcjonariusza podejmującego czynności służbowe w tym zakresie. Więc na moje generalnie z tego ciężko będzie wygrać sprawę opierając się wyłącznie na brakach formalnych ze strony Straży Miejskiej. Przekroczenie o 35 jest dość spore i ciężko będzie Tobie uzasadnić że musiałeś tego dnia np. tak mocno popierdzielać - oczywiście gdybyś udowodnił ze np. Twoja żona rodziła na tylnim siedzeniu i miał na to twarde dowody - stąd twój pośpiech, może wtedy sąd by ukarał ciebie mniejszą grzywną, tak to tylko mogę życzyć powodzenia.
jes123 jest off-line  
11-05-2011, 22:31  
Aleck
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Fotoradary

brak uzgodnienia to nie są braki formalne. To niedopełnienie przez Straż Gminną przepisu prawa o ruchu drogowym, no a przepisy obowiazuja wszystkich.
Jednoznaczne i nie budzące wątpliwości uzgodnienie jest niezbędne aby czas i lokalizacja fotoradaru były zasadne. Po to jest ten wymóg.
W urzędach nie ma nic na gębę. Kwit musi być.W mojej sprawie poprosiłem o jeszcze jedno wyjaśnienie. Zdjęcie - dowód w sprawie podległo dużej obróbce graficznej. Tablica rejestracyjna została wycięta z miejsca w którym faktycznie sie znajduje i "wklejona" pod zderzakiem. Legalizacja legalizacją, ale przy takiej ingrencji mozliwe sa pomyłki.
Aleck jest off-line  
12-05-2011, 09:11  
harmattan
Stały bywalec
 
Posty: 553
Domyślnie RE: Fotoradary

@Ramzes74 - wątpliwości podniesione przez Ciebie w zadanych pytaniach są o wiele mniej istotne niż podana przeze mnie informacja o sposobie postępowania przy zdjęciu zrobionym od tyłu - po prostu tymi wątpliwościami się raczej nie wybronisz, a ze zdjęcia zrobionego od tyłu można się wybronić dosyć łatwo. Właściciel podaje kilka osób (bo kogoś musi), a zadaniem straży jest udowodnienie który z nich siedział za kierownicą (co przy zdjęciu od tyłu jest oczywiście niemożliwe). Ale skoro nalegasz na odpowiedzi, to postaram się co nieco napisać.
Cytat:
1) data otrzymania wezwania więcej niz 30 dni od dnia wykroczenia. Prawidłowo?
Prawidłowo. Termin liczy się 30 dni od dnia ujawnienia wykroczenia. Moment ujawnienia wykroczenia nie jest jednoznacznie zdefiniowany w przepisach. Często liczy się to od dnia odczytania zdjęć z urządzenia.
Cytat:
2)piszą że przyrząd pomiarowy ma legalizację .....ale nie dostarczają kopii. czy aby nie babol?
Możesz się upierać, że im nie wierzysz, odmówić mandatu i iść z tym do sądu. W sądzie okaże się, że jednak mają ten dokument, zgodnie z tym co napisali. I argument leży.
Cytat:
3) nie wiem czy jest to zdjęcie z stacjonarnego czy z przenośnego urządzenia pomiarowego - co z pozwoleniem policji na takie umiejscowienie - brak w wezwaniu o ile jest potrzebne
Miejsce pomiaru musi być uzgodnione z policją. Jak sądy definiują uzgodnienie możesz poczytać w sąsiednich postach...
Cytat:
4) i chyba najważniejsze, pisza ".....wysokość mandatu jest zgodna z obowiązującym rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 24.11 2003 r.w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń DZ.U. nr 208 poz 2023. czy aby to rozporządzenie straciło w dniu wykroczenia ( 21,03,11 ) moc prawną ...bo obowiązuje juz rozporządzenie z dnia 20 .01 .2011 r. I jeśli tak co powinienem zrobić.
Być może tutaj się mylą, ale jakie to ma znaczenie? Przecież w rozporządzeniu z 2011 roku przekroczenie prędkości też jest uwzględnione. Tak czy owak - płacisz.

@Aleck - to nie jest fotomontaż zrobiony przez straż. Fotoradary robią dwa zdjęcia w odstępie ułamków sekund, z różnymi parametrami naświetlania, żeby na jednym uchwycić twarz kierowcy (twarz jest ciemna, więc zdjęcie musi być jasne), a na drugim numer rejestracyjny (tablica jest jasna, więc zdjęcie musi być ciemne). Oprogramowanie składa to automatycznie.
harmattan jest off-line  
12-05-2011, 09:15  
glopiotr
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Fotoradary

Witam

Termin na nałożenie mandatau z fotoradaru od 31 grudnia 2010 roku to 180 dni

A czy ktoś przerabiał temat legalności robienia zdjęć przez SG (SM) po zmianie ustawy PORD i min. KW (Dz.U.z2010 r. Nr 225, poz. 1466) tzn. od 31 grudnia 2010 roku.
Chodzi mi o odpowiednie oznakowanie miejsca ustawienia urządzenia rejestrującego i samego urządzenia.

Art. 129b ust. 4 ustawy PORD stanowi, że SG mogą dokonywać na określonych drogach czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego z użyciem przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe urządzeń rejestrujących w oznakowanym miejscu i określonym czasie, uzgodnionymi z właściwym komendantem Policji.
(Tu rozumiem, że nie dotyczy stacjonarych fotoradarów ??).
Ale dalej, zgodnie z art. 129h ust. 5 Minister właściwy ds. transportu określić ma m.in. warunki lokalizacji w pasie drogowym dróg publicznych stacjonarnych urządzeń rejestrujących oraz obudów (...), sposób oznakowania stacjonarnych urządzeń rejestrujących oraz obudów na te urządzenia (...), sposób dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące, z uwzględnieniem progów prędkości (...), szczegółowe warunki prowadzenia wykonywania przez SG czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego, o którym mowa w art. 129b ust. 4 w tym obowiązku oznakowania miejsc prowadzenia kontroli.

Minister jeszcze nie wydał stosownego rozporządzenia (projekt takiego rozporządzenia 11 kwietnia 2011 r. trafił dopiero do konsultacji międzyresortowych) projekty rozporządzeń transport drogowy.
"Brak tego rozporzadzenia stoi na przeszkodzie legalnemu używaniu fotoradarów przez straże gminne" - cytat z art. z Gazety prawnej z dnia 22-25 kwietnia 2011 r. pt. "Strażnicy nie mogą użyć fotoradaru".
Owszem istnieje znak D-51 informujący o prowadzeniu automatycznej kontroli prędkości, ale (cytat z gazety) "rozporządzenie z tym znakiem jest wydane na podstawie innych przepisów niż te, które odnoszą się - po zmianach - do wymogu oznakowania miejsca kontroli przez strażników".
Nie ma również zmiany rozporządzenia dotyczącego szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach dla znaku D-51 (w jaki sposób ten znak D-51 jest ustawiany na drogach ?)
Pozdrawiam
glopiotr jest off-line  
12-05-2011, 10:13  
harmattan
Stały bywalec
 
Posty: 553
Domyślnie RE: Fotoradary

Cytat:
Napisał/a glopiotr
Termin na nałożenie mandatau z fotoradaru od 31 grudnia 2010 roku to 180 dni
Racja!
harmattan jest off-line  
Linki sponsorowane
Zamknięty temat

Prawo wykroczeń - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Fotoradary odpowiedzi: 3
§ Gdzie fotoradary? odpowiedzi: 4
§ Fotoradary zdjęcie od tyłu odpowiedzi: 8
§ gminy jak zbóje (fotoradary) odpowiedzi: 21


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:58.